Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody II Wojny Światowej we Frampolu: politycy wypowiedzieli ważne słowa

OPRAC.:
Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
1 września obchodziliśmy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Wprawdzie Frampol nie miał wielkiego znaczenia wojskowego, ale politycy w tym miejscu wypowiedzieli ważne słowa.

Oficjalne obchody rocznicy z udziałem Prezydenta RP i Premiera odbyły się na Westerplatte i Wieluniu. Ważnych osobistości państwowych nie zabrakło także w województwie lubelskim. We Frampolu w powiecie biłgorajskim pojawili się marszałek sejmu Elżbieta Witek, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę na to, że we Frampolu głównym celem była ludność cywilna i zniszczenie polskiej kultury materialnej. Zarówno Frampol jak i Wieluń były „miejscem wypróbowania niemieckiej zbrodniczej machiny wojennej. Najokrutniejszym wyczynem Luftwaffe było szukanie celów całkowicie bezbronnych”.

Minister Sasin także potępił niemiecką zbrodnię, której głównym celem było przetestowanie nowego rodzaju bomb zapalających.

Podczas uroczystości politycy nawiązali także do należących się Polsce reparacji wojennych za zbrodnie Niemców podczas II wojny światowej. Wyraził zdziwienie wobec postawy niektórych polityków i dziennikarzy, którzy poddają w wątpliwość to, że powinniśmy się ubiegać o reparacje.

Politycy także odwołali się do obecnej sytuacji panującej na Ukrainie. Szef MON podkreślił, że „naszą odpowiedzią [na tę sytuację] jest wzmacnianie Wojska Polskiego. Nie oddamy ani skrawka polskiej ziemi”.

Obchody zakończyły się odczytaniem apelu pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości we Frampolu. Oprócz władz państwowych udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, a także sami mieszkańcy.

Dyrektor lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda w rozmowie z PAP powiedział że wrzesień 39 roku był najgorszym okresem w historii Frampola: "Małe, spokojne miasteczko, które nie było garnizonem wojskowym zostało poligonem doświadczalnym dla lotnictwa niemieckiego. Świadczy to o bestialstwie, o prowadzeniu tej wojny od samego początku w sposób terrorystyczny przez państwo niemieckie".

13 września 1939 niemieckie samoloty zbombardowały Frampol niszcząc ponad 80 procent zabudowy miasta. Samoloty 8. Korpusu Lotniczego Luftwaffe zrzucały bomby burzące i zapalające na budynki mieszkalne i gospodarcze w centrum miejscowości. Mieszkańcy przed bombardowaniem ukrywali się na pobliskich polach i wąwozach. Frampol był jednym z najbardziej zniszczonych miast Polski w czasie II wojny światowej.

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody II Wojny Światowej we Frampolu: politycy wypowiedzieli ważne słowa - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto