18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne Zwiedzanie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

mat. organizatora
W sobotę, 22 maja 2010 r., odbyło się kolejne – piąte, nocne zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Podobnie jak w roku poprzednim, umożliwiono w ten sposób wielu osobom, które tydzień wcześniej brały udział w ogólnoeuropejskiej nocy muzeów, uczestnictwo 
w naszej imprezie.

Wieczór rozpoczęto o godzinie 17.00 w Sali Lustrzanej koncertem z cyklu Muzyka Hochbergów na Zamku w Pszczynie. Wystąpili: Ewa Biegas – sopran, Elżbieta Mrożek – altówka, Adam Krzeszowiec – wiolonczela, Adam Mokrus – skrzypce, Józef Stompel – fortepian.

W programie wykonano muzykę autorstwa Bolka Grafa von Hochberg: Trio fortepianowe op.35, pięć pieśni oraz Kwartet fortepianowy op.37.

Hans Heinrich XIV, Bolko graf von Hochberg urodził się 23 I 1843 r. w zamku Książ (Fürstenstein) na Śląsku.

Po studiach prawniczych w Bonn i Berlinie przez dwa lata pracował jako attaché wojskowy ambasady Prus w Petersburgu 
i Florencji, skąd powrócił do swej posiadłości, zamku Rohnstock (Roztoka), aby poświęcić się studiom muzycznym. Jako kompozytor tworzył pod pseudonimem Johann Heinrich Franz. Był autorem opery „Folkenstein”, wydał wiele pieśni chóralnych 
i solowych, symfonii, tercetów, kwartetów oraz koncertów fortepianowych. Był twórcą Śląskich Festiwali Muzycznych w Görlitz (Zgorzelec), które, wznowione po przerwie wojennej, przetrwały do dziś. Jego działalność artystyczna i zdolności organizatorskie zwróciły uwagę dworu i w 1868 r. cesarz Wilhelm I powołał go na stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów 
w Berlinie. Odchodząc w roku 1902 był generalnym intendentem tej instytucji.

Zmarł 1 XII 1926 r. w Szczawnie Zdroju. Pochowano go w Roztoce. Hans Heinrich XIV, Bolko graf von Hochberg za zasługi w dziedzinie popularyzowania muzyki został honorowym obywatelem miasta Görlitz. W Berlinie upamiętniono go nadając jednemu z placów nazwę Hochbergplatz.

Po śmierci kompozytora jego twórczość powoli ulegała zapomnieniu. Dopiero po latach prawnuk, hrabia Peter Konrad Friedrich von Hochberg (ur. 02 IV 1956 r. w Nadrenii) wraz z żoną, Anne Marie Rüther, zebrali twórczość pradziadka, na nowo odkrywając tego twórcę dla miłośników muzyki. Efektem ich pracy była płyta.

Muzykę Bolka von Hochberga prezentowano wcześniej podczas koncertów w Sali Lustrzanej w dniach 27 kwietnia 2003 roku oraz 9 maja 2008 roku.

Pierwszymi gośćmi nocnego zwiedzania byli słuchacze koncertu, wśród których obecny był między innymi Peter Graf von Hochberg z żoną Anne, jego brat Philip z żoną Adrienne, Albert książę Światopełk – Czetwertyński z żoną Elżbietą, dr Heinz Peters – Konsul Generalny RFN w Krakowie, Allen S. Greenberg – Konsul Generalny USA w Krakowie a także liczni przedstawiciele rodziny Hochbergów.

Sprzedaż biletów w cenie 1 zł od osoby rozpoczęto o godzinie 19.45, a od 20.00 do zwiedzania zaproszono oczekujących z biletami. Zwiedzającym udostępniono dwie wystawy stałe: Wnętrza zamkowe i Zbrojownię oraz wystawę czasową „Pszczyńscy Hochbergowie”. Dodatkowo pokazano kilka wnętrz II piętra. Pełniący dyżur przewodnicy odpowiadali na liczne pytania gości.

Dodatkową atrakcją nocnego zwiedzania był występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Echo Pszczyny”, który w odstępach półgodzinnych na rogach myśliwskich, tzw. "plessówkach”, grał muzykę stanowiącą w przeszłości oprawę polowań. Ponadto uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie prezentowali przywołujące klimat, czasy i postacie byłych mieszkańców zamku pszczyńskiego scenki rodzajowe (nieme etiudy). Przygotowane pod kierunkiem pani Anny Masny żywe obrazy z życia dawnych właścicieli pszczyńskiego zamku bardzo podobały się zwiedzającym. Uczestnicząca w przedsięwzięciu młodzież wykazała się talentem, zaangażowaniem i entuzjazmem. W programie uczestniczyli uczniowie: Jakub Kitel, Zuzanna Gaża, Magdalena Szulc, Jakub Klima, Błażej Wróblewski, Martyna Jacek, Justyna Szyszka, Alicja Pławecka, Patrycja Sojka, Wojciech Lesiak oraz Jakub Pieczka. Studenci Akademii Muzycznej w Katowicach: Alicja Kawa, Alicja Holewa, Marta Cader i Mateusz Mróz stworzyli nastrojową oprawę muzyczną nocnego zwiedzania.

Noc Muzeów w Pszczynie, zaplanowana także w Muzeum Prasy Śląskiej i Skansenie, reklamowana okolicznościowym plakatem i ulotkami, miała być połączona z drugą edycją nocnej gry książęcej pt. „Skarby Starego Księcia”. Niestety, niesprzyjające okoliczności związane 
z powodzią i nadmiernymi opadami deszczu spowodowały odwołanie planowanych na tę noc atrakcji. Mimo to, frekwencja w Muzeum wyniosła 2 449 osób, a zwiedzanie odbyło się płynne 
i bez incydentów.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum dziękują wszystkim gościom Nocy Muzeów
za wyrozumiałość, cierpliwość i życzliwość.

od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto