Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycja za ponad 15,5 mln zł. Nowiutka hala i wyeksponowane serce dzwonu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
UM w Biłgoraju
Centrum rehabilitacyjno-sportowe przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju jest już gotowe. Komisyjny odbiór tej inwestycji został właśnie przeprowadzony. Efekt? Powstała nowoczesna hala sportowa w której wyeksponowano… „serce” zabytkowego dzwonu. Inwestycja pochłonęła ponad 15,5 mln zł.

Prace zostały sfinansowane w ramach programu „Polski Ład” (pozyskano na ten cel ponad 7,3 mln zł), z programu Rozwój Infrastruktury Sportowej realizowanego przez Ministerstwo Sportu (ponad 2,8 mln zł) oraz środków własnych miasta Biłgoraj (ponad 5,3 mln zł). - Hala już jest gotowa do użytku – zapewnia Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.

Arena sportowa i stała trybuna

Co wykonano? Powstał nowoczesny obiekt z pełnowymiarową areną sportową i stałą trybuną na której może zasiąść 300 osób. Wybudowano także m.in. specjalny korytarz, który łączy obiekt sportowy z budynkiem szkolnym.

„Obiekt spełnia wszystkie wymogi obowiązujące w dniu oddania do użytkowania ze szczególnym uwzględnieniem wymaganej dostępności dla osób słabowidzących i niepełnosprawnych” – czytamy w komunikacie UM w Biłgoraju.

To bardzo dobra wiadomość dla szkolnej społeczności. Otwarcie nowej hali sportowej ma m.in. – jak to określono - poprawić organizację zajęć z wychowania fizycznego.

Zabytkowe „serce dzwonu”

Nie tylko to jest ważne. Podczas prac remontowych doszło do bardzo ciekawego odkrycia. Odnaleziono wówczas zabytkowe „serce” dzwonu pochodzące z pobliskiego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak do tego doszło? We wrześniu 1939 roku kościół uległ zupełnemu zniszczeniu podczas pożaru. Ogień strawił m.in. wyposażenie wnętrza świątyni, runął jej dach oraz hełmy na wieżach kościoła.

W zgliszczach znalazło się także serce dzwonu. Przetrwało do naszych czasów. - Nie wiemy w jaki dokładnie sposób serce dzwonu się w tym miejscu znalazło. Zostało obecnie wyeksponowane w hali sportowej – mówi burmistrz Janusz Rosłan. - Jest widoczne dla tych, którzy to miejsce odwiedzają.

W ten sposób nawiązano także do trudnej, skomplikowanej historii Biłgoraja i całej Zamojszczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwestycja za ponad 15,5 mln zł. Nowiutka hala i wyeksponowane serce dzwonu - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto