Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa oczyszczanie Łabuńki. Susza obnażyła zwały śmieci. Sprawdź, co leżało na dnie rzeki

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Od poniedziałku 11 maja pracownicy zespołu wsparcia technicznego Zarządu Zlewni Zamość sprzątają dno Łabuńki. Trwająca od dłuższego czasu susza wpłynęła na obniżenie stanu wód i odsłoniła co najmniej 500-metrowy odcinek rzeki z olbrzymią ilością odpadów.

– Oczyszczaniem dna z butelek i innych śmieci zajęły się Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie, które odpowiada za utrzymanie rzek (w przypadku Zamościa Łabuńki i Topornicy), co reguluje ustawa Prawo wodne. Akcja odbywa się przy współpracy z Miastem Zamość, które zleciło Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Zamościu odbiór i utylizację odpadów zebranych z dna rzeki

– informuje Urząd Miasta

Oczyszczanie przeprowadzane jest między mostami przy ul. Szczebrzeskiej a Królowej Jadwigi. Trudno jeszcze oszacować, jak długo potrwa oraz czy uda się usunąć się wszystkie śmieci, gdyż czynności te związane są ze sprzątaniem ręcznym. Śmieci leżą na dnie rzeki, a większość z nich tkwi w mule. Są to głównie butelki, opony, puszki oraz gruz.

Problem zanieczyszczonej śmieciami Łabuńki – nie tylko na odcinku pomiędzy mostami przy ul. Szczebrzeskiej a Królowej Jadwigi – był zgłaszany wielokrotnie przez mieszkańców miasta. Służby miejskie interweniowały, jednak zarówno mieszkańcy jak i turyści muszą przestać wrzucać śmieci, tam gdzie nie powinni – dla bezpieczeństwa własnego a także zwierząt żyjących w rzece – oraz okazać więcej samodyscypliny w tym temacie. Każde obniżenie stanu wody będzie obnażało niechlubne znaleziska leżące na dnie rzeki.

Przypomnijmy, że od 1 maja 2020 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wprowadził nowy typ ostrzeżenia hydrologicznego – ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną.

Susza hydrologiczna, powszechnie zwana niżówką hydrologiczną, to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do sytuacji przeciętnej w wieloleciu. Susza hydrologiczna jest z reguły kolejnym etapem pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej.

Wprowadzona zmiana ma związek z pogłębiającym się zagrożeniem suszą w Polsce. Ostrzeżenia są publikowane w serwisach internetowych m.in. IMGW – PIB.

Podstawę prawną stanowi art. 378 ust. 4 pkt. 3 ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 310, z późn. zm.) oraz pkt. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie ostrzeżeń, prognoz, komunikatów, biuletynów i roczników państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej z dnia 28 czerwca 2019 r. (poz. 1215).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto