Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojewoda: Chcemy by uchodźcy wtopili się w życie naszej wspólnoty

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Na około 37 tys. uchodźców z Ukrainy zarejestrowanych w systemie PESEL na terenie województwa lubelskiego 4,5 tys. osób przebywa obecnie w miejscach zakwaterowania – podał w piątek (3 marca) wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, od 1 marca uchodźcy wojenni mają pokrywać część kosztów swojego wyżywienia i zakwaterowania w Polsce.

Nowelizacja nie dotyczy jednak części uchodźców. Chodzi o osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, kobiety, które przekroczyły 60 rok życia, mężczyzn po 65 roku życia, małoletnich oraz osoby wychowujące więcej niż dwójkę dzieci.

- Można również wyłączyć z działania tej ustawy osoby w trudnej sytuacji życiowej – przyznał wojewoda.

Lech Sprawka poinformował też o wydanym poleceniu - w marcu wszyscy uchodźcy przebywający na terenie województwa lubelskiego, którzy są w miejscach stałego zakwaterowania nie będą musieli pokrywać tych kosztów.

- Kierujemy się podejściem humanitarnym, ale chcemy też w elastyczny sposób przekazać sygnał, by te osoby zafunkcjonowały na rynku pracy, nie pozostawali w miejscach stałego zakwaterowania, ale by ramach integracji społecznej wtopili się w życie wspólnoty naszego województwa – tłumaczył wojewoda.

Jednym z elementów pomocy uchodźcom ma być pilotażowy program „Wzajemnie potrzebni”. Jego celem jest zagospodarowanie i remont pustostanów, dzięki którym rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym mają mieć szansę na dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Zajmować się tym mają Społeczne Agencje Najmu. Finansowany przez Kancelarię Premiera pilotaż zakłada stworzenie efektywnego systemu średnio i długoterminowej pomocy w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, ale także rynku pracy, edukacji i innych usług społecznych. Na razie na program przeznaczono 18 mln zł.

Kolejny program skierowany do uchodźców to „Bezpieczna przystań”. Zakłada on objęcie szerokim wsparciem informacyjno-doradczym uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa lubelskiego. W ramach projektu planowane jest utworzenie czterech punktów informacyjno-doradczych w Lublinie, Chełmie, Zamościu oraz Białej Podlaskiej, obsługa infolinii i formularza on-line dla uchodźców z Ukrainy, prowadzenie poradnictwa on-line, organizowanie wycieczek integracyjno-adaptacyjnych, prowadzenie specjalistycznych szkoleń tematycznych i kampania społeczna „Wiedza drogą do integracji i praworządności”.

- W punktach informacyjno-doradczych każda osoba dotknięta kryzysem wojny na Ukrainie i szukająca pomocy, będzie mogła uzyskać pomoc adekwatną do potrzeb – zapewnił wojewoda Lech Sprawka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojewoda: Chcemy by uchodźcy wtopili się w życie naszej wspólnoty - Kurier Lubelski

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto