Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsce słynie z wielu łask. Słynna kaplica „Na Wodzie” w Radecznicy została wpisana do rejestru zabytków

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Kaplica "Na Wodzie" w Radecznicy oraz zabytkowy kościół i klasztor
Kaplica "Na Wodzie" w Radecznicy oraz zabytkowy kościół i klasztor Bogdan Nowak
To miejsce wybrał sobie podobno św. Antoni. 8 maja 1664 r. ukazał się on niejakiemu Szymonowi Tkaczowi. Do objawienia doszło na tzw. Łysej Górze (u jej stóp leży Radecznica). Święty „wyrażał życzenie”, żeby na owym wzniesieniu powstała świątynia. Pobłogosławił także wodę z miejscowego źródła (nadal słynie ona z cudownej mocy). Potem powstała tam kaplica. Właśnie została ona wpisana do rejestru zabytków.

Taką decyzję podjął Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. „W związku z prowadzonymi w 2023 roku postępowaniami administracyjnymi dotyczącymi indywidualnego wpisu do rejestru zabytków poszczególnych elementów zespołu klasztornego w Radecznicy, LWKZ wpisał do rejestru zabytków - drewnianą kaplicę pod wezw. św. Antoniego „Na Wodzie”, wzniesioną na źródlanym rozlewisku wraz z wystrojem malarskim wnętrza, drewnianym pomostem oraz konstrukcją z betonowych pali, na których jest posadowiona” – czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Lubelska Częstochowa

Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Trzy lata po objawieniu św. Antoniego w Radecznicy pojawili się Bernardyni. Zakonnicy wybudowali klasztor oraz kościół, którego masywna, barokowa bryła nadal dominuje nad okolicą. Na odpusty w tym miejscu zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, a Radecznica zyskała sobie miano „Częstochowy Lubelskiej”.

Kościół i klasztor przechodził jednak różne koleje losu (za pomoc powstańcom styczniowym, klasztor został skasowany, zakonników prześladowano także w latach 40 i 50. ub. wieku za współpracę z AK, potem WiN). Zawsze jednak działy się tutaj niezwykłe rzeczy (te starsze są zapisane na obrazach powieszonych w świątyni). Bo jak tłumaczą wierni „moc św. Antoniego nie ustaje”.

Ciekawa jest także historia miejscowej „Kaplicy na Wodzie”. O jej dziejach możemy przeczytać na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Lud z wiarą czerpiąc, w odległe strony zanosi

„Pierwsza kaplica św. Antoniego w Radecznicy została wzniesiona w l. 70. XVII w. jako obiekt drewniany, ustawiony nad źródłem, na dębowych palach. W 1751 r. kaplica wymagała odnowienia, a podjęty wówczas remont trwał aż do 1754 r. W opisie ks. kanonika Karola Bonieckiego, wizytującego Radecznicę około 1821 r. została odnotowana informacja o tej kaplicy, że: „Zbliżywszy się do ostatniej kaplicy, która jest z drzewa porządnie na przeźroczystym źródle z galerya do koła wystawiona, natrafia się na tę wodę, którą lud z wiarą czerpiąc, w odległe strony kraju do domów swoich zanosi” – czytamy w tym interesującym tekście.

Obiekt był wielokrotnie remontowany. Teraz budynek stoi na betonowych palach. Dokoła kaplicy można wędrować drewnianym pomostem. Nadal to miejsce jest otoczone szacunkiem wiernych i turystów.

Zostało to wszystko docenione także przez konserwatorów zabytków.

Odpusty w Radecznicy

„Kaplica jest przykładem XIX-wiecznej realizacji o charakterze religijnym, przeznaczonej na cele kultu i potrzeby pątnicze, która pomimo dokonanych remontów zachowała historyczny rzut, autentyczną bryłę i strukturę, a także pierwotną funkcję” – czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Radecznicę odwiedzają tłumy. W tym miejscu co roku (13 czerwca) odbywają się sławne odpusty. Wierni piją wówczas – i nie tylko wtedy – wodę ze źródeł. Bo wierzą, że ma uzdrawiającą moc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejsce słynie z wielu łask. Słynna kaplica „Na Wodzie” w Radecznicy została wpisana do rejestru zabytków - Zamość Nasze Miasto

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto