Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie nie szczędzi pomocy dla Ukrainy

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Urząd Marszałkowski w Lublinie
Prawie pół miliarda złotych – taka jest wartość wsparcia przekazanego przez samorządy, organizacje pozarządowe i mieszkańców województwa lubelskiego obywatelom Ukrainy.

Wyliczenia dotyczące udzielonej Ukraińcom pomocy powstały na potrzeby raportu, który przygotował urząd marszałkowski w Lublinie w związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą ataku Rosji na Ukrainę.

- Jest to całościowe podsumowanie dotychczasowej pomocy, jakiej udzielił w tym czasie naszym wschodnim sąsiadom samorząd województwa lubelskiego oraz poszczególne jednostki, instytucje publiczne czy organizacje społeczne i pozarządowe – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Dokument zawiera m.in. charakterystykę zjawiska migracji uchodźców z Ukrainy do Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego, analizę i zakres wsparcia udzielonego obywatelom Ukrainy w zakresie pomocy finansowej i rzeczowej, w obszarze transportu, zakwaterowania, edukacji czy zatrudnienia.

Raport uwzględnia pomoc udzieloną zarówno przez samorząd województwa, administrację rządową, ale też wszystkie powiaty i gminy, gdzie przeprowadzone zostały badania ankietowe, które pozwoliły na oszacowanie przekazanego obywatelom Ukrainy wsparcia.

Z otrzymanych informacji udało się ustalić m.in. to, że od momentu rosyjskiej agresji 3,2 mln uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę przez przejścia zlokalizowane województwie lubelskim. Większość, bo 67 procent uchodźców stanowiły kobiety. Z noclegów w regionie skorzystało 171 tys. uchodźców, a ponad 21 tys. z nich podjęło pracę na terenie województwa lubelskiego. Łącznie trafiło do nich 1,7 tys. ton różnego rodzaju produktów: żywności, odzieży, środków higienicznych, artykułów dla dzieci, materaców, koców, śpiworów, czy produktów medycznych. Wśród przekazanych darów są także sprzęty AGD, a nawet karetki.
Urząd marszałkowski podaje też, że w szpitalach podległych samorządowi województwa leczyło się w tym czasie 1,3 tys. uchodźców. Pomocą objęci zostali także uczniowie z Ukrainy, którzy kontynuowali naukę w szkołach w całym regionie. Łącznie było ich 6,3 tys. osób.

Jak przypomina Jarosław Stawiarski, marszałek województwa raport to próba podsumowania, tego co udało się do tej pory zrobić dla Ukrainy.

- Lubelszczyzna stała się pierwszym schronieniem dla uciekających przed wojną kobiet, dzieci i osób starszych z Ukrainy. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji podjęliśmy szeroki wachlarz działań obejmujących pomoc skierowaną do osób, które znalazły schronienie w Lubelskiem, jak i tych, które pozostały w swoim kraju – wyjaśnia marszałek Stawiarski.

Raport o pomocy udzielonej Ukrainie przez województwo lubelskie trafił także do ukraińskich partnerów Lubelszczyzny przy okazji ubiegłotygodniowej wizyty we Lwowie wicemarszałka Zbigniewa Wojciechowskiego. Przedstawiciele samorządu województwa rozmawiali m.in. o współpracy partnerskiej w dziedzinie przygotowania wspólnych projektów z programu Interreg Next 2021-27 i rozwoju połączeń kolejowych.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Województwo lubelskie nie szczędzi pomocy dla Ukrainy - Kurier Lubelski

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto