Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycofany lek niebezpieczny dla pacjentów. Decyzja GIF dotyczy wszystkich dawek produktu leczniczego. Podajemy numery serii

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wycofany lek podawany jest dożylnie, musi więc spełniać niezwykle wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości.
Wycofany lek podawany jest dożylnie, musi więc spełniać niezwykle wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości. ocskaymark/123RF
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek z dekarbazyną we wszystkich dawkach dostępnych na rynku. Powodem wydania decyzji są zmiany zabarwienia, które mogą być związane z rozpadem substancji czynnej. Stosowanie tego produktu leczniczego stwarza zwiększone zagrożenie dla pacjentów. Zobacz numery wycofanych serii.

Spis treści

GIF wycofał lek Detimedac

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktów leczniczych zawierających substancję czynną dacarbazinum. Dotyczy ona proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (10 fiolek w opakowaniu) we wszystkich dostępnych dawkach z podanych niżej serii. Podmiot odpowiedzialny to: medac Gesellschaft für klinische Spezialpräparate mbH z siedzibą w Niemczech.

Szczegóły dotyczące wycofanych produktów:
Detimedac 100 mg

  • GTIN: 05909991029500,
  • numer serii: D220154AA, data ważności: 30.04.2025,
  • numer serii: D220154AE, data ważności: 30.04.2025.

Detimedac 200 mg

  • GTIN: 05909991029609,
  • numer serii: F220255BA, data ważności: 31.05.2025.

Detimedac 500 mg

  • GTIN: 05909991029708,
  • numer serii: G220299AD, data ważności: 30.06.2025.

Jak uzasadnia GIF, powodem wycofania produktów leczniczych była zmiana zabarwienia na kolor różowy. Jej powodem może być rozpad substancji czynnej, co może stanowić zwiększone ryzyko zdrowotne dla pacjentów. Leków o podanych numerach serii nie należy przyjmować.

Czym jest Detimedac?

Lek Detimedac zawiera dakarbazynę i jest stosowany w onkologii. Wskazania do leczenia obejmują przede wszystkim leczenie przerzutowego czerniaka złośliwego.

Jako element chemioterapii skojarzonej Detimedac stosuje się również w przypadku zaawansowanej choroby Hodgkina (chłoniak Hodgkina) oraz zaawansowanych mięsaków tkanek miękkich u osób dorosłych, jednak z wyłączeniem mięsaka Kaposiego i międzybłoniaka.

Dekarbazyna jest wrażliwa na światło i pod jego wpływem ulega degradacji. Jest to ważne również podczas dożylnego podawania leku, przy którym trzeba stosować światłoodporny zestaw infuzyjny.

Źródła:

Polecamy także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wycofany lek niebezpieczny dla pacjentów. Decyzja GIF dotyczy wszystkich dawek produktu leczniczego. Podajemy numery serii - Strona Zdrowia

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto