Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ocaleni od zapomnienia. Ściana Pamięci w Biłgoraju oficjalnie odsłonięta. ZDJĘCIA, VIDEO

Joanna Nowicka
Ocaleni od zapomnienia. Ściana Pamięci w Biłgoraju oficjalnie odsłonięta
Ocaleni od zapomnienia. Ściana Pamięci w Biłgoraju oficjalnie odsłonięta JN
W przedwojennym Biłgoraju Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. Z przyjściem wojny... zniknęli. Niektórym udało się uciec. Większość zginęła. Grobów nie mają często do dziś. Dzięki Ścianie Pamięci, którą odsłonięto we wtorek ich rodziny mają wreszcie miejsce w którym mogą pomodlić się za bliskich.

Uroczyście odsłonięta we wtorek Ściana Pamięci jest realizacją koncepcji, która zrodziła się kilka lat temu w głowach członków Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Izaaka Baszewisa Singera. Jak mówi Artur Bara ze stowarzyszenia, pomysł bardzo spodobał się społeczności biłgorajskich Żydów mieszkających w Izraelu. To też w dużej mierze dzięki ich pomocy finansowej udało się zebrać fundusze na budowę ściany: - Koszty szacujemy na ponad 100 tys. zł. i cieszymy się, że obyło się bez sięgania po pieniądze publiczne. Projekt zrealizowaliśmy w całości ze składek - podkreśla Artur Bara.

Ściana Pamięci została wybudowana z pioaskowca i nieco przypomina Ścianę Płaczu. Ma 20 m szerokości i ponad 3 wysokości. W centrum znajduje się duży pojemnik z kamieniami, które symbolizują zakończone życie: - Żydzi kładą kamienie na grobach zmarłych a my chcieliśmy, by ściana była właśnie symboliczną macewą upamiętniającą tych, którzy żyli i umierali w naszym mieście, a na skutek wojny, powojennych niegodziwości oraz innych, trudnych do zdiagnozowania przyczyn, nie mają swojej macewy - mówi Artur Bara.

Ściana Pamięci jest powiązana ze stroną internetową na której znajdziemy m.in. nazwiska Żydów, którzy mieszkali w Biłgoraju i stracili życie podczas wojny, ale też dokumenty, historie i inne świadectwa mówiące o historii społeczności żydowskiej w mieście.

Zdaniem Pawła Śpiewaka dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie w Polsce mamy coraz więcej miejsc i wydarzeń, które świadczą o otwarciu na historię Żydów żyjących w Polsce: - Mamy przecież Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Singera, muzea i inne miejsca pemięci. Wspaniałą pracę w tym zakresie wykonuje też Teatr NN w Lublinie. To często nie jest to praca na poziomie naukowców, ale praca społeczna ludzi z małych miejscowości jak Biłgoraj. Inwestują oni swój czas, pieniądze i energię, by ludzie wiedzieli, że tu w Biłgoraju czy w Lublinie żyli obok nas Żydzi - mówi profesor.

We wtorkowej uroczystości wziął udział m.in. przedstawiciel ambasady USA, potomkowie Isaaca Singera czy Samuel Atzmon-Wircer, honorowy obywatel Biłgoraja. Wszystko uświetniały występy znanej na całym świecie izraelskiej orkiestry “Tel Aviv Soloists Ensemble” pod dyrekcją Baraka Tal.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto