O potrzebie przebudowy lotniska w Mokrem mówi się od lat. W 2009 r. gmina Zamość opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewidywał m.in. budowę na lotnisku pasów startowych: trawiastego i utwardzonego. Inwestycję planowały wykonać wspólnie trzy samorządy: Starostwo Powiatowe w Zamościu, miasto Zamość oraz gmina Zamość. Złożono wniosek o jej dofinansowanie z UE. Wsparcia nie udało się uzyskać. To jednak sprawy nie zamknęło.
Inwestycję podzielono na części
Decyzję o przebudowie lotniska w Mokrem ogłosił we wrześniu 2019 roku Stanisław Grześko, starosta zamojski. Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się w delegaturze LUW w Zamościu. Przybył na nią wówczas m.in. Przemysław Czarnek, ówczesny wojewoda lubelski. - Postaramy się wykonać to zadanie tak szybko, jak to będzie możliwe. Na pewno będzie ważne ze względów turystycznych i biznesowych – zapewniał wówczas Stanisław Grześko. - Rozbudowa lotniska jest na Zamojszczyźnie potrzebna – wtórował mu Przemysław Czarnek.
Powiatowi zamojskiemu udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel. W marcu podpisano umowę. Inwestycję podzielono jednak na kilka części. Za „roboty budowlane, polegające na przebudowie lotniska Zamość” odpowiedzialny był Zakład Budowlano – Transportowy „Drogmost”. Ogrodzenie miała przebudować firma Usługi Blacharsko-Dekarskie Grzegorz Gałan, a za budowę „stałego systemu świateł: światła początku i końca drogi startowej oraz światła krawędziowe” odpowiadała spółka Heli Factor z siedzibą w Warszawie.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 8.8 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to środki pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład. Zamojscy samorządowcy podkreślają, że inwestycja może mieć także znaczenie wojskowe, "strategiczne”. Przypomnijmy, że na lotnisku w Mokrem (zarządza nim Aeroklub Ziemi Zamojskiej) w 2022 r. stacjonowali żołnierze elitarnej 82. Dywizji Powietrznodesantowej US Army. Utwardzony pas przydałby się wówczas amerykańskim żołnierzom…
Gala otwarcia
Zostanie on otwarty w sobotę (30 września, godz. 16.30). W programie pierwsze oficjalne lądowanie zabytkowym samolotem RWD-6, skoki spadochronowe oraz pokaz akrobacji szybowcowej. Zaplanowano także galę otwarcia. Nie wszyscy będą mogli ją oglądać.
- Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty – mówi Mateusz Nowak, dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?