Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za drogo? Nie we wszystkich miastach regionu mieszkańcy wspólnie przywitają nowy rok

Bogdan Nowak
W Zamościu i Kazimierzu Dolnym szykuje się szampańska, sylwestrowa zabawa. W Chełmie jeszcze się zastanawiają czy taką imprezę organizować. W Lublinie natomiast miejskiego sylwestra nie będzie. Jednym z powodów są m.in. zbyt wysokie koszty.

- Zbliża nam się sylwester, zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W związku z tym czekają nas wydatki związane z iluminacją świetlną na zamojskim Rynku Wielkim. Na jednej z komisji zapytałem o koszty – mówił podczas sesji zamojskiej RM Janusz Kupczyk, miejscowy radny miejski (obrady odbyły się 27 listopada). - Dowiedziałem się wówczas, iż wydatki związane z organizacją zabawy sylwestrowej na Rynku Wielkim wyniosą około 20 tys. zł.

Radny uznał, że to chyba za mało. - Jakie są zatem części składowe kosztów organizacji sylwestra? - dopytywał na sesji.

Ozdoby zrobimy sami

Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa potwierdził jednak, że zamojski, miejski sylwester pochłonie ok. 20 tys. zł. - Największym kosztem, wynoszącym ok. 7 tys. zł. będzie pokaz laserowy. Zastąpi on sztuczne ognie. Zadbamy o nasze zwierzęta, zatem nie będzie wystrzałów – tłumaczył podczas obrad. - Ponadto zapewnimy także dwóch didżejów oraz nagłośnienie. Wyniesie to 13 tys. zł. To wszystkie koszty.

Oprawę zabawy mają także stanowić świąteczne iluminacje i ozdoby. One będą w tym roku tańsze niż w ubiegłych latach. - Nie kupimy iluminacji, ale musimy je zrobić – tłumaczył prezydent Wnuk. - Jak? Wielokrotnie rozmawialiśmy z radnymi, że warto byłoby zaangażować w tym celu naszą młodzież, bo jest kreatywna, pracowita. Tak będzie w tym roku. Musimy jednak kupić dla nich różne materiały, elementy oświetlenia czy np. konstrukcje metalowe. To będzie koszt około 60 tys. zł.

Z tych elementów zostaną wykonane miejskie dekoracje. Jak będą wyglądały? - Zgodnie z projektem naszego liceum plastycznego na Rynku Wielkim stanie 15 wielkich sześcianów, które będą stylizowane na świąteczne prezenty – mówił podczas sesji Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa. - Wykonają je uczniowie zamojskiego ZSP nr 4. Natomiast uczniowie ZSP nr 5 przygotują wielką girlandę, która zostanie zawieszona na ratuszowych schodach. Nie zabraknie też elementów świetlnych. Iluminacje pojawia się też przy staromiejskich uliczkach prowadzących do zamojskiego Rynku Wielkiego.

Jedni będą się bawić, inni się zastanawiają

Nie tylko w Zamościu będzie pięknie. W innych miastach regionu także pojawi się okazały, świąteczny wystrój. Sylwestrową oprawę będzie on stanowił m.in. w Kazimierzu Dolnym. Tam, na wspaniałym, miejscowym rynku szampańskie obchody zapowiedział na swoim profilu internetowym burmistrz tego miasta. Wiadomo już, że dla imprezowiczów zagra wówczas zespół Lublin Street Band i DJ Kuba Kozak.

W Chełmie nie zdecydowano jeszcze o organizacji miejskiego sylwestra. Jednak miejscowe władze tego nie wykluczają. Jakub Banaszek, prezydent Chełma zadał nawet pytanie na swoim profilu facebookowym. Chciał się dowiedzieć czy mieszkańcy Chełma są zainteresowani miejskim sylwestrem na Placu Łuczkowskiego, a jeżeli tak, kogo chcieliby zobaczyć i usłyszeć.

Okazuje się, że zdania na ten tema są podzielone, a komentarze mieszkańców przeróżne. Efekt? Jak poinformował nas Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma, decyzja czy sylwester miejski będzie organizowany, czy też nie zapadnie prawdopodobnie w tym tygodniu.

Na pewno miejskiego sylwestra nie będzie jednak w Lublinie. Dlaczego?

Pół miliona złotych?

- W tym roku, podobnie jak w ostatnich trzech latach, miasto nie organizuje sylwestra miejskiego w formie imprezy masowej. Koszt takiego przedsięwzięcia to ok. pół miliona złotych – zapewniała nas Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza. - W poprzednich latach nie organizowaliśmy takiego wydarzenia z różnych powodów: pandemii i zakazu organizacji takich imprez, inflacji, kryzysu oraz ograniczenia dochodów samorządu i konieczności szukania oszczędności w wydatkach budżetowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto