Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Projekt pielęgnujący Wschodnioslowianskie Dziedzictwo Kulturowe dobiegł końca. W regionie odnowiono 7 cerkwi

26 milionów złotych – takie pieniądze zostały przeznaczone na renowację drewnianych cerkwi. Program odbywał się w całym województwie, a w naszym liczba odnowionych świątyń jest największa.

– Dziś w życiu Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej uczestniczymy w istotnym fakcie, który wpisuje się w historię nowożytną struktury funkcjonowania Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – mówił podczas podsumowania arcybiskup Abel, Ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. – Projekt dotyczył rewaloryzacji przetrwałego dziedzictwa kultury wschodniosłowiańskiej w postaci drewnianych cerkwi prawosławnych. Są one nieruchomymi i ruchomymi zabytkami południowej i wschodniej części naszej ojczyzny – stwierdził.

W województwie lubelskim renowację przeszło siedem cerkwi: w Hrubieszowie, Horostycie, Holi, Jabłecznej, Kobylanach, Dobratyczach i Terespolu. Razem z pozostałymi 11-oma z trzech innych regionów zostały odnowione w ramach realizowanego od 2017 r. projektu pod nazwą „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”.

Co było odnawiane?

– To był kompleksowy remont – odpowiada Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Od fundamentów aż po granicę dachów łącznie z pokryciem dachowym.

Prace dotyczyły nie tylko budynków, ale także ich wyposażenia, np. w Kobylanach częściowo odtwarzana została mozaika znajdująca się na prezbiterium od zaplecza cerkwi. Jak dodaje konserwator, prace były prowadzone z dużą pieczołowitością.

– W Horostycie jest chór muzyczny wraz z balustradą, tylko że ona w ciągu wielu lat użytkowania zmieniła swoją formę i kształt. Była to więc okazja, żeby w oparciu o przekazy ikonograficzne i badania, które tam zostały wykonane, przywrócić kształt i polichromię zbliżone do pierwotnej – tłumaczy Kopciowski.

Fundusze pozyskane na ten cel pochodziły z dwóch źródeł: 85 proc. z Unii Europejskiej, a 15 proc. z wkładu własnego Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury.

– Traktujemy to jako zadanie oczywiste. Kultura i religia prawosławna jest częścią kultury Rzeczpospolitej wielu wyznań i tę tradycję chcemy kontynuować. Projekt wyremontowania 19 obiektów cerkiewnych zgłoszony przez prawosławne arcybiskupstwo lubelskie okazał się bardzo przekonujący – przyznaje Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków.

– To przepiękne drewniane obiekty, które robią duże wrażenie nie tylko na wiernych, ale i na turystach. Zdecydowaliśmy przeznaczyć pieniądze na ich odnowienie, upiększenie, a często też zabezpieczenie, bo niektóre były w takim stanie, że trzeba je było ratować – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Projekt pielęgnujący Wschodnioslowianskie Dziedzictwo Kulturowe dobiegł końca. W regionie odnowiono 7 cerkwi - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto