MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masz w domu pompę ciepła? Nie możesz tego przegapić. Zobacz, jak zadbać o urządzenie przed sezonem grzewczym

OPRAC.:
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Pompy ciepła cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wskazują, że w poprzednim roku kupiono w Polsce ok. 200 tysięcy urządzeń grzewczych typu powietrze-woda. Świadczy to o rosnącej popularności pomp ciepła, ponieważ oznacza ponad 100-krotny wzrost sprzedaży na przestrzeni ostatnich 10 lat. Podpowiadamy, jak zadbać o urządzenie przed sezonem grzewczym.

Spis treści

Korzystasz w domu z pompy ciepła? Musisz o tym pamiętać!

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, które doskonale sprawdzi się w domu. Jeśli jednak chcemy, żeby służyło nam jak najdłużej, musimy dbać o nie regularnie i nie zapominać o cyklicznych przeglądach technicznych. Przeprowadzanie szczegółowych kontroli stanu pompy ciepła, czyszczenie filtrów czy wykonywanie pomiarów elektrycznych powinno wejść w nawyk każdemu właścicielowi domu, który ma zamontowane tego typu urządzenie grzewcze w swojej nieruchomości.

– Takie przeglądy należy dokonywać co najmniej raz w roku, nie tylko po to, aby cieszyć się bezproblemową i bezobsługową pracą podczas największych mrozów, ale przede wszystkim, żeby zachować jak najwyższy współczynnik efektywności energetycznej urządzenia i gwarancję, która w przypadku niektórych producentów wynosi nawet 10 lat – zaleca ekspert, Łukasz Oleksiak, który jest dyrektorem operacyjnym ds. pomp ciepła w Polenergii Fotowoltaika.

Jak powinien wyglądać prawidłowy przegląd pompy ciepła? 20 minut to zdecydowanie za mało

Przed każdym sezonem zimowym właściciele pomp ciepła powinni zaplanować wykonanie przeglądu rocznego instalacji grzewczej przez fachowca. Specjalista ma za danie sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo i wykonać wymagane czynności serwisowe. Na kompleksowy i rzetelny przegląd pompy ciepła przez serwisanta musimy zarezerwować ok. 2 godzin.

– (...) fachowcy podczas takiego przeglądu czyszczą wymiennik w jednostce zewnętrznej za pomocą środków chemicznych, dokonują pomiarów wszystkich parametrów elektrycznych, m.in. sprężarki i wentylatora oraz sprawdzają historię pracy pompy ciepła, oraz kody błędów. Dodatkowo serwis obejmuje również wyczyszczenie wszystkich filtrów (filtr wstępny siatkowy oraz magnetyczny separator zanieczyszczeń), sprawdzenie ilości czynnika chłodniczego czy weryfikację poprawność działania wszystkich elektrozaworów pracujących w instalacji z pompą ciepła. Wszystko po to, aby nie doszło do awarii urządzenia, które w sezonie grzewczym, w czasie największych mrozów, będzie pracowało pod pełnym obciążeniem – wylicza Łukasz Oleksiak.

Co to jest krzywa grzewcza i co warto o niej wiedzieć?

Pompa ciepła najczęściej jest sterowana za pomocą tzw. krzywej grzewczej, która determinuje temperaturę wody w urządzeniu w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Dlatego kluczowe jest ustawienie jej w sposób prawidłowy. Przy optymalnym ustawieniu krzywej grzewczej mimo istotnych wahań temperatury na zewnątrz udaje się zachować jednakową temperaturę wewnątrz budynku.

– Odpowiednia regulacja „krzywej grzewczej” pozwala zwiększyć komfort cieplny w budynku, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. Użytkownik dostosowuje ją indywidualnie do swojego budynku, w zależności od swoich odczuć, w ramach utrzymania komfortu cieplnego – wyjaśnia Łukasz Oleksiak.

Pamiętajmy również o cyklicznym sprawdzeniu konfiguracji aplikacji internetowej, którą wykorzystujemy do zdalnego monitoringu i sterowania pompą ciepła w większości urządzeń tego typu. Jeśli tylko mamy taką opcję, warto to zrobić! Podłączenie urządzenia grzewczego do bezprzewodowej sieci umożliwia firmie serwisowej zdalną pomoc techniczną serwisanta, gdy tylko urządzenie grzewcze zacznie szwankować. Dzięki czemu, w wielu przypadkach, pomoc fachowca może być udzielona od ręki, bez konieczności oczekiwania na przyjazd serwisanta.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz w domu pompę ciepła? Nie możesz tego przegapić. Zobacz, jak zadbać o urządzenie przed sezonem grzewczym - RegioDom.pl

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto