Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmie nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Podczas konferencji prasowej, na której obecni byli przewodniczący Rady Miasta Chełm Longin Bożeński, wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik, sekretarz Renata Ciepłowicz oraz skarbnik miasta Marzena Guzowska prezydent Chełma Jakub Banaszek przekazał, że w przyszłym roku w mieście nie będzie podwyżek stawek podatku od nieruchomości.
Podczas konferencji prasowej, na której obecni byli przewodniczący Rady Miasta Chełm Longin Bożeński, wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik, sekretarz Renata Ciepłowicz oraz skarbnik miasta Marzena Guzowska prezydent Chełma Jakub Banaszek przekazał, że w przyszłym roku w mieście nie będzie podwyżek stawek podatku od nieruchomości. Jolanta Masiewicz
To z pewnością dobra wiadomość dla mieszkańców Chełma. Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Chełma Jakub Banaszek zapowiedział, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek stawek podatku od nieruchomości. Ponadto poinformował, że miasto otrzymało dodatkowe środki w ramach subwencji oświatowej, jak i rozwojowej. Te środki są wyższe niż w roku poprzednim.

- Kolejny raz podjęliśmy decyzję o nie podnoszeniu podatków od nieruchomości w naszym mieście. Ostatni raz podatki zostały podniesione w 2017r. Obecne stawki są jednymi z najniższych w Polsce, szczególnie na tle innych, podobnych miast - mówi Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Dlaczego podjęta została taka decyzja?

- Uważamy, że w tym momencie nasz samorząd będzie w stanie przygotować przyszłoroczny budżet, który wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ale także zapewni im niskie koszty w naszym mieście – stwierdził Jakub Banaszek.

Jak podkreślił prezydent ostatnie lata to kryzys, spowodowany wojną na Ukrainie, a co za tym idzie wyższymi kosztami życia. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje działalności opierając je na współpracy z Ukraina.

- Nie wiemy czy będą przedłużone tarcze antykryzysowe, szczególnie te dotyczące cen prądu i innych mediów. W ten sposób chcemy wyjść naprzeciw naszym mieszkańcom. Gdybyśmy podwyższali podatki zgodnie z możliwościami, to suma dochodów byłaby wyższa o 40%, a tak te środki zostają w kieszeniach naszych mieszkańców. To około 15 mln złotych. - podkreślił prezydent Banaszek

- Odbyłem w tej sprawie wiele rozmów, szczególnie z przedsiębiorcami. Wszyscy rozumieją konieczność ewentualnych podwyżek, ale wskazują, że obecnie mają wiele swoich problemów, które znacząco wpływają na ich „biznes”. Te rozmowy skłoniły mnie do utrzymania stawek podatkowych - dodał prezydent.

Poinformował też, że miasto otrzymało dodatkowo ponad 20 mln złotych w ramach subwencji na rok przyszły oraz na oświatę ponad 18 mln złotych.

- To pomoże nam przygotować budżet na przyszły rok i zapewnić środki na podwyżki w ramach zmiany minimalnego wynagrodzenia - stwierdził Jakub Banaszek.

Ostatnie podwyżki w Chełmie miały miejsce w 2017 roku. To już 6 lat bez podnoszenia podatków. W tym czasie były obniżane podatki od środków transportowych, wprowadzone ulgi związane z covidem i wojną na Ukrainie.

Ogłoszone przez ministra finansów maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2024 r. są znacząco wyższe od tegorocznych. Budżety gmin przeżywają trudne chwile. Stąd wiele samorządów być może nie zawaha się i podniesie podatek od nieruchomości do górnej granicy. Podniesienie od stycznia 2024 roku podatku od nieruchomości o 15 proc. planuje już Lublin. Do podwyżki przygotowuje się też Zamość. Na szczęście w tym roku mieszkańców Chełma ta podwyżka nie dotknie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Chełmie nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości - Chełm Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto