Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera wyrusza w trasę. Zagości w 14 miejscowościach Lubelszczyzny

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Festiwal 17 - 18 lipca gościć będzie również w Krasnymstawie, gdzie przed wojną mieszkało dużo Żydów. Zachowała się synagoga  wybudowana na przełomie XIX i XX w. Budynek synagogi położony jest przy ul. Czystej 3 został odnowiony. Obecnie mieści się tu Luxmed. fot.
Festiwal 17 - 18 lipca gościć będzie również w Krasnymstawie, gdzie przed wojną mieszkało dużo Żydów. Zachowała się synagoga wybudowana na przełomie XIX i XX w. Budynek synagogi położony jest przy ul. Czystej 3 został odnowiony. Obecnie mieści się tu Luxmed. fot. UM Krasnystaw
Od 15–29 lipca w 14 miastach woj. lubelskiego odbywać się będzie XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Po raz pierwszy zawita również do Krasnegostawu. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy przypomną o nobliście oraz kulturalnym bogactwie przedwojennego miasteczka.

Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla - Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia.

W tym roku festiwal, realizowany od 2011 roku, stanowiący atrakcję artystyczną i turystyczną odwiedzi 14 miejscowości: Lubartów, Łęczna, Krasnystaw, Bychawa, Szczebrzeszyn, Piaski, Kraśnik, Goraj, Biłgoraj, Janów Lubelski, Krasnobród, Stary Dzików, Józefów i Lublin.

Film dokumentalny

Festiwal rozpocznie się w każdej z miejscowości od prezentacji filmu dokumentalnego "Po-lin. Okruchy pamięci". Dokument Jolanty Dylewskiej oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie.

- Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie, kręcone niewprawną ręką, filmy ocalają, w bardzo szczególny sposób, skrawek tamtego świata przed niepamięcią - informuje Magdalena Baj z Teatru NN Lublin.

Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz ważne informacje związane z jego ideą i dotychczasowymi realizacjami.

Drugi dzień należy do teatru

Wtedy właśnie zostanie zaprezentowany monodram „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego (Teatr NN). Monodram, którego warstwę literacką tworzą legendy, podania, dokumenty poprzez które poznajemy wybranych przedstawicieli żydowskiego życia religijnego w dawnej, wielokulturowej Polsce. Historie tajemnicze, fascynujące, śmieszne i refleksyjne przybliżające nieznany nam świat polskich Żydów.

Spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2023”.

Następnie odbędzie się spektakl plenerowy „Przyjaciele Sztukmistrza 2023”. Podczas spektaklu z muzyką na żywo, elementy cyrku, akrobatyki powietrznej mieszają się z tańcem, beat boxem i teatrem ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka biorą udział artyści z Włoch, Grecji, USA, Szwecji, Peru, Czech,

Festiwal „Śladami Singera” jest realizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki 2023.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XIII Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera wyrusza w trasę. Zagości w 14 miejscowościach Lubelszczyzny - Krasnystaw Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto