Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski rajd rowerowy w rocznicę sławnej bitwy pod Panasówką. Będzie można obejrzeć obozowisko powstańców

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Budynek dawnej oberży w Zwierzyńcu. Tutaj w 1863 r. działał powstańczy szpital
Budynek dawnej oberży w Zwierzyńcu. Tutaj w 1863 r. działał powstańczy szpital Bogdan Nowak
Powstanie wybuchło w styczniu 1863 roku. Także w roztoczańskich lasach dochodziło do wielu bitew i potyczek. Jedna z najsłynniejszych została stoczona w okolicach Panasówki (gm. Tereszpol). Niebawem będzie ona wspominana podczas XVI Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Wzgórze Polak”. Odbędzie się on 5 września.

W bitwie pod Panasówką walczył oddział Marcina Borelowskiego ps. „Lelewel” liczący ok. 700 osób. Dołączyła do niego blisko 400-osobowa „partia” dowodzona przez Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka”. 3 września 1863 r. powstańcy starli się z liczącymi ponad 3 tys. żołnierzy wojskami rosyjskimi. Podczas bitwy zginęło 35 powstańców, w tym węgierski arystokrata major Edward Nyary, a ponad 100 zostało rannych.

W tej batalii powstańcy odnieśli zwycięstwo. Potem jednak rozdzielili się. Cieszkowski wraz ze swoimi ludźmi ruszył na zachód, a Borelowski w kierunku Batorza. Tam, na „Sowiej Górze”, oddział „Lelewela” zaatakowali Rosjanie. Partia została rozbita, a „Borelowski” zginął. Stało się to 6 lub 7 września 1863 r.

„Wśród poległych bielił się też „nagi trup” Leonidasa, odartego z odzieży „Lelewela” – pisała w jednej ze swoich książek Halina Matławska. „Jeden z najwspanialszych wodzów powstania, nieuchwytny, niezrównany partyzant legł pokonany na polu chwały. Mieszkańcy Batorza pochowali go w osobnej mogile razem z wiernym szefem sztabu majorem Walischem”.

Borelowski już za swego życia był owiany legendą. Stoczył w sumie 25 bitew i potyczek, a przez jego oddział przeszło ponad 1,6 tys. powstańców. Ta niezwykła postać na pewno będzie wspominana podczas XVI Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Wzgórze Polak”. Jego organizatorami są: oddział biłgorajski PTTK, gmina Tereszpol, Roztoczański Park Narodowy oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Uczestnicy wyruszą 5 września na rowerach z Biłgoraja, Józefowa, Szczebrzeszyna, Tereszpola, Zwierzyńca i Zamościa i spotkają się w Panasówce. Tam odbędzie się m.in. prezentacja obozowiska powstańczego oraz wspominana będzie historia Powstania Styczniowego oraz sławnej bitwy pod Panasówką.

Zapisy oraz bliższe informacje na ten temat w zamojskim oddziale PTTK przy ul. Staszica 31 lub pod tel. (84) 63 931 43.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto