Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy marsz do RCKiK! Onkodzieciakom brakuje płytek krwi, a lekarze nie mają czego przetaczać

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Łukasz Gdak/archiwum
Wszystkie ręce na pokład! Od naszej Czytelniczki dostaliśmy niepokojącą informację – brakuje płytek krwi, a lekarze nie mają czego przetaczać onkodzieciakom.

Apel mamy

- Poinformował nas o tym nasz lekarz prowadzący - opowiada nasza Czytelniczka, pani Marta. - Płytek krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie po prostu fizycznie w tej chwili nie ma. Nasze onkodzieciaki nie mają co dostawać, a lekarze czego im przetaczać. Ta sytuacja się przedłuża, dlatego apeluję z całej siły - chodźcie oddać krew, jej się nie da wyprodukować, a nasze dzieci jej potrzebują!

Czym są płytki krwi?

Płytki krwi, inaczej trombocyty, to - poza leukocytami (krwinki białe) i erytrocytami (krwinki czerwone) - składniki krwi.

- Są one niezbędne do prawidłowego jej krzepnięcia - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Agnieszka Zaucha-Prażmo z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie. - Kiedy pojawia się rana, natychmiast wytwarzany jest czop płytkowy, który ją "zatyka" - i tym samym tamuje odpływ krwi. To dlatego ich uzupełnianie jest tak ważne - im ich mniej, tym większe ryzyko krwawienia.

Jak często pacjenci potrzebują przetoczeń?

- Takie płytki żyją w krwioobiegu do kilku dni i po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć - wyjaśnia profesor. - Szczególnie narażeni na niedobory są na przykład pacjenci podczas chemioterapii, podczas której niszczony jest szpik i te składniki krwi mniej się wytwarzają.

Kto może oddać płytki?

Kto może zostać dawcą płytek? Każdy zdrowy człowiek między 18 a 60 r. ż.
- Preferujemy tutaj krwiodawców z doświadczeniem, ponieważ to pobieranie jest znacznie dłuższe (może trwać do 1,5 godz.) i wymaga "lepszych", bardziej wytrzymałych żył - tłumaczy lek. med. Małgorzata Orzeł, dyrektorka lubelskiego RCKiK. - Krwi pełnej nie brakuje nam w żadnej grupie, nawet 0Rh-, jednak w przypadku płytek zapotrzebowanie jest ogromne, a proces - czasochłonny. Kilka tygodni temu mieliśmy taką sytuację, że w 3 dni weekendu musieliśmy wydać do szpitali prawie 80 woreczków z płytkami - a zasoby są ograniczone. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Harmonogram najbliższych akcji poboru krwi

  • LUBLIN, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 8, rejestracja dawców pod telefonami +48 81 442 10 40, +48 81 532 62 76 i 77 w. 104
  • ZAMOŚĆ, Al. Jana Pawła II 10, tel. 84-677 32 05, 84-677 33 33, 84-677 32 00, godziny rejestracji: 7:00 - 13:00
  • 12 kwietnia: KRAŚNIK, ul. Niepodległości 20, pod Starostwem, godziny rejestracji: 08:00 - 13:00
  • 12 kwietnia: KRASNYSTAW, ul. Sobieskiego 5, ZS nr 2, godziny rejestracji: 08:30 - 12:30
  • 12 kwietnia: CHEŁM, ul. Czarnieckiego 8, I LO, godziny rejestracji: 09:00 - 13:00
  • 13 kwietnia: KRAŚNIK, ul. Niepodległości 20, pod Starostwem, godziny rejestracji: 08:00 - 13:00
  • 14 kwietnia: PUŁAWY, ul. Jaworowa 1, ZS nr 2, godziny rejestracji: 08:30 - 12:30
  • 14 kwietnia: PONIATOWA, ul. Fabryczna 1, Centrum Kultury Promocji i Turystyki, godziny rejestracji: 08:30 - 12:30
  • 15 kwietnia: LUBLIN, ul. Sulisławicka 7, Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych, godziny rejestracji: 09:00 - 13:00
  • 16 kwietnia: CHEŁM, , pod Parafią Chrystusa Odkupiciela, godziny rejestracji: 09:00 - 13:00
  • 16 kwietnia: HUTA DĄBROWA, ul. Hutnicza 28, Dom Parafialny, godziny rejestracji: 10:00 - 14:30
  • 16 kwietnia: KAMIONKA, ul.Lubartowska 53 , Zespół Szkół, godziny rejestracji: 10:00 - 14:00

Uczniowie z Chełma dają przykład

Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie zasługuje na prawdziwą pochwałę. Podczas odbywającego się w szkole terenowego poboru krwi do udziału w akcji zgłosiło się około 90 dawców wielokrotnie oddających honorowo krew.
W mobilnym nowoczesnym krwiobusie 5 kwietnia ten bezcenny dar oddało 16 krwiodawców: Hubert Maculewicz, Jakub Domański, Adrian Grzywna, Michał Telejko, Michał Ścigaj, Gabriel Schab, Radosław Świderski, Nikodem Kopniak, Wojciech Balawajder, Łukasz Ślepaczuk, Hubert Siemczuk, Tomasz Parada, Olgierd Kalamon, Konrad Baran, Jakub Łopuszyński i Paweł Kapica.
Ze względu na ograniczoną możliwości rejestracji w mobilnym punkcie poboru krwi krwiodawcy również oddali krew w Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Chełmie pod profesjonalną opieką zespołu medycznego, którym kieruje dr Tomasz Jankowski.

- Celem akcji było popularyzowanie wśród społeczności uczniowskiej szkoły i lokalnej idei honorowego krwiodawstwa oraz poszerzanie grupy honorowych dawców krwi o młodzież uczącą się. Ponadto ten dar serca młodzieży szkolnej z klas trzecich i czwartych przyczynił się do zabezpieczenia potrzeb polskiej służby zdrowia w zakresie krwi - podkreśla Mariusz Śliwa opiekun krwiodawców z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.

Doceniło ich PCK

Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża doceniając efekty XVI Edycji Turnieju nagrodził Zespół Szkół Technicznych w Chełmie I miejscem w Polsce w kategorii „Promocja honorowego krwiodawstwa”. Szkoła uczestniczy w 20. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie „Młoda Krew Ratuje Życie” organizowanego przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, zajmując czołowe miejsca w trzech kategoriach: najlepsza promocja honorowego krwiodawstwa, najwyższy wskaźnik aktywności uczniów, największa ilość oddanej krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszyscy marsz do RCKiK! Onkodzieciakom brakuje płytek krwi, a lekarze nie mają czego przetaczać - Kurier Lubelski

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto