Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogórki bez „chemii”? To możliwe! Zastosuj te nawozy, a ogórki będą pięknie rosły. Naturalne sposoby na zwalczanie chorób i szkodników

Katarzyna Józefowicz
Uprawiając ogórki w ogrodzie, warto postawić na ekologiczne nawozy i środki ochrony roślin.
Uprawiając ogórki w ogrodzie, warto postawić na ekologiczne nawozy i środki ochrony roślin. Tamara Elnova/pexels.com
Ogórki to wyjątkowo smaczne, popularne i zdrowe warzywa. Jednak, żeby rzeczywiście były jak najlepsze, warto je uprawiać bez „chemii”. Radzimy, czym nawozić ogórki i jakie opryski stosować. Wykorzystaj drożdże, olejek herbaciany, gnojówki roślinne, kompost i obornik. Sprawdź, co i jak stosować pod ogórki.

Spis treści

Ogórki to zdrowe i pyszne warzywa, ale ich uprawa to niełatwe zadanie, gdyż rośliny mają wysokie wymagania względem stanowiska i podłoża, a do tego często padają ofiarami chorób i szkodników. Chcąc ułatwić sobie zadanie, w ich uprawie sięgamy po sztuczne nawozy i chemiczne środki ochrony roślin, jednak nie jest to rozwianie idealne, bo chemikalia kumulują się w roślinach, a następnie trafiają do ich owoców i na nasze stoły. Tak „zaprawione” ogórki trudno już nazwać zdrowymi, dlatego lepiej spróbować ich uprawy bez chemii. W ten sposób uzyskamy mniejsze, ale z pewnością znacznie zdrowsze i smaczniejsze plony.

Sprawdź: Kiedy siać ogórki? Przygotuj sadzonki lub posiej na grządce! Terminy siewu ogórków i prosty patent na zdrowe sadzonki

Obornik i kompost do nawożenia ogórków

Ogórki do prawidłowego rozwoju oprócz wody, słońca i ciepła, potrzebują też żyznego podłoża, dlatego trzeba je dokarmiać. Zamiast jednak korzystać ze sztucznych nawozów, lepiej wybierać te naturalne. Jesienią, przed rozpoczęciem uprawy stanowisko przeznaczone dla ogórków warto zasilić obornikiem (świeżym, przefermentowanym, ale jeśli nie mamy do niego dostępu, możemy użyć granulowanego, który można stosować zarówno jesienią jak i wiosną), a wiosną dodatkowo wzbogacić kompostem, podsypując nim rośliny jeszcze kilka razy w sezonie. Taka dawka organicznych nawozów powinna ogórkom wystarczyć, ale jeśli nie udało nam się zastosować jesienią obornika, a kompostu mamy niewiele, możemy posiłkować się też innymi nawozami naturalnymi.

Mączka bazaltowa i gnojówka z pokrzyw pod ogórki

W roli innych nawozów naturalnych dla ogórków doskonale sprawdzi się mączka bazaltowa. Jest to co prawda nawóz mineralny, ale naturalny, gdyż uzyskuje się go ze sproszkowanej skały. Mączka jest bogatym źródłem licznych minerałów, a ponieważ zawiera je w niewielkich ilościach, nie niesie ze sobą ryzyka przenawożenia roślin. Ogórki z powodzeniem możemy też podlewać gnojówką roślinną, najlepiej przygotowaną z bogatych w cenne substancje odżywcze pokrzyw lub zasilać biohumusem, będącym naturalnym, łatwo przyswajalnym i wartościowym nawozem uzyskiwanym z odchodów dżdżownic.
Na rynku nie brakuje też gotowych, ekologicznych i naturalnych nawozów do ogórków i warzyw, które są wygodne i łatwe w użyciu.

Wywary i wyciągi na choroby ogórków

Trochę większym wyzwaniem będzie ochrona ogórków przed szkodnikami i chorobami bez chemii, jednak i w tym wypadku możemy sięgnąć po preparaty ekologiczne. Aby jednak uzyskać jak najlepsze efekty, musimy systematycznie oglądać rośliny i użyć wybranego preparatu natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby lub żerowania szkodnika, a często nawet profilaktycznie, gdyż z infekcją lub szkodnikiem już zadomowionym na roślinie, takie środki słabo sobie radzą.

W ochronie warzyw pomocne będą m.in. naturalne preparaty roślinne (wyciągi, wywary, gnojówki). Z chorobami grzybowymi poradzą sobie wywary przygotowane ze skrzypu lub czosnku, a także wyciąg z krwawnika i gnojówka ze skrzypu. Natomiast do walki ze szkodnikami możemy wykorzystać wyciąg z pokrzywy, czosnku, żywokostu, mniszka, czarnego bzu, a także wywar z krwawnika lub gnojówkę z pokrzywy bądź skrzypu.

Olejek z drzewa herbacianego do oprysku ogórków

W zwalczaniu chorób grzybowych może pomóc też oprysk preparatem na bazie olejku herbacianego rozcieńczonego wodą (1 łyżeczka olejku na 1 litr wody). Gotowym płynem należy opryskiwać rośliny zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby grzybowej nawet raz w tygodniu, wykonując jednak wcześniej test środka na fragmencie rośliny.

Drożdże na choroby ogórków

Z chorobami grzybowymi pomogą nam też walczyć drożdże (min. zarazą ziemniaczaną, mączniakiem). Przygotowanym z nich preparatem (kostkę świeżych drożdży rozpuszczamy w 0,5 litra pełnotłustego mleka, a następnie rozcieńczamy 10 litrach wody). Zagrożone chorobami grzybowymi rośliny opryskujemy nawet raz w tygodniu.
Na rynku jest też dostępnych kilka gotowych, ekologicznych preparatów ochrony roślin, z których także można skorzystać (np. Polyversum, Limocide, Biochron).

Chcesz mieć zdrowe ogórki? Pamiętaj o profilaktyce

W walce z chorobami ogórków pomoże też profilaktyka, polegająca m.in. na:

  • przestrzeganiu zmianowania (nieuprawianiu ogórków po sobie i innych dyniowatych przez 2-3 lata),
  • wyborze odmian odpornych na podstawowe choroby,
  • sprzątaniu i niszczeniu resztek pozostałych po zbiorach,
  • odchwaszczaniu upraw,
  • zaprawianiu nasion ogórków przed chorobami
  • niszczeniu mszyc, które mogą przenosić choroby.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogórki bez „chemii”? To możliwe! Zastosuj te nawozy, a ogórki będą pięknie rosły. Naturalne sposoby na zwalczanie chorób i szkodników - RegioDom.pl

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto