Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż niebezpiecznie na przejazdach kolejowych. W Zamościu kolejarze szkolili instruktorów nauki jazdy (WIDEO)

Redakcja
screen - materiały PKP PLK
208 wypadków i kolizji w kraju i 14 w woj. lubelskim – to statystyki podsumowujące bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych w 2018 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą cykl warsztatów z instruktorami nauki jazdy. Spotkania mają pomóc w nauce początkujących kierowców jest bezpiecznie pokonywać skrzyżowania torów z drogą. Jedno z takich szkoleń odbyło się właśnie w Zamościu.

W województwie lubelskim funkcjonują 924 km linii kolejowych na których ulokowane są 603 przejazdy kolejowo-drogowe. W 2018 roku doszło na nich do 14 wypadków i kolizji. W skali kraju było to 208 zdarzeń.

- Kierowcy najczęściej ignorują znak STOP przed przejazdami oraz światło czerwone migające. Musimy zawsze pamiętać, że takie światło zawsze oznacz, że do przejazdu zbliża się pociąg. Siła uderzenia pociągu w samochód jest porównywalna do siły z jaką auto przejeżdża puszkę na drodze. Szanse dla użytkowników dróg w tym starciu są niewielkie - mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Sytuacja na przestrzeni lat nieco się poprawia, ale na przejazdach wciąż bywa niebezpiecznie. Stąd szkolenia organizowane od czterech lat w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. systematycznie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Budowane są nowe, bezkolizyjne przejazdy nad i pod torami, a stara infrastruktura jest regularnie modernizowana. Prowadzimy też działania edukacyjne. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców – mówi Włodzimierz Kiełczyński.

Do tej pory, szkolenia odbyły się w ponad 26 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy. W tym roku kolejna edycja warsztatów rozpoczyna się od spotkania w Zamościu, czyli 27 szkolenia. Uczestnikami warsztatów są instruktorzy i egzaminatorzy z okolicznych szkół jazdy.

W trakcie spotkań ekspert, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., szczegółowo omawia zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. Przypomina też o ogromnym znaczeniu Żółtej naklejki, czyli nowego narzędzia wprowadzonego przez PLK i podnoszącego poziom bezpieczeństwa na kolei.


Żółta Naklejka – czyli najważniejsze dane o przejeździe kolejowym-drogowym

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, na którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

- Od 1 czerwca do końca roku mieliśmy 417 zgłoszeń. W 30 przypadkach wprowadzone zostało ograniczenie prędkości pociągu do 20 km/h. Przekazano też informacje maszynistom, by zachowali szczególną ostrożność. W 24 przypadkach konieczne było wstrzymanie ruchu kolejowego, by uniknąć tragedii - informuje Marcin Kruszyński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

To wydarzyło się na torach! Zobacz niebezpieczne i dramatyczne sytuacje:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto