Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Akademia Zamojska nie zapomniała o najsłynniejszych „padewczykach”

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
"Jan Zamoyski odwiedza Jana Kochanowskiego w Czarnolesie". Obraz Karola Millera z 1877 r.
"Jan Zamoyski odwiedza Jana Kochanowskiego w Czarnolesie". Obraz Karola Millera z 1877 r. Wikipedia
„Nie tylko Zamoyski: Polscy padewczycy i ich herby” – to tytuł wystawy Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika i Akademii Zamojskiej. Będzie to jeden z elementów obchodów 800-lecia Uniwersytetu w Padwie. Ekspozycja zostanie otwarta w środę (12 października) w budynku Akademii Zamojskiej w Zamościu przy ul. Sienkiewicza 22 a.

- Celem wystawy jest przybliżenie grona słynnych „padewczyków” – studentów z Rzeczpospolitej Obojga Narodów, którzy w ramach modnych w XVI-XVIII wieku edukacyjnych „grandturów” po Europie podjęli studia na włoskim Uniwersytecie w Padwie – od 1517 roku najważniejszej szkoły Republiki Weneckiej – informuje Ewa Kołtun z Działu Rozwoju - Sekcji Promocji Akademii Zamojskiej.

Ekspozycja powstała m.in. w oparciu o „Album Polonicum. Metrykę nacji polskiej w Padwie 1592–1745", który wydano w 2019 roku. To dwutomowe dzieło jest świadectwem obecności polskich studentów na Uniwersytecie w Padwie. Jest ważne także dla Zamościa.

- Uniwersytet Padewski zajmuje szczególne miejsce w kulturze Polski, chociażby z tego powodu, że blisko 800 osób tworzących elity narodu polskiego studiowało w Padwie – przypomina dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, rektor Akademii Zamojskiej. - W związku z tym, utrzymywanie tradycji Uniwersytetu Padewskiego, w którym studiowali Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski czy Jan Zamoyski, Maciej Miechowita i wielu innych jest czymś naturalnym dla nas i dla Zamościa, który słusznie jest nazywany Padwą Północy. W ten sposób nawiązujemy do tradycji padewskiej i chcemy tę tradycję rozwijać, ponieważ wiemy, że wybornie ona służyła miastu, kulturze polskiej i szerzej temu, co dziś nazywamy światem Zachodu.

Na wystawie przypomniane zostaną sylwetki najsłynniejszych „padewczyków” oraz ich herby. Ekspozycja zostanie oficjalnie otwarta 12 października o godz. 12. Będzie ją można oglądać do końca października.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. Akademia Zamojska nie zapomniała o najsłynniejszych „padewczykach” - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto