Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stawy „Echo” w Zwierzyńcu przestały wysychać. Opublikowani nowy raport RPN w tej sprawie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Stawy "Echo" w Zwierzyńcu
Stawy "Echo" w Zwierzyńcu Bogdan Nowak
Jest o wiele lepiej! Według przyrodników z Roztoczańskiego Parku Narodowego w tym roku słynnym Stawom „Echo” w Zwierzyńcu nie grozi wyschnięcie. Z ulgą mogą odetchnąć kwaterodawcy oraz osoby żyjące z turystyki w gminie Zwierzyniec i na całej Zamojszczyźnie. Czy to oznacza, że w następnych latach ten pozytywny trend może się utrzymać?

- Oby. Trudno jeszcze to powiedzieć z całą pewnością, ale można zaryzykować stwierdzenie, że wody w zwierzynieckich stawach „Echo” nie zabraknie także w przyszłym roku – mówi Przemysław Stachyra, szef działu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. - Jak będzie sytuacja wyglądać w kolejnych latach? Trudno jeszcze powiedzieć.

Żądamy przywrócenia wody!

Od kilku lat pogłoska o ewentualnym zamknięciu stawów „Echo oraz znajdującej się obok, pięknej, popularnej plaży rozpala wyobraźnię wielu mieszkańców Zamojszczyzny. Nic dziwnego. To przecież jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w regionie. Inni obawiali się natomiast, że w stawach „Echo” po prostu zabraknie wody. W sumie efekt byłby podobny. Powodem tych wszystkich zmian miała być susza, która latami nękała region.

Emocje sięgały zenitu. Do władz Roztoczańskiego Parku Narodowego były słane petycje m.in. od kwaterodawców i mieszkańców gminy, którzy prosili o „wszelkie możliwe działania” w sprawie odpowiedniego napełnienia stawów w sezonie turystycznym. „Żądamy przywrócenia odpowiedniego stanu wody w stawach „Echo”, by umożliwić swobodną kąpiel wypoczywającym tam. Wbrew twierdzeniom władz i pracowników RPN o braku wody jest to możliwe” – czytamy w jednej z petycji.

Bo nie brakowało pomysłów na ratowanie „stawów”. Argumentowano np., że woda ze strumienia o nazwie Świerszcz, który zasila stawy „Echo” powinna być w pierwszej kolejności skierowana do stawu kąpielowego – a nie do innych, położonych wyżej (np. do „Czarnego Stawu”). Władze RPN wielokrotnie zapewniały, iż nie ma powodu do niepokoju, bo miejscowa plaża nie może być zamknięta, choćby dlatego, iż w planie ochrony parku istnieje „trwały zapis” o udostępnieniu części stawu dla ruchu turystycznego.
Jednocześnie, jeszcze w ub. roku przypominano, że susza trwa już szósty rok. A z pustego i Salomon nie naleje.

Śnieg, mokra wiosna i czynnik lokalny

Coś się jednak ostatnio zmieniło. Roztoczański Park Narodowy opublikował ostatnio raport pt. „Stan po burzy – jak odbudowują się zasoby wodne Roztoczańskiego Parku Narodowego”. Autorami tego dokumentu są: Bogusław Radliński i Przemysław Stachyra, pracownicy RPN.

Czytamy w nim m.in.: „Po serii dokuczliwych, suchych lat (2015-2019) i małośnieżnych lub bezśnieżnych zim (2019-2020) przebieg zjawisk pogodowych roku bieżącego zahamował ten negatywny trend. Czy odwrócił, to pokaże dalszy bieg procesów (...) – czytamy w raporcie. „W ciągu dziesięciu dni przełomu letnich miesięcy – od 24 czerwca do 3 lipca w Zwierzyńcu spadło 253 mm deszczu na mkw. terenu. Wartość ta stanowi ponad jedną trzecią (35 proc.) średniej, rocznej sumy opadów Zwierzyńca”.

W raporcie napisano wręcz o ekstremalnych opadach, które bez wątpienia poprawiły sytuację hydrologiczną w gminie. Jednak najważniejszym czynnikiem była jednak śnieżna zima oraz mokra i „normalna temperaturowo” wiosna. Nie tylko. Pojawił się także czynnik lokalny. Chodzi o burze, które często ostatnio nawiedzają tereny RPN.

- Rzeczywiście mamy takie zjawiska lokalne – mówi kierownik Przemysław Stachyra. - Bo już np. w sąsiedniej Obroczy burz jest mniej. Będziemy te zjawiska także analizować. Jeśli chodzi o stawy „Echo” jest lepiej niż było. Nadal jednak brakuje wody w złożach kredowych, z których korzysta cała niemal Lubelszczyzna. Z nich mamy głównie wodę pitną. One bardzo długo się odbudowują.

Co może tę sytuację poprawić?

- Kilka lat bez susz i z normalnymi opadami deszczu oraz oczywiście śnieżne zimy – podkreśla Stachyra. - Wiele mogą także zdziałać ludzie. Cały czas należy tak kreować otoczenie, aby wodę gromadzić, choćby w zbiornikach retencyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stawy „Echo” w Zwierzyńcu przestały wysychać. Opublikowani nowy raport RPN w tej sprawie - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto