Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jabłka w skupie są ponad 2 razy droższe niż rok temu. Na straganach też płacimy więcej za kilogram owoców

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Analitycy wskazują, że mniejsza produkcja jabłek w połączeniu z większym popytem zagranicznym skutkowała wzrostami cen jabłek.
Analitycy wskazują, że mniejsza produkcja jabłek w połączeniu z większym popytem zagranicznym skutkowała wzrostami cen jabłek. iunsplash.com/ Dan DeAlmeida
Jabłka podrożały nie tylko ze względu na mniejsze zbiory, ale i większe zainteresowanie naszymi owocami za granicą. Cena za kilogram urosła na straganach, jednak procentowo najbardziej widoczna jest w skupach jabłek deserowych i przemysłowych.

Spis treści

Ile trzeba zapłacić za kilogram jabłek na targowisku?

Na kujawsko-pomorskich targowiskach (notowania ośrodka doradztwa rolniczego) na początku listopada kilogram jabłek kosztuje najczęściej 4-5 zł, sporadycznie mniej albo więcej, nawet 6 zł, zwłaszcza w centrach dużych miast. Rok temu ceny zaczynały się do 2,50, a kończyły na 5 zł. W województwie łódzkim, na targowiskach Bełchatów i Błaszki jabłka sprzedaje się po ok. 3,50 zł/kg (6.11) odnotował Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Na rynku hurtowym Bronisze 8 listopada 2023 r. cena za kilogram jabłek, zależnie od odmiany, zaczyna się od 1,86 zł do 3-4 zł. Rok temu ceny wynosiły od 1 zł do 2,33 zł za kilogram.

Mniej jabłek i więcej chętnych na zbiory z polskich sadów

Zbiory jabłek w 2023 roku mogą być o 10 proc. niższe od ubiegłorocznych, wynika z przedwynikowego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Rzeczoznawcy GUS ocenili, że spadki produkcji wynikają z niekorzystnych uwarunkowań pogodowych wiosną i latem.

Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego w Agro Nawigatorze 3/2023 z 19 października 2023 przyjrzał się sytuacji na rynku jabłek w Europie i na świecie. Spadły prognozy także unijnej produkcji jabłek. Według prognoz WAPA (World Apple and Pear Association) z października w 2023 produkcja tych owoców zmniejszy się o ok. 7 proc. rok do roku.

_Światowa produkcja tych owoców w sezonie 2023/24 może być zatem niska. Zbiory w Chinach pozostaną na niskim poziomie w roku poprzedniego (w 2022 nastąpił spadek zbiorów o 11% r/r). Co ciekawe, aż 30-proc. spadku można oczekiwać w przypadku zbiorów w Indiach, co stanowi szansę na zwiększenie popytu na polskie jabłka._

Kolejny ważny czynnik dla kształtowania cen na polskim rynku, to eksport. Ekonomiści wskazali, że koniec sezonu 2022/23 przyniósł przyspieszenie eksportu jabłek z Polski (wzrost w lipcu i sierpniu odpowiednio o 71 proc, r/r i 39 proc. r/r), co pozwoliło zamknąć cały sezon (liczony od września 2022 do sierpnia 2023) wzrostem o 2,6 proc. rok do roku.

Cena skupu jabłek 2023 urosła w porównaniu do tej sprzed roku

Różnica cenowa na straganach i w sklepach nie jest tak wyraźna, jak w przypadku skupów. Ceny skupu netto w zakładach przetwórczych i chłodniach, które zbiera Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a udostępnia Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w okresie 23.10 – 03.11.2023 r. wynosiły za jabłka przemysłowe 0,75-0,80 zł, tydzień wcześniej 0,65-0,69, rok temu średnio 0,38 zł/kg

Ceny skupu warzyw i owoców w spółdzielniach ogrodniczych ujęte z ZSRIR na przełomie października i listopada 2023:

  • jabłka deserowe 1,60-2,90 zł/kg, rok temu 0,90-1,70 zł/kg
  • jabłka przemysłowe 0,75-0,78 zł/kg, tydzień temu 0,60-0,64 zł, rok temu 0,30-0,32 zł.

- Na ceny jabłek do przetwórstwa oddziałuje sytuacja na rynku koncentratu soku jabłkowego -przypomina Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego. - Notowania cen soku z Polski we wrześniu osiągnęły poziom najwyższy od stycznia 2018 i wspierane były nie tylko ograniczeniami w światowej podaży, ale także wysokimi (rekordowymi) cenami na rynku soku pomarańczowego.

Co z najbliższych miesiącach może wydarzyć się na rynku jabłek?
Analitycy uważają, że roczna dynamika cen jabłek może utrzymać się na dodatnim poziomie do końca sezonu, mimo negatywnego trendu w konsumpcji jabłek świeżych. Wskazują na to niższy poziom zbiorów w Polsce, który przełoży się z pewnością na spadek zapasów w ujęciu rocznym w kolejnych miesiącach. Ceny wspierać będzie zwiększony popyt w przetwórstwie, a także wzrosty cen pozostałych owoców, m.in. pomarańcz (spadek zbiorów w UE).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jabłka w skupie są ponad 2 razy droższe niż rok temu. Na straganach też płacimy więcej za kilogram owoców - Strefa Agro

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto