Bez kodu QR śmieci nie wyrzucisz. Skończy się także podrzucanie odpadów pod cudze kontenery

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Śmieci podrzucane są w Zamościu bardzo często. Tak to wygląda np. przy ulicy Pereca. Czy ten proceder uda się wreszcie wyeliminować?
Śmieci podrzucane są w Zamościu bardzo często. Tak to wygląda np. przy ulicy Pereca. Czy ten proceder uda się wreszcie wyeliminować? Bogdan Nowak
To innowacja w skali całego województwa. Część mieszkańców Zamościa będzie niebawem musiała przestawić się na nowe zasady. Chodzi o SISOK, czyli nowatorski System Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych. Niebawem zamiast tradycyjnych kontenerów pojawią się na kilku osiedlach tzw. inteligentne pojemniki z kodami QR.

Ma to wymusić m.in. poprawną segregację śmieci. Trudniej będzie także odpady podrzucać.

- Nowe rozwiązania będą dotyczyły tylko zabudowy wielorodzinnej – mówi Jarosław Miechowiecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość. - Inteligentne, bezdotykowe pojemniki zastąpią zewnętrzne wiaty śmietnikowe oraz tzw. gniazda na odpady. Testowane rozwiązanie ma w Zamościu charakter innowacyjny. Także w województwie lubelskim nikt się jeszcze na to nie zdecydował.

Segregacja bez tajemnic

W Zamościu zestawy pojemników z kodami QR jeszcze w tym roku mają się pojawić przy ul. Chłodnej, Hrubieszowskiej, Zamoyskiego, Sikorskiego i Redutowej. Nowy system obejmie 22 bloki mieszkalne, w których znajduje się w sumie ok. 800 mieszkań. Wiadomo, że każdy z takich „inteligentnych” pojemników będzie miał solidną, metalową obudowę. Tam zostaną umieszczane kosze na poszczególne frakcje odpadów.

- Korzystanie z pojemników nie będzie jednak trudne – zapewnia dyrektor Miechowiecki. - Nie trzeba będzie np. siłować się z podnoszeniem klap, bo są one wyposażone w urządzenia hydrauliczne. Co ważne, do nowych pojemników będą mieli dostęp tylko mieszkańcy bloków, dla których zostaną one przeznaczone.

Jak to możliwe? Mieszkańcy otrzymają od administratorów budynków kody QR w formie naklejek. To one umożliwią dostęp do pojemników. Takie kody trzeba będzie naklejać na worki, które lokatorzy wyrzucą wraz ze śmieciami. W ten sposób miejscowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, do którego trafią owe odpady, uzyska kilka ważnych informacji.

Worki będą bowiem ważone i „przypisywane” do poszczególnych gospodarstw. PGK dowie się wówczas ile tak naprawdę śmieci powstaje w poszczególnych mieszkaniach oraz jak w praktyce realizowany jest obowiązek segregacji.

- Do nas takie informacje także będą spływać. Tak ten system został skonstruowany – mówi dyrektor Jarosław Miechowiecki. - Nie tylko to jest ważne. Dzięki systemowi dowiemy się jak szybko pojemniki się napełniają i jak często należy odpady odbierać.

Eksperyment za cztery miliony złotych

Czy śmieci nie będą jednak podrzucane obok pojemników? O tym także pomyślano. Ma temu przeciwdziałać specjalny system wizyjny. Kamery i odpowiednie czujniki takich krnąbrnych amatorów cudzych śmietników „wychwycą” i zarejestrują. Dzięki temu podobno łatwo będzie ich potem namierzyć. W nowych pojemnikach nie będzie także możliwości „grzebania” i rozrzucania z nich śmieci. Mają także zniknąć nieprzyjemne zapachy.

Wdrożenie całego systemu pochłonie cztery miliony złotych, które zamojski magistrat pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Podpisanie umowy z wykonawcą, dotyczącej „uruchomienia tego rozwiązania”, odbędzie się w poniedziałek (11 października). Zamojskie władze wiążą z tym duże nadzieje.

- Pojemniki z kodami QR staną na zamojskich osiedlach jeszcze w tym roku. Podobny system funkcjonuje już w Ciechanowie i tam się sprawdza – zapewnia dyrektor Miechowiecki. - Zobaczymy jak to będzie funkcjonowało u nas. Jeśli system zadziała, zastanowimy się czy w przyszłości wprowadzić go w całym Zamościu. Byłoby to jednak kosztowne. Bez zewnętrznego dofinansowania nie dałoby się tego wykonać.

Dyrektor Miechowiecki podkreśla, że dzięki nowym pojemnikom koszty wywozu śmieci zmaleją. O ile dokładnie? To także się za jakiś czas okaże.

Co na to wszystko mieszkańcy Zamościa? - Oj, nie wszystkim się taki eksperyment będzie się podobał. Są tacy, którzy kiepsko sobie radzą z segregacją odpadów. Oni ten nowy system znienawidzą – mówi jeden z mieszkańców bloku przy ul. Zamoyskiego w Zamościu.

- Dobrze, może coś się zmieni na lepsze – skwitowała tymczasem jedna z kobiet.

Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie