MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biłgoraj. Ciągle walczą z leśnymi śmieciarzami. Zobacz jak sprzątali las Krasne

kr
Biłgoraj. Ciągle walczą z leśnymi śmieciarzami. Zobacz jak sprzątali las Krasne
Biłgoraj. Ciągle walczą z leśnymi śmieciarzami. Zobacz jak sprzątali las Krasne Eko Challenge
Biłgorajski Eko Challenge od dłuższego czasu walczy z leśnymi śmieciarzami. Grupa jest m.in. pomysłodawcą umieszczania w lasach fotopułapek nagrywających osoby pozostawiające tam odpady. Tym razem przy współpracy z PCK w Biłgoraju prawie 30 wolontariuszy sprzątało w lesie Krasne, gdzie zebrano 1500 kg śmieci.

- Ilości worków nie dało się zliczyć. Akcja przyniosła taki rezultat, że nie możemy na tym poprzestać, a brały w niej udział całe rodziny. Poza nami to także wolontariusze z PCK w Biłgoraju i Urzędu Miasta – mówi Łukasz Dąbrowski z Eko Challenge.

Jak przyznają uczestnicy wydarzenia wiele śmieci udało się uprzątnąć, ale sporo jest jeszcze do zrobienia. Wśród najgorszych odpadów wymieniają znajdujący się w wielu miejscach eternit.

Sobotni projekt odbywał się pod szyldem "Miesiąc Eko - Świra". Program organizowany jest w ramach 100-lecia działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach EFS.

Grupa Eko Challenge, która brała udział w akcji zapewnia, że cały czas walczy też o kolejne fotopułapki, które mają za zadanie wyłapywanie tych, którzy z premedytacją pozostawiają śmieci w lesie.

Przypomnijmy, że organizacja zakupiła urządzenie dzięki zbiórce pieniędzy na portalu pomagam.pl. Fotopułapka co jakiś czas zmienia położenie. - Nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy ktoś może zostać przyłapany na gorącym uczynku – ostrzegają członkowie grupy.

W przyszłym sezonie zostanie zakupiony nowy sprzęt, który będzie monitorował kolejne lasy. To nie jedyny pomysł. Eko Challenge chce zmiany społecznej. Chodzi o uświadomienie mieszkańcom szkód związanych z wywozem śmieci do lasów. Mimo kończącego się sezonu organizacja nie przestaje aktywnie działać.

- Teraz chcemy się jeszcze skupić na monitorowaniu, ponieważ dostaliśmy informację, że w oddalonych od Biłgoraja wsiach w okolicach Lipowca są osoby, które ciągnikami wywożą całe wozy plastiku, po czym je wypalają na terenach, które bezpośrednio sąsiadują z lasami. W niedzielę znaleźliśmy tlące się palenisko z pozostałościami po plastikowych bańkach, a więc teraz pozostaje ustalić tożsamość tych osób, co jest tylko kwestią czasu. Sprawę zgłosimy również na policję – dodaje pan Łukasz.

Na wiosnę grupa planuje akcję sprzątania sąsiadującej z Biłgorajem rzeki Tanew. Zapowiada też zgłoszenie projektów ekologicznych do budżetu obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto