Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Niemczech poznają losy wysiedleń Zamojszczyzny. To ważna, potrzebna inicjatywa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Obchody 80 rocznicy wysiedlleń Zamojszczyzny w Skierbieszowie. Na zdjęciu widać Andrzeja Dudę, prezydenta RP oraz Horsta Köhlera, byłego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Pierwszy z prawej stoi natomiast Stanisław Grześko, starosta zamojski
Obchody 80 rocznicy wysiedlleń Zamojszczyzny w Skierbieszowie. Na zdjęciu widać Andrzeja Dudę, prezydenta RP oraz Horsta Köhlera, byłego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Pierwszy z prawej stoi natomiast Stanisław Grześko, starosta zamojski Bogdan Nowak
Niemieckie Schwäbisch Hall (w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia) to od lat miasto partnerskie Zamościa. Jest ono także siedzibą powiatu. Mieszkańcy tych okolic będą mieli okazję poznać historię tragicznych wysiedleń Zamojszczyzny. W jaki sposób? W najważniejszych urzędach i instytucjach ustawionych zostanie dziesięć identycznych wystaw.

- Uważam, że to niezwykle ważne i potrzebne – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski. - Jak doszło to takiej inicjatywy? Na obchody rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny przyjechała liczna delegacja niemiecka m.in. ze Schwäbisch Hall. Wśród nich byli także miejscowi burmistrzowie. Niektórzy z nich nie znali historii tragicznych wysiedleń naszego regionu. Byli tym wstrząśnięci. Stąd pomysł wystaw, które pojadą do Niemiec.

Niemiecka akcja wysiedleńcza rozpoczęła się na Zamojszczyźnie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Jako pierwszy okupanci otoczyli Skierbieszów. Następne były Sady, Lipina Nowa, Suchodębie i Zawoda. Podczas tej operacji wypędzono w sumie z domów ok. 110 tys. osób w tym 30 tys. dzieci. Byli to mieszkańcy prawie trzystu wsi.

W 80 rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń odbyły się w Zamościu i Skierbieszowie trzydniowe obchody. W niedzielę (27 listopada) uczestniczył w nich Andrzej Duda, prezydent RP. Przybył także Horst Köhler, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec (urodził się on 22 lutego 1943 roku w Skierbieszowie: jego rodzice przybyli na Zamojszczyznę jako koloniści) oraz liczna delegacja z Niemiec, także ze Schwäbisch Hall i okolic. Wszyscy obejrzeli wówczas okolicznościową ekspozycję, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Na wystawie znalazły się archiwalne fotografie, zdjęcia dokumentów oraz m.in. opisy. Dokumentowała ona losy wysiedleń Zamojszczyzny. Dużo miejsca poświęcono także m.in. partyzantom AK i BCh, którzy chwycili za broń w obronie wysiedlanej ludności cywilnej – mówi starosta Stanisław Grześko. - Teksty tej ekspozycji zostaną przetłumaczone na język niemiecki. Potem wystawa w dziesięciu odrębnych kompletach trafi do Schwäbisch Hall oraz okolicznych miejscowości.

Stanie wówczas w miejscowych urzędach i ważnych instytucjach. - Dzięki temu nasza historia zostanie pokazana we właściwy, prawdziwy sposób – podkreśla starosta Stanisław Grześko.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto