Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Eko Gmina. Eko Liderzy zostali nagrodzeni

Marcin Jaszak
Poznaliśmy najbardziej aktywne samorządy wyróżniające się zrównoważonym rozwojem, którego jednymi z priorytetowych elementów są działania proekologiczne. Za nami Gala podsumowująca druga edycję Ranking Eko Gmina Kuriera Lubelskiego, podczas której nagrodziliśmy najbardziej ekologiczne gminy z naszego regionu.
od 16 lat

Ranking jest kulminacyjnym wydarzeniem akcji Kuriera Lubelskiego „Eko Życie - Eko Efekt” promującej postawy Eko w życiu codziennym, ograniczające konsumpcjonizm na rzecz nowego „zielonego” działania. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

- Polityka ekologiczna to jeden z priorytetów Samorządu Województwa Lubelskiego. W swoich działaniach stawiamy silny akcent na promocję tej tematyki oraz na zainteresowanie lokalnych samorządów, przedsiębiorców czy samych mieszkańców regionu ekoinwestycjami. W efekcie już w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 na działania proekologiczne i na wspieranie gospo-darki niskoemisyjnej w województwie lubelskim przeznaczyliśmy imponującą kwotę prawie 990 mln euro, w tym ponad 241 mln na odnawialne źródła energii – mówi Michał Mulawa, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

Ranking Gmin powstał w oparciu o dane przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W opracowaniu danych pomógł nam Urząd Statystyczny w Lublinie, zaś główny ranking Eko Lider 2023 na podstawie którego wyróżniliśmy poszczególne gminy, został wyliczony jako średnia arytmetyczna kategorii: „ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu”, „ochrona zasobów wodnych” i „gospodarowanie odpadami”. W ramach rankingu ocenione zostały wszystkie gminy województwa lubelskiego, podzielone na gminy miejskie, wiejskie oraz gminy miejskowiejskie.

- Kryterium doboru zmiennych była dostępność danych w bazach danych GUS lub możliwości ich pozyskania ze źródeł zewnętrznych. Wartości wskaźników syntetycznych pozwalają na obiektywną ocenę działań podejmowanych przez samorządy lokalne w zakresie ekologii i stanu środowiska. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe zaangażowanie gminy na rzecz dbałości o środowisko naturalne i lepsza sytuacja ekologiczna danej gminy. Ranking Eko Gmina może i powinien posłużyć promocji inicjatyw ekologicznych i zachęcać władze lokalne do dalszych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego – podkreśla dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Gminy zostały wyróżnione w kategoriach: Eko Lider 2023, Eko lider w kategorii Gospodarka odpadami, Eko lider w kategorii Ochrona zasobów wodnych, Eko lider w kategorii Ochrona powietrza i klimatu. W tej edycji doceniliśmy też działania powiatów, które zostały nagrodzone w kategoriach Ekologiczny Powiat oraz EKOaktywny Powiat.

- Dbałość o środowisko w naszym otoczeniu jest niebywale ważna i bardzo cieszy mnie fakt, że w ramach Rankingu Eko Gmina dostrzeżono i nagrodzono również powiaty. Ranking ten to bardzo wartościowa akcja, która obok wyróżnień najaktywniejszych samorządów, zawstydzi i skłoni do działania samorządy, które przysnęły w kwestiach ochrony środowiska – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W kategorii Eko Lider 2023 I miejsce zajęła gmina Łuków, II miasto Łuków, III miasto Radzyń Podlaski, IV miejsce zajęła gmina Łukowa, zaś V gmina Biała Podlaska. W kategorii Gospodarka odpadami Eko Liderem okazała się gmina Żyrzyn.

Eko Liderem kategorii Ochrona zasobów wodnych zostało miasto Krasnystaw. Eko Liderem w zakresie Ochrony powietrza i klimatu została gmina Łukowa. Wśród powiatów tytuł Ekologiczny Powiat otrzymał Powiat Lubelski za największą ilość umów, złożonych wniosków oraz najwyższego dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

W kategorii EKOaktywny Powiat I miejsce zajął Powiat Bialski, II Powiat Radzyński, III Powiat Łukowski.

Wraz KRUS reprezentowanym przez Dyrektor Magdalenę Filipek - Sobczak wręczyliśmy wyróżnienie w kategorii Eko świadomi, za działania edukacyjne w zakresie niebezpiecznych substancji, które otrzymała Gmina Strzyżewice.

Podczas gali podsumowaliśmy też Konkurs plastyczny dla dzieci „Razem dbajmy o czyste powie-trze” którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie z partnerami: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Konkurs skierowany był do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego.

Ważnym wydarzeniem Gali była debata „Ekologiczna transformacja energetyczna – konieczność czy możliwość? Zielone paliwa przyszłości”. Poprowadził ją dr Piotr Filipek z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej, zaś udział w niej wzięli: Michał Mulawa – wice-marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Piotr Dragan – wiceprzewodniczący Związku Gmin Lubelszczyzny, Andrzej Wnuk – prezydent Zamościa, dr hab. Paweł Obstawski – prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Piotr Pacek – prezes Zielonej Energii. Podczas debaty poruszono tematy inwestycji proekologicznych w województwie i zastanawiano się nad sposobami zwiększenia efektywności energetycznej samorządów oraz nad tym w jaki sposób gminy realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ranking Eko Gmina. Eko Liderzy zostali nagrodzeni - Kurier Lubelski

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto