Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Chorwacji: Za polski plażowy zwyczaj grozi tu mandat. Garść porad przed urlopem nad Adriatykiem

Emil Hoff
Emil Hoff
Niektórych polskich słów lepiej nie wypowiadać w Chorwacji, bo dla Chorwatów znaczą coś zupełnie innego.
Niektórych polskich słów lepiej nie wypowiadać w Chorwacji, bo dla Chorwatów znaczą coś zupełnie innego. pkazmierczak, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Wakacje w Chorwacji to świetny sposób na relaks, naładowanie baterii i zabawę w gronie przyjaciół i rodziny. Zanim jednak zaplanujecie wyjazd, zajrzyjcie do naszego poradnika, w którym znajdziecie praktyczne porady i wskazówki dla turystów w Chorwacji nt. podróży samochodem, pieniędzy, plażowania, atrakcji i pamiątek. Dzięki nim oszczędzicie sobie zmartwień i niewygód na wakacjach. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o Chorwacji przed wyruszeniem na urlop.

Spis treści

Czy opłaca się jechać samochodem z Polski do Chorwacji?

Polacy często jeżdżą na wakacje do Chorwacji własnymi samochodami. Trasa wynosi ok. 1000 km, w zależności od miejsca startu i docelowego. Np. wybierając się z Poznania do Zagrzebia, będziemy musieli pokonać ok. 1100 km, co może nam zająć ok. 12 godzin.

Przemierzając różne kraje, należy stosować się do ich przepisów i opłat drogowych. W Austrii, Czechach i Słowenii trzeba wykupić winiety.

Całkowity koszt przejazdu z Polski do Chorwacji przeliczył podróżnik Oskar Bryja. Jego podróż kosztowała go 830 zł w jedną stronę i trwała 12 godzin bez postojów. Okazało się, że taniej i szybciej jest polecieć do Chorwacji samolotem. Znacznie tańsza, ale za to nieco dłuższa, jest też podróż pociągiem.

Chorwacja ma nową walutę

Od stycznia 2023 w Chorwacji obowiązuje nowa waluta – euro. Rząd Chorwacki ustanowił sztywny przelicznik 1 euro = 7,53 kuny, co ma zapobiegać nadmiernemu wzrostowi cen i oszustwom na kursie walut.

Tradycyjne chorwackie kuny nie odeszły jeszcze zupełnie w niepamięć i Chorwaci nadal na własny użytek obliczają wydatki w starej walucie. W sklepach często można zobaczyć ceny podane zarówno w euro, jak i w kunach.

W Chorwacji miej przy sobie gotówkę

W wielu miejscach Chorwacji nadal nie można wygodnie zapłacić kartą. Dotyczy to np. parkingów i sklepów z pamiątkami, zwłaszcza oddalonych od głównych centrów turystycznych. Dlatego dobrze mieć przy sobie gotówkę – najkorzystniej jest kupić euro jeszcze w Polsce.

Ceny w Chorwacji. Ile kosztują wakacje all inclusive?

Ceny w Chorwacji rosną powoli od wielu lat – kraj nie jest już wymarzonym kierunkiem na tanie wakacje, jakim był dekadę temu. Po wprowadzeniu euro nastąpił krótki, ale znaczny skok cenowy. Obecnie ceny ustabilizowały się. Wśród turystów zdaje się jednak przeważać opinia, że obecnie wakacje w Chorwacji są droższe niż kiedykolwiek.

Mimo to wakacje all inclusive w Chorwacji nadal są dość atrakcyjne cenowo, przynajmniej w porównaniu do najpopularniejszych kierunków. W lipcu 2023 tydzień wypoczynku all inclusive w Chorwacji może kosztować nawet tylko 1400 zł za osobę. Ceny rosną w zależności od położenia kurortu i jakości hotelu.

Widok na Dubrownik
Dubrownik z jego piękną starówką to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. Tu też kręcono zdjęcia do serialu „Gra o Tron". dbajurin, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Do Chorwacji bez kontroli granicznych

Po wejściu Chorwacji do Strefy Schengen w styczniu 2023 r. na granicy kraju nie obowiązują już kontrole, a więc też nie tworzą się korki na przejściach granicznych.

Uwaga na fotoradary w Dalmacji

Między Splitem a Zadarem zainstalowano zimą wiele dodatkowych fotoradarów. To dodatkowy powód, dla którego kierowcy przemierzający wybrzeże Dalmacji powinni uważać i ściśle przestrzegać ograniczeń prędkości.

Plaże w Chorwacji są piękne, ale twarde i ostre

Większość chorwackich plaż jest kamienista, a nie piaszczysta. Plaże są więc piękne, a woda przy brzegu niemal przezroczysta, ale zwykły ręcznik może nie wystarczyć, by wygodnie leżeć na kamieniach. Dlatego plażowicze ceniący sobie komfort powinni zabrać na plaże własne karimaty lub piankowe podkładki.

Jeśli lubicie brodzić w wodzie, kamieniste dno chorwackich plaż może wam poharatać stopy, podobnie jeżowce, których w Adriatyku żyje ok. 20 gatunków. Wielu turystów zabiera na plażę specjalne buty, które chronią stopy przed skaleczeniem w czasie chodzenia po dnie.

Zajrzyjcie do naszego przewodnika po najpiękniejszych plażach Chorwacji.

Rynek w Dubrowniku
Zwiedzając Chorwację, warto pamiętać o kilku sprawach, które pomogą Wam uniknąć kłopotów w podróży i stosunkach z napotkanymi ludźmi. Baloncici, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Co oznacza znak „FKK”?

Niektóre plaże Chorwacji oznaczone są znakiem „FKK”. To skrót od niemieckiego „Frei-Körper-Kultur” i oznacza, że plaża przeznaczona jest dla nudystów. W Chorwacji jest bardzo wiele takich plaż, więc osoby szczególnie wrażliwe powinny zwracać uwagę na tabliczkę z ostrzeżeniem. Nawet poza wyznaczonymi plażami dla nudystów Chorwaci i Chorwatki nie wstydzą się specjalnie i korzystają z morza swobodnie, a kobiety często opalają się topless.

Najlepsze pamiątki z Chorwacji

Chorwacja słynie ze swoich wyrobów spożywczych, które dobrze nadają się na prezenty dla bliskich. Warto przywieźć z Chorwacji pyszne wino, słoik lokalnej odmiany sosu ajvar, nieco dżemu i miodu, sera i szynek (np. panceta).

Warto kupić także ręcznie wyrabiane gliniane dzbanuszki bukaleta, ślicznie haftowane koronki (specjalność Pagu), a także wszelkiej maści produkty związane z lawendą, np. woreczek pachnącej, suszonej lawendy.

Woda z kranu w Chorwacji

W całej Chorwacji woda z kranu nadaje się do picia. W niektórych regionach jest szczególnie smaczna i korzystna dla zdrowia (np. w Crikvenicy), w innych smakuje nieco gorzej. Osoby o wrażliwych żołądkach powinny dla bezpieczeństwa pić przegotowane napoje lub wodę z kranu, ale tylko z butelek z filtrem.

Przystań w Milna w Chorwacji
Niektórych polskich słów lepiej nie wypowiadać w Chorwacji, bo dla Chorwatów znaczą coś zupełnie innego. pkazmierczak, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Dziwne zakazy – lepiej o nich pamiętaj

Czasem, gdy przyjeżdżamy na wakacje do obcego miejsca, możemy być zaskoczeni lokalnymi przepisami. Czasem turystów obejmują dość zaskakujące zakazy lub nakazy. Nie inaczej jest w Chorwacji. Tutaj za zajmowanie miejsca na plaży za pomocą ręcznika (popularna praktyka w Polsce) grozi mandat. W Dubrowniku nie wolno wchodzić na teren starego miasta z walizkami na kółkach.

Sprawdźcie inne dziwne zakazy dla turystów, obowiązujące w Europie.

Tych słów nigdy nie używaj w Chorwacji!

Język polski i chorwacki bywają do siebie podobne, ale to pozorne podobieństwo. Niektóre niewinne polskie słowa w uszach Chorwatów oznaczają coś zupełnie innego, często wulgarnego lub obraźliwego. Tych polskich słów nigdy nie używaj w Chorwacji:

  • Droga/drogi – po chorwacku oznacza narkotyki.
  • Kurczę – przypomina wulgarne chorwackie określenie męskiego członka.
  • Lud - po chorwacku oznacza głupca, wariata lub szaleńca. Uwaga przy zmawianiu lodów!

Sprawdź swoją wiedzę o języku Chorwackim w naszym quizie:

Poznaj podstawowe chorwackie zwroty

  • Bok – cześć
  • Dobar dan – dzień dobry
  • Dowidżenja – do widzenia
  • Hvala – dziękuję
  • Oprostite – przepraszam
  • Molim – poproszę
  • Da – tak
  • Ne – nie

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Chorwacja to nie tylko plaże i ciepłe wody Adriatyku. Kraj jest pełen cudów przyrody i niezwykłych zabytków; może pochwalić się 7 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szczególnie warto odwiedzić np. wyjątkowo piękny park narodowy Jezior Plitwickich, Split z ruinami gigantycznego pałacu Dioklecjana, Zadar ze słynnymi morskimi organami.

Z mniej znanych zakątków Chorwacji rozważcie wakacje na Riwierze Crikvenickiej nieopodal Rijeki – nie brak tu plaż, ciekawych zabytków, a do tego tutejszy mikroklimat ma leczniczy wpływ na drogi oddechowe.

Zanim zaplanujecie wakacje w Chorwacji, zajrzyjcie do naszych przewodników po najlepszych atrakcjach turystycznych tego kraju, a także po:

Numery alarmowe w Chorwacji. Zapisz je w telefonie

  • 112 – numer ogólny
  • 192 – policja
  • 194 – pogotowie
Widok na Split w Chorwacji
Split jest pełen atrakcji. Znajdziecie wśród nich starożytny pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, ale też zupełnie wyjątkową galerię żab. leonori, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najpopularniejsze kraje i miasta na podróż według TikToka – oto najbardziej viralowe miejsca według użytkowników

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wakacje w Chorwacji: Za polski plażowy zwyczaj grozi tu mandat. Garść porad przed urlopem nad Adriatykiem - Strona Podróży

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto