Szukamy Rodziców SOS! Sprawdź, jak znaleźć pracę w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Biłgoraju.

Materiał informacyjny SOS Wioski Dziecięce
Ciepłe, bezpieczne, otoczone miłością – tak powinno wyglądać dzieciństwo każdego dziecka. Niestety nie wszystkie dzieci mogą tego doświadczyć. Porzuconym i osieroconym dzieciom, których biologiczni rodzice z różnych powodów nie mogą wychowywać, w SOS Wioskach Dziecięcych od lat pomagają Rodzice SOS. Jednak z powodu braku kandydatów do tej odpowiedzialnej i pięknej roli, coraz mniej dzieci może wychowywać się we wspierającym, kochającym zastępczym środowisku rodzinnym. SOS Wioski Dziecięce wołają: „SOS” i szukają kandydatów na Rodziców SOS i Osoby Prowadzące Rodzinne Domy Dziecka. Sprawdź, jak znaleźć pracę i dołączyć do zespołu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

SOS Wioski Dziecięce: Czym zajmuje się stowarzyszenie?

Bycie Mamą SOS to m.in. nagłe wieczorne wyprawy po blok techniczny, nauka imion bohaterów ulubionej kreskówki czy krojenie jabłka na ćwiartki (tylko taka forma jest akceptowalna w menu). I choć każda mama musi liczyć się z tymi „dodatkowymi obowiązkami”, żadne inne zajęcie nie zapewni jej tyle miłości, zaufania i uśmiechu dziecka.

W Biłgoraju istnieje pewne miejsce, gdzie formalnie bycie mamą jest „pracą”, choć wcale jej nie przypomina. Mowa o Wiosce Dziecięcej SOS – małej enklawie miłości na mapie Lubelszczyzny, gdzie mieszkają Rodziny SOS. To tutaj Rodzice SOS opiekują się dziećmi opuszczonymi, porzuconymi, które często, mimo młodego wieku, przeżyły w życiu więcej niż niejeden dorosły. Przy wsparciu specjalistów, codziennej opiece Rodziców SOS, dzieci przygotowują się do samodzielnego życia.

SOS Wioski Dziecięce: Gigantyczna liczba zgłoszeń do pieczy zastępczej

W 2021 roku do polskiej pieczy zastępczej z rodzin naturalnych trafiło 13 463 dzieci, czyli o ponad 2000 więcej niż w roku poprzednim. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce w minionym roku otrzymało aż 727 zgłoszeń z prośbą o przyjęcie dzieci do opieki zastępczej. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS, organizacja mogła przyjąć tylko 75 dzieci.

SOS Wioski Dziecięce: Kim są Rodzice SOS?

Mama SOS lub Rodzice SOS to osoby, które po przebytej rekrutacji zamieszkują w domu jednorodzinnym w jednej z Wiosek SOS i przyjmują pod swoją opiekę kilkoro dzieci. Ich główne zadanie to bycie rodzicem: dbanie o zdrowie, edukacje i prawidłowy rozwój, obecność w kolejnych etapach dzieciństwa czy wsparcie w codziennych czynnościach. Należy jednak pamiętać, że dzieci, które trafią do opieki zastępczej, mają za sobą trudne doświadczenia, towarzyszy im lęk. Mają problem, by zaufać dorosłym, bo doświadczyły z ich strony zaniedbania czy krzywdzenia. Właśnie ze względu na szczególne potrzeby dzieci, tak ważne jest, by opiekunowie zastępczy odbyli profesjonalne szkolenie i mogli korzystać ze stałego wsparcia specjalistów.

SOS Wioski Dziecięce: Jak wygląda rekrutacja na Rodziców SOS?

Proces rekrutacji Rodziców SOS jest kilkuetapowy. - W pierwszym etapie poznajemy się, odpowiadamy na pytania i wątpliwości kandydatów, sprawdzamy motywację i predyspozycje kandydatów do opieki nad dziećmi, kolejne etapy to badania psychologiczne, wizyta w wiosce, wolontariat i staż. W trakcie rekrutacji kandydaci mogą przystąpić do szkolenia PRIDE lub innego zatwierdzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – tłumaczy odpowiedzialna za proces rekrutacji psycholog, Aleksandra Sikorska.

SOS Wioski Dziecięce: Jakie wsparcie dla Rodziców SOS?

– Rodzicom SOS stowarzyszenie oferuje m.in. zamieszkanie w domu na terenie Wioski SOS, wsparcie profesjonalnego zespołu psychologiczno-pedagogicznego, pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, wieloletnią współpracę – mówi Aleksandra Sikorska. - Kandydatów zachęca także możliwość zdobywania i poszerzania wiedzy z obszaru opieki nad dziećmi – dodaje.

Katarzyna Błaszczak: Historia Mamy SOS z Biłgoraja

Katarzyna Błaszczak jest Mamą SOS w biłgorajskiej Wiosce Dziecięcej od dwóch lat.

- Startowałam z czwórką dzieci, obecnie pod opieką mam trzech chłopców. Sytuacja jest nadal rozwojowa. Tu nie ma nudy, tu tętni życie! Każdy dzień jest inny i zaskakujący – mówi Katarzyna Błaszczak. - Każda oznaka odbudowanego zaufania, uśmiech czy ciepłe słowo, dają tyle spełnienia, że nie ma możliwości, aby choć na chwilę zwątpić w sens swojej pracy – dodaje.

Przyznaje jednak, że zdarzają się trudności. - Dzieci pochodzą z różnych domów, mają różne nawyki, różne przyzwyczajenia, często zupełne inne niż my. Ważne jest, by zrozumieć ich historię. Nie zawsze jest lekko, ale zawsze warto. Mamy do pomocy osobę, która pomaga nam w prowadzeniu domu, zajmuje się dziećmi w czasie mojej nieobecności, wspiera w trudnych chwilach. Możemy liczyć także na pomoc psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego – tłumaczy. - Świata nikt sam nie zbawi, ale jako Rodzic SOS, możesz zmienić komuś jego mały świat na piękne i bezpieczne miejsce – dodaje.

SOS Wioski Dziecięce szukają Rodziców SOS: Gdzie się zgłosić? Jakie są wymogi formalne?

Aby zostać Rodzicem SOS należy spełnić pewne wymogi formalne, m.in. musi być to osoba, która nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej, nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej i przede wszystkim jest zdolna do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Zgłoszenia mogą wysyłać kobiety i mężczyźni, małżeństwa oraz osoby niepozostające w związku małżeńskim.

Osoby zainteresowane pracą Rodzica SOS proszone są o przesłanie CV na adres e-mail: [email protected] lub poprzez formularz na stronie wioskisos.org (w zakładce „praca”).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto