Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Wólce Biskiej będzie uzdrowisko? Są konkretne plany

Joanna Nowicka
Czy w Wólce Biskiej będzie uzdrowisko? Są konkretne plany
Czy w Wólce Biskiej będzie uzdrowisko? Są konkretne plany materiał nadesłany
Status uzdrowiska w naszym województwie ma od lat Nałęczów i Krasnobród. Czy teraz dołączy do nich Wólka Biska koło Biszczy? Bardzo możliwe, bo gmina dostała ma już przyznane fundusze na dokumentację projektową.

O planach utworzenia uzdrowiska w Wólce Biskiej, nad zbiornikiem Biszcza-Żary debatowali w miniony poniedziałek w Biszczy samorządowcy, przedstawiciele ministerstwa środowiska i służby zdrowia. Czy nadanie statusu uzdrowiska jest realne? Na pewno nie brakuje entuzjazmu:

- Mamy wody mineralne bogate w jod i magnez, mikroklimat, tereny gdzie można uzdrowisko zlokalizować i dlatego musimy wykorzystać te walory, bo takich możliwości finansowania, jakie da nam perspektywa 2014-2020 już nie będzie – podkreślała poseł Genowefa Tokarska, były wójt Gminy Biszcza.

To właśnie za kadencji Genowefy Tokarskiej rozpoczęła się budowa otwartego w 2008 roku, 44-hektarowego zbiornika Biszcza Żary nad którym miałyby rozciągać się tereny uzdrowiskowe z sanatoriami i pensjonatami. Centrum, ze względu na dogodny klimat, miałoby ściągać do siebie osoby z chorobami układu krążenia. Wójt gminy, Zbigniew Pyszko widzi tu sanatorium na 500 osób.

Biskie uzdrowisko to jednak nie tylko sfera marzeń. Gmina postarała się już o dofinansowanie na dokumentację projektową zdrowotnej inwestycji. W ramach Programu Polska – Białoruś – Ukraina miejscowość otrzyma około 1 mln. zł. Co dalej? Pierwszy krok to uzyskanie statusu obszaru ochrony środowiskowej wymaga kompleksowego zbadania wód i klimatu i opracowanie – na ich podstawie - tzw. operatu. Komplet dokumentów trafia do ministerstwa a status ostatecznie nadaje premier. Później, gdy na terenie gminy staną już sanatoria można starać się o status gminy uzdrowiskowej.

Na uzdrowisko koło Biszczy przychylnym okiem patrzą też władze województwa. Na spotkaniu w Biszczy był marszałek Krzysztof Hetman i Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego, który analizował inwestycję pod kątem zgodności ze strategią województwa na lata 2014-20120 i strategią innowacji: - Dokumenty, które obowiązują otwierają gminie wszystkie drogi do tego, by wykorzystała swoje walory i stała się uzdrowiskiem – ocenił.

Tego czy w gminie Biszcza uda się stworzyć uzdrowisko jeszcze nie wiadomo, ale jest o co walczyć. Oprócz wzrastającego prestiżu i zainteresowania turystów, status taki oznacza konkretne wpływy do budżetu. Gmina ma prawo pobierać od ośrodków sanatoryjnych tzw. opłaty uzdrowiskowe od każdego gości przebywającego w uzdrowisku dłużej niż dobę.

Uzdrowisko w Wólce Biskiej będzie już trzecim w województwie

W województwie lubelskim istnieją do tej pory dwa uzdrowiska. Pierwsze w Nałęczowie powstało już w 1928 roku. Krasnobród szczyci się mianem uzdrowiska od 2002 roku i – jak podkreśla burmistrz miasta, Wiesław Chmielowiec, status taki, poza plusami, oznacza też wyzwania: - Trzeba liczyć się z konkretnymi zobowiązaniami. Woda i klimat muszą spełniać określane parametry, które często są kontrolowane. Wierzę jednak, że w Biszcza będzie uzdrowiskiem. Mają dobrą wodę i – przede wszystkim – dużo niezagospodarowanych jeszcze gruntów – mówi Wiesław Chmielowiec.
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto