Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan wyjątkowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał wniosek rządu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Fot Arkadiusz Gola
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Wniosek rządu musi jeszcze zostać poparty przez parlament.

- Przed chwilą prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Stan wyjątkowy. Decyzję podejmie Sejm

Po podpisaniu przez prezydenta rządowego wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego, trafi od do parlamentu.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w rozmowie z PAP, że gdy prezydent podpisze dokument, ma 48 godzin na przesłanie go do izby niższej parlamentu. - A Sejm niezwłocznie nad tym się zbierze i może to być w piątek lub w poniedziałek – mówił.

Były sojusznik PiS Jarosław Gowin podkreślił, w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że jest zaskoczony decyzją rządu ws. wprowadzania stanu wyjątkowego.

Podkreślił, że „nie widać żadnych powodów, dla których stan wyjątkowy miałby być wprowadzony”. - Nie wykluczam jednak, że rząd dysponuje jakąś wiedzą, która uzasadnia ten wniosek – mówił, dodając, że służby mogą mieć informacje o możliwych zagrożeniach.

Zdaniem lidera Porozumienia, jeśli tak jest, to rząd powinien zwołać niejawne posiedzenie Sejmu i podzielić się tą wiedzą z opozycją. - Wtedy ponad podziałami rząd-opozycja możemy podjąć naprawdę przemyślana decyzję. W przeciwnym wypadku wszystko będzie wyglądać na grę strachem uprawianą przez rząd – mówił były wicepremier.

Z kolei Paweł Kukiz przyznał w rozmowie z PAP, że ws. poparcia dla stanu wyjątkowego nie podjął decyzji, ale nie mieści się to w porozumieniu jego formacji, które zawarł z PiS.

Dodał, że potrzebna jest debata sejmowa choćby po to, żeby wyjaśnić „różnego rodzaju wątpliwości, zobaczyć skalę, bo przecież obostrzenia mogą mieć różny stopień i jakich konkretnych obszarów będzie dotyczyło”. - Jeśli opozycja będzie miała taką siłę przekonywania, żeby nie wprowadzać tego stanu, będzie miała takie argumenty, które spowodują, że przyznam im rację - to zagłosuje tak, jak uważam za stosowne - podkreślił lider Kukiz’15, dodając, że zdaje sobie sprawę z tego, iż zagrożenie zewnętrzne to bardzo poważna sprawa.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał z kolei, że „to jest pokazanie ogromnej słabości funkcjonowania państwa, jeżeli grupka osób na granicy powoduje wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego”. - Nieużycie wszystkich środków i sił pokazuje słabość i rozgardiasz w państwie i nieumiejętność zarządzania – mówił w Polsat News.

Polityk stwierdził, że głosowanie nad ustawą będzie miało jedynie „wymiar symboliczny". - Konfederacja zadeklarowała, że poprze po raz kolejny PiS w jego propozycjach. Głosy tej partii dają im bezpieczną większość - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Były lider PO Grzegorz Schetyna przekazał natomiast, że na razie nie ma decyzji jego ugrupowania ws. głosowania w Sejmie. - Chcemy informacji przede wszystkim, jak ta sytuacja na granicy wygląda, jakie są zagrożenia, bo przecież to, co dzieje się na polskiej granicy, można było przewidzieć – mówił na antenie RMF FM.

Kamiński: Nasze działania spotkały się ze zrozumieniem i wsparciem lokalnych władz

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że w oczekiwaniu na decyzję prezydenta spotkał się z włodarzami miejscowości przygranicznych, które zostaną objęte stanem wyjątkowym. Wówczas ,wraz z komendantami głównymi Policji i Straży Granicznej przekazał informację nt. rozporządzenia wykonawczego, które jeszcze dziś zostanie opublikowane. - Nasze działania spotkały się ze zrozumieniem i wsparciem lokalnych władz. Podejmujemy je wyłącznie w interesie bezpieczeństwa naszych obywateli, w tym przede wszystkim właśnie mieszkańców miejscowości przygranicznych. Szczegóły przedstawimy na planowanej konferencji prasowej – stwierdził Kamiński.

Prezydent spotkał się ze służbami

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, Ministrem Spraw Zagranicznych Zbigniewem Rauem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim, Szefem BBN Pawłem Solochem oraz Wiceministrem Spraw Zagranicznych Marcinem Przydaczem – informowała Kancelaria Prezydenta
 
Jak dodano, spotkanie było poświęcone omówieniu bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na granicy państwowej między Polską a Białorusią.

Na konferencji prasowej po spotkaniu poinformowano, że rząd, w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej chce wprowadzenia stanu wyjątkowego na 30 dni w części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. W tej sprawie został skierowany wniosek do prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Ten pas będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w woj. lubelskim. (…) Chodzi o wąski pas miejscowości bezpośrednio przylegających do granicy – przezkazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku, czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcje.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Granicza, policja i wojsko.

Straż Graniczna informuje, że przy przejściu granicznym w Usnarzu Górnym, po stronie białoruskiej koczuje 24 lub nieco więcej migrantów z Bliskiego Wschodu. Z kolei Fundacja Ocalenie, która jest na miejscu twierdzi, że przy granicy znajdują się 32 osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stan wyjątkowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał wniosek rządu - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto