Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone Świątki - jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych

Jolanta Masiewicz
Dzisiaj 31 maja, obchodzimy Zielone Świątki, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Święto w kościele katolickim ma status uroczystości liturgicznej i jest obchodzone przez dwa dni w niedzielę i poniedziałek.

Zielone Świątki to radosne, jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych, które obchodzone jest od IV wieku. Występuje również pod nazwą Pięćdziesiątnicy, gdyż obchodzi się je pięćdziesiąt dnia po Wielkanocy Święto to - w Kościele Katolickim - upamiętnia wydarzenie z Dziejów Apostolskich (na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty, zaczęli wówczas mówić obcymi językami, otrzymali dary duchowe - charyzmaty).

Zielone Świątki to święto z historią

Wielu badaczy uważa, że Zielone Świątki pierwotnie były świętem pogańskim, a wiązały się z radosnymi obchodami wiosny. Wiąże się je też ze słowiańskim świętem Stado. Obecnie jest to święto Zesłania Ducha Świętego. Przed wiekami Zielone Świątki zwyczaje miały powiązane przede wszystkim z przyrodą. Prowadzono magiczne praktyki mające zapewnić obfite plony. Jednym ze zwyczajów Zielonych Świątek było przyozdabianie domów kwiatami i gałązkami, które miały ustrzec przed złymi urokami. Wieńce nakładano też trzodzie, którą dodatkowo okadzano dymem ze spalonych ziół. W późniejszym czasie w trakcie Zielonych Świątek obchodzono procesyjnie zasiane pola i śpiewano nabożne pieśni.
W ramach świętowania, w niektórych wsiach i miasteczkach, zdobi się obecnie domy gałązkami brzozowymi i tatarakiem.

- Tradycja to rzecz święta. Tak jak stawiamy choinki w na święta Bożego Narodzenia , tak udekorowalismy urząd brzózkami i tatarakiem na Zielone Świątki. W Zielone Świątki jest jeszcze zwyczaj wicia wianków brzozowych - kiedyś dla bydła i zwierząt domowych . A teraz zazwyczaj są to tylko wianki . - mówi Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica, która złożyła również życzenia świąteczne mieszkańcom.

Zielone Świątki to również Święto Ruchu Ludowego
„Zielone Świątki” jednoczą mieszkańców wsi i kultywują tradycje ludowe. Zgodnie z tradycją tego dnia PSL w całej Polsce rozpoczyna obchody Święta Ludowego. To jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe w tradycji chrześcijańskiej, ludowej i narodowej. Nierozłącznie towarzyszy historii Polskiego Stronnictwa Ludowego. Inicjatywa powołania obchodów tego dnia została podjęta 30 maja 1903 r. jednogłośnie na posiedzeniu Rady Naczelnej w Rzeszowie.

Uroczystości obchodów Święta Ludowego są okazją do przypomnienia historii i kultywowania tradycji, ale i upomnienia się o interesy polskiej wsi. Ze względu na pandemię, niestety w tym roku uroczystości się nie odbęda tak jak w latach ubiegłych. Dla przypomnienia publikujemy zdjęcia z ubiegłego roku z obchodów Święta Ludowego w gminie Wierzbica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto