18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Jak radzić sobie z dłużnikami? Oni już to wiedzą (zdjęcia)

JN
Jak nie dopuścić do zatorów płatniczych, jak egzekwować należności od dłużników i dbać o płynność finansową firmy – o tym rozmawiali we wtorek w hotelu Artis w Zamościu doradcy, specjaliści bankowi i lokalni przedsiębiorcy. Konferencję zorganizował Kredyt Bank i Puls Biznesu.

- Chcemy, żeby dzisiejsze spotkanie polegało przede wszystkim na aktywnym udziale Państwa w dyskusji – zwróciła się do zaproszonych gości na wstępie konferencji Dorota Brzyska, dyrektor Makroregionu Południowo-Wschodniego Kredyt Banku.

Pierwsza część konferencji „Akademia przedsiębiorcy. Zarządzanie należnościami w firmie” oparta była na dyskusji panelowej. Zaproszeni goście rozmawiali o tym jakich branż najczęściej dotyczą zatory płatnicze, jaka jest skala zjawiska czy też jak przedsiębiorca z Polski może radzić sobie z egzekwowaniem należności od zagranicznych wierzycieli.

- W Polsce problemy z uzyskaniem należności są zjawiskiem permanentnym. Często dotyczą np. branży budowlanej – tłumaczył Łukasz Misiewicz – Trudno powiedzieć czy częściej kłopot z wyegzekwowaniem należności ma duża czy mała firma, ale pewne jest, że małego przedsiębiorstwa bardziej to dotknie.

W panelu wzięli udział też Krzysztof Piłat z Krajowego Rejestru Długów, Renata Król z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, Anna Michalczyk z Lubelskiej Fundacji Rozwoju i prezydent Marcin Zamoyski:
- Miasto Zamość jest w dobrej kondycji finansowej, nie mamy zatorów płatniczych. Dlatego też możemy pozwolić sobie, by iść na rękę przedsiębiorcom w trudnej sytuacji, np. rozłożyć podatki na raty – mówił prezydent – To się nam opłaca, bo upadające przedsiębiorstwo nie płaci nam podatków a ludzie idą na bezrobocie.

Jak wskazywali eksperci, zatory finansowe w formie są główną przyczyną upadłości firm. W zabezpieczeniu się przed krachem z pomocą idą instrumenty finansowe oferowane przez banki:
- Chodzi o finansowanie celowe a nie ogólne – tłumaczył Marcin Niedziałek, Menadżer Dyskonta Wierzytelności w Kredyt Banku – Dlatego polecamy factoring. Tutaj, po przedstawieniu bankowi wystawionej na określony termin faktury, ten reguluje naszą należność a my czekamy, aż uzyskamy pieniądze od kontrahenta. Factoring to rozwiązanie mało ryzykowne i co raz tańsze ze względu na to, że oferuje go coraz więcej instytucji w Polsce.

Poza instrumentami oferowanymi przez banki, na konferencji przedsiębiorcom przedstawiono też jak ważne jest ich zachowanie od pierwszych chwil zawiązania transakcji: - Musimy pamiętać, że istota polega na tym, żeby nie być ostatnim w ogniwie czyli nie doprowadzić do sytuacji, że zajmujemy ostatnie miejsce na liście płatności kontrahenta. Wtedy należności nie otrzymamy – tłumaczył Krzysztof Piłat, Trener Biznesu z Krajowego Rejestru Długów.

Jak tego dokonać? Po pierwsze wykorzystać wszelkie możliwe kanały, by dowiedzieć się jaką kulturę finansową ma nasz klient. Można wykorzystać tu rejestr KRD i KRS, albo prywatne firmy zajmujące się monitorowaniem kondycji finansowej przedsiębiorstw. Gdy przyjdzie czas na podpisanie umowy, warto skorzystać z pomocy prawnika. To wydatek, który procentuje – przekonują specjaliści.

Trener biznesu przekonywał naszych rodzimych przedsiębiorców, że niemniej ważne jest nasze zachowanie po zawarciu umowy: - Obowiązuje zasada trzech telefonów. Tydzień po wystawieniu faktury pytamy czy doszła. W dniu zapłaty dopytujemy się czy przelew wyszedł a po terminie zwracamy uwagę, że należność nie została uregulowana zwracając uwagę, że musiała zajść pomyłka – tłumaczył Krzysztof Piłat.

We wtorek sala konferencyjna hotelu Artis była pełna. Przedsiębiorcy zadawali pytania i dyskutowali ze specjalistami. Jak oceniają konferencję? - Temat jest bardzo na czasie – powiedziała nam Jadwiga Krukowska z PGK Zamość – Przedsiębiorcy czują potrzebę dowiadywania się o sposobach radzenia sobie z dłużnikami.

Bądźmy szczerzy, teraz każdy ma ten problemy. Z niektórych proponowanych dziś rozwiązań już korzystamy, jak np. KRS, ale ostatnia prezentacja pokazała, że pomysłów jest więcej. Konferencja była dobra, ale jednak stanowczo za krótka. Pod koniec zrobiło się naprawdę ciekawie, ale przyszło już kończyć…


**Zamojski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

Wakacyjny przewodnik po regionieZobacz serwis Z przymrużeniem okaZobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto