Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezbiopia, czyli starczowzroczność. Poznaj przyczyny i objawy pogorszenia wzroku wraz z wiekiem. Czy starczowzroczność można leczyć?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
By zdiagnozować starczowzroczność, należy udać się do okulisty lub optomerysty, który wykona odpowiednie badania. Następnie konieczny jest dobór odpowiednich okularów korekcyjnych, dzięki którym unikanie się przemęczenia narządu wzroku.
By zdiagnozować starczowzroczność, należy udać się do okulisty lub optomerysty, który wykona odpowiednie badania. Następnie konieczny jest dobór odpowiednich okularów korekcyjnych, dzięki którym unikanie się przemęczenia narządu wzroku. leaf/123RF
Starczowzroczność, inaczej prezbiopia to naturalny proces starzenia się soczewki, przez co dochodzi do niewyraźnego widzenia przedmiotów z bliska. Pacjenci muszą oddalać od siebie tekst, aby móc go dokładnie przeczytać. Dodatkowo w przebiegu prezbiopii dochodzi często do pojawienia się migren, bólu oczu, a w zaawansowanym stopniu choroby – podwójnego widzenia. Podpowiadamy, jakie objawy mogą oznaczać starczowzroczność oraz podajemy metody jej leczenia.

Spis treści

Czym jest starczowzroczność, czyli prezbiopia?

Starczowzroczność, inaczej nazywana prezbiopią to zaburzenie wzroku, które polega na pogorszeniu widzenia z bliskiej odległości, wskutek zmniejszenia lub zaburzenia akomodacji oka. Zjawisko to jest naturalnym procesem starzenia się, a pierwsze objawy pojawiają się już po 40. roku życia. Szacuje się, że do 2030 r. liczba pacjentów dotkniętych starczowzrocznością będzie na świecie przekraczać aż 2,1 mld!

To pokazuje, jak poważnym problemem jest pogorszenie wzroku wraz z wiekiem. Najczęściej pierwszym objawem tego schorzenia jest oddalanie od siebie gazety, książki lub telefonu podczas czytania drobnego druku. Dodatkowo pacjenci często skarżą się na pogorszenie ostrości widzenia podczas półmroku.

Sprawdź również: Praca zdalna, a pogorszenie wzroku i rozwój krótkowzroczności

Przyczyny rozwoju prezbiopii, czyli starczowzroczności

Główną przyczyną prezbiopii jest naturalny proces starzenia się całego organizmu, w tym soczewki oka. Wraz z wiekiem dochodzi do zmiany struktury białek w oku, a znaczną cześć stanowią te nierozpuszczalne w wodzie, przez co dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki. Dodatkowo mięśnie podtrzymujące gałkę oczną tracą na swojej elastyczności i stają się wiotkie.

Wśród głównych czynników rozwoju starczowzroczności wymienia się:

  • zwiększenie objętości i średnicy soczewki, co powoduje lekkie zwiotczenie mięśni podtrzymujących oko,
  • zmianę elastyczności soczewki oraz zmniejszenie jej zdolności do uwypuklenia się.

– Zmiany w widzeniu przedmiotów z bliska powstają poprzez zmiany w obrębie soczewki wewnątrzgałkowej odpowiadającej za akomodację naszych oczu, które uwidaczniają się wraz z wiekiem. Soczewka ta traci swoją elastyczność i tym samym zdolności do zmiany kształtu, a w efekcie do zmiany mocy optycznej soczewki w zależności od odległości obserwowanego obiektu. Mówiąc w uproszczeniu, ogranicza to możliwość zmiany ostrości obrazu w zależności od odległości patrzenia. Dodatkowo, wraz z biegiem lat pogarsza się nasza głębia ostrości. Prezbiopia najwcześniej jest odczuwalna u dalekowidzów, natomiast osoby krótkowzroczne mogą odczuwać jej objawy nieco później – mówi Sylwia Kijewska, optometrysta i ekspert firmy Hoya Lens Poland.

Jakie są objawy starczowzroczności?

Pierwsze objawy prezbiopii pojawiają się najczęściej w wieku 45-50 lat i na początku są to bardzo delikatne symptomy, które łatwo pomylić ze zwykłym przemęczeniem lub zbyt krótkim snem. Oprtomerysta zaznacza, że wśród najczęstszych objawów starczowzroczności można wymienić:

  • trudność z przeczytaniem drobnego tekstu np. wiadomości SMS lub etykiety opakowania,
  • mrużenie oczu podczas czytania,
  • oddalanie od siebie książki lub telefonu podczas czytania – wtedy następuje poprawa ostrości widzenia,
  • dłuższe czytanie i konieczność lepszego skupiania się na czytanym tekście,
  • po dłuższym czytaniu obiekty znajdujące się w oddali stają się mocno rozmazane,
  • konieczność używania lepszego oświetlenia, o większej mocy i jasności (tzw. światła zimnego),
  • częsty ból głowy po dłuższym czytaniu,
  • ból oczu, który mija po odpoczynku nocnym,
  • z biegiem choroby pojawienie się podwójnego widzenia.

– Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy problemów ze wzrokiem, to powinniśmy udać się do optometrysty, a także skorzystać z pomocy optyka. Wybór właściwego specjalisty jest bardzo ważny, ponieważ nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane soczewki okularowe nie zagwarantują nam dobrego widzenia, jeżeli korekcja wzroku zostanie dobrana nieprecyzyjnie – dodała Sylwia Kijewska.

Czy prezbiopię można wyleczyć? Jak starczowzroczność wpływa na komfort życia?

Niestety, starczowzroczność to postępujące schorzenie, którego nie da się ani uniknąć, ani całkowicie wyleczyć. Natomiast można zmniejszyć uciążliwość jej objawów poprzez dobór odpowiednich soczewek lub okularów tzw. „do czytania”. Jak podaje ekspert, prezbiopia na dłuższą metę może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, a zamazany obraz sprawia, że wzrok szybko się męczy, dochodzi ból i napięcie oczu, a także światłowstręt.

Dodatkowo okazuje się, że prezbiopia znacząco zmniejsza produktywność pracy oraz jest częstym powodem zwolnień lekarskich, ponieważ starczowzroczność zwiększa ryzyko zapalenia nerwu wzrokowego, zespołu suchego oka oraz zapalenia spojówek.

Jak dobrać odpowiednie okulary?

Najważniejszym elementem poprawiającym komfort życia pacjenta z prezbiopią jest dobór odpowiednich okularów. Pacjenci bez innych wad wzroku mogą wybrać okulary „do czytania” i zakładać je tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Problem pojawia się w momencie, gdy pacjent cierpi na jakąś wadę wzroku, a dodatkowo pojawiła się u niego starczowzroczność.

W tym przypadku warto zastanowić się nad kupnem okularów progresywnych, które dostosowane są indywidualnie do każdej osoby, tak, aby zapewnić jak największy komfort noszenia. Warto wspomnieć, że w przypadku prezbiopii oraz jakichkolwiek wad wzroku nie należy kupować okularów na własną rękę w drogeriach lub aptekach. Wybór takich okularów może przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ u większości osób poziom wady wzroku różni się między oczami.

– Okulary progresywne tworzone są z myślą o indywidualnych potrzebach i preferencjach klienta. Są idealnie dopasowane, tak jak ubranie szyte na miarę. Podczas konsultacji optyk opracowuje indywidualny profil widzenia, który w połączeniu z najbardziej zaawansowaną technologią projektowania i produkcji zapewnia stworzenie unikatowych, w pełni zindywidualizowanych soczewek gwarantujących niezwykle ostre, komfortowe i przede wszystkim naturalne widzenie. Co istotne, obecnie zaawansowane progresywne soczewki okularowe są projektowane osobno dla prawego i lewego oka, co pozwala na lepszą równowagę w widzeniu obuocznym – mówi Sylwia Kijewska. – Dzięki niespotykanemu dotąd poziomowi personalizacji adaptacja do nowych okularów jest natychmiastowa, a użytkownik ma pełen komfort widzenia na każdą odległość, dzięki w pełni naturalnym obszarom widzenia – podsumowała ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezbiopia, czyli starczowzroczność. Poznaj przyczyny i objawy pogorszenia wzroku wraz z wiekiem. Czy starczowzroczność można leczyć? - Strona Zdrowia

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto