Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczymy dla dobra wszystkich. Zaniepokojeni rolnicy protestowali w Hrubieszowie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Rolniczy protest w Hrubieszowie
Rolniczy protest w Hrubieszowie nadesłane
Wzięło w nim udział około 600 gospodarzy, a po ulicach Hrubieszowa krążyło 450 ciągników. Działacze Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego zorganizowali w tym mieście duży protest. Odbył się on we wtorek (20 grudnia). Uczestniczyli w nim rolnicy z powiatu hrubieszowskiego, zamojskiego, tomaszowskiego i chełmskiego.

- Musimy protestować, bo stoimy już pod ścianą. Nie tylko zresztą my, ale całe społeczeństwo – tłumaczy Wiesław Gryn, działacz Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, rolnik z Rogowa (gm. Grabowiec). - Protest dotyczył obecnej sytuacji na rynku zbożowym, w związku z niekontrolowanym napływem płodów rolnych z Ukrainy. Z tego co wiemy np., zboże, które zalewa nasz rynek jest tam produkowane w bardzo złych standardach. Podczas produkcji używane są np. substancje, które są na terenie UE zakazane. To m.in. związki fosforoorganiczne. Tak nie może być!

Rolnicze postulaty

Jak argumentują rolnicy trafia ono do Polski jako tzw. zboże techniczne. - I idzie potem do młynów, jako komponenty pasz itd. To zaszkodzi zdrowiu Polaków, bardzo psuje rynek i na dłuższą metę działa fatalnie na naszą gospodarkę – przekonuje Wiesław Gryn. - Jeśli nic z tym nie zrobimy, będziemy borykali się ze skutkami zaniedbań bardzo długo.

Rolnicy nie chcą się tej sytuacji biernie przyglądać. - Skala zjawiska jest ogromna. Nie chodzi zresztą jedynie o zboże, ale także kukurydze czy rzepak – dodaje jeden z protestujących rolników. - A nie mamy w kraju przepisów, który mogłyby ten niekontrolowany handel regulować, kontrolować. Trzeba o tym głośno mówić.

Rolnicy robili to we wtorek w Hrubieszowie. Ich protest nie polegał jedynie na sile argumentów. Przez dwie godziny ich ciągniki krążyły po ulicach Hrubieszowa. Potem (ok. godz. 12) wszyscy spotkali się na placu przed miejscowym dworcem autobusowym. Tam na jednej z przyczep została utworzona „scena” na której gospodarze mówili o swoich troskach i rozgoryczeniu.

Pojawiły się też postulaty. To wprowadzenie kaucji na zboże wjeżdżające do Polski korytarzem drogowym: do portu lub granic krajów trzecich, wprowadzenie 50-procentowego cła na tzw. zboża techniczne, uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników z Polski południowo-wschodniej (poprzez magazyny Elewarr oraz magazyny rolników po cenach GUS) oraz m.in. wprowadzenie ceł i wzmożenie kontroli weterynaryjnych na produkty drobiowe, które „płyną na teren Polski w ilości niespotykane w historii”.

Domagają się również wprowadzenia wymogu informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kto jest „końcowym odbiorcą docelowym” i przetwórcą zboża. W tej sprawie rolnicy napisali także list otwarty do Premiera RP.

Dla dobra wszystkich

„Obecnie Polska jest zasypana zbożem, rzepakiem, kukurydzą z Ukrainy, a kolejne kontrakty z Ukrainy są proponowane, nawet podpisane z realizacją do żniw 2023 r. w cenach tak niskich, nie pokrywających kosztów produkcji i suszenia polskiego zboża” – czytamy m.in. w liście do premiera RP.

Do wtorkowego protestu przyłączyli się działacze AGROunii. Co na to rolnicy z Zamojszczyzny? - To jest dopiero drugi protest w historii Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego. Ostatni raz wyszliśmy na ulice kilkanaście lat temu. Widać zatem jaka to ważna dla nas sprawa – podkreśla Wiesław Gryn. - A wsparcie AGROunii także się liczy. Podkreślam jednak, że my jako ZTR jesteśmy całkowicie apolityczni.

- Protest był spokojny, odbył się bez żadnych incydentów – dodaje Marcin Sobczuk, prezes ZTR. - Liczymy jednak, że nasze apele i postulaty zostaną zrozumiane i wysłuchane. Walczymy o byt naszych rodzin, ale także dla dobra wszystkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto