Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

495 kierowców jeździło w Zamościu na dwóch gazach. Na szczęście pijanych za kółkiem ubyło

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
W ubiegłym roku odnotowano w Zamościu 16 wypadków drogowych. To o sześć mniej niż rok wcześniej. Nikt w tym czasie na ulicach miasta nie zginął. 16 osób odniosło jednak różnego rodzaju rany i obrażenia. Mniej kierowców jeździ także pod wpływem alkoholu. To nie znaczy jednak, że takich delikwentów brakuje. Nadal są ich setki.

Wynika to wszystko z raportu o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Zamościu - z uwzględnieniem działalności policji i Straży Miejskiej - za 2023 rok. Zostanie on zaprezentowany na najbliższej sesji zamojskiej Rady Miejskiej. Obrady zaplanowano w poniedziałek (26 lutego).

Najwięcej wypadków na ulicy Wyszyńskiego

Jakie są najbardziej niebezpieczne miejsca? W dokumencie czytamy, iż najwięcej wypadków odnotowano w Zamościu na ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Były ich cztery (cztery osoby były także w nich poszkodowane). Tam zatem najbardziej trzeba obecnie uważać. Do trzech wypadków w 2023 r. doszło także na ulicy Lipskiej oraz do dwóch na ul. Kilińskiego.

Najczęściej wpadały na siebie samochody. W sześciu (z 16) wypadkach uczestniczyli także piesi, a w innych sześciu – rowerzyści.

W 2023 roku na drogach powiatu zamojskiego doszło natomiast do 54 wypadków (rok wcześniej było ich 56). Najwięcej odnotowano ich w gminie Zamość (9), w obszarze wiejskim gminy Krasnobród (5), w okolicach Starego Zamościa (4) oraz m.in. w okolicach Łabuń i Miączyna (po 3).

Nie obyło się bez ofiar. Najwięcej osób (4) w powiecie zamojskim zginęło w okolicach Zamościa. W sumie w 2023 r. na tym terenie straciło życie dziesięć osób.

Slalomem po alkoholu

Kto zawinił? Policja uznała, że w 46 przypadkach do wypadków doszło z winy kierujących, a do siedmiu – z winy pieszego. Jako główne przyczyny podano niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (w 11 przypadkach), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (w 3 przypadkach) oraz m.in. „nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerów”.

Nadal nie brakuje kierowców, którzy jeżdżą na dwóch gazach. Oni także powodowali i nadal powodują wypadki i kolizje. „W okresie 12 miesięcy 2023 roku na terenie powiatu zamojskiego ujawniono 495 kierujących pod wpływem alkoholu (w 2022 r. było ich 549). To spadek o 54 kierujących” – czytamy w raporcie.

W tym czasie odnotowano także 1142 kolizje drogowe (rok wcześniej było ich 1187).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 495 kierowców jeździło w Zamościu na dwóch gazach. Na szczęście pijanych za kółkiem ubyło - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto