18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Rozmawiali o kształceniu młodzieży w klasach mundurowych

Joanna Nowicka
- My nie chcemy, żebyście szkolili dla nas komandosów. Z tym poradzimy sobie sami. My chcemy od Was bardzo dobrych uczniów z których będziemy mogli zrobić żołnierzy - powiedział na Konferencji Dyrektorów Szkół Mundurowych w Zamościu płk Jarosław Dębski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Środowa Konferencja Dyrektorów Szkół Ponadgimnazjalnych Realizujących Programy Innowacyjne z Zakresu Edukacji dla Bezpieczeństwa jest już trzecią zorganizowaną pod tym hasłem. Konferencja odbyła się w siedzibie Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.

Wśród gości i prelegentów znaleźli się prezydent Marcin Zamoyski, poseł Sławomir Zawiślak, wicekurator oświaty Anna Dudek-Janiszewska, płk Jarosław Dębski z MON, ppłk Piotr Fajkowski, dowódca 3 bz Zamość oraz dyrektorzy szkół mundurowych z naszego województwa. Na konferencji podkreślano, że jednym z głównych celów tworzenia klas mundurowych jest nie tylko wysoki poziom nauczania, ale wychowanie młodzieży poprzez dyscyplinę:

- Uważam, że klasy mundurowe to doskonały sposób na walkę z agresją i przemocą - mówiła Anna Dudek-Janiszewska - Niestety odczuwalny jest brak wystarczającego poparcia dla takich form kształcenia ze strony ministerstwa. To dziwi, bo skutkuje koniecznością przeznaczania ogromnych funduszy na więziennictwo i zwalczanie przestępczości. Temu można zapobiec.

Z kolei Jarosław Dębski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON mówił o współpracy MON ze szkołami i partnerami społecznymi. Podkreślał, że nikt nie oczekuje, że w klasach mundurowych będą kształcone osoby już przygotowane do pracy w wojsku, ale, że z takiego miejsca wyjdą dobrzy i zdyscyplinowani uczniowie. Bo tylko z takich osób można ukształtować dziś dobrego żołnierza. Pułkownik przyznał też, że MON nie dysponuje funduszami, które pozwolą np. na wysyłanie uczniów na obozy, ale przy współpracy z organizacjami społecznymi i pobliskimi jednostkami wojskowymi, szkoły mogą zapewnić uczniom właściwy poziom kształcenia praktycznego:
- Wojsko może służyć pomocą w miarę możliwości. Możemy np. udostępnić Wam amunicję... bez limitów. Tego mamy pod dostatkiem - mówił z uśmiechem pułkownik.

Na konferencji podkreślano też wagę klas mundurowych w kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego. Dyrektorzy szkół omówili też zasady współpracy, np. w kwestii organizacji obozów szkoleniowych.

Organizatorzy konferencji to Kuratorium Oświaty w Lublinie, Lubelskie Stowarzyszenie Szkół i Organizacji Pozarządowych Realizujących Programy dla Klas Mundurowych, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość i Ośrodek Wsparcia Bliźniego "Caritas" Chełm.


Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto