Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Nie pal śmieci w piecu! Co za to grozi?

opr. KS
Nie pal śmieci w piecu! Co za to grozi? Zdjęcie ilustracyjne
Nie pal śmieci w piecu! Co za to grozi? Zdjęcie ilustracyjne polskapresse/archiwum
Za oknami coraz zimniej i wielu mieszkańców by zaoszczędzić na opale spala w domowych piecach śmieci. Władze miast przypominają, że taki proceder jest nie tylko niezwykle groźny dla zdrowia, ale również nielegalny.

Coraz częściej stosowaną metodą oszczędzania opału jest spalanie śmieci w domowych piecach i kotłowniach. Co najczęściej spalamy: papier, kartony, mieszane materiały z opakowań (tworzywa sztuczne – plastik, folia; metal – puszki po napojach), stare, zużyte meble.

Procesowi temu towarzyszy emisja zanieczyszczeń do atmosfery, takich jak:
- pył (suchy),
- związki organiczne oznaczone jako węgiel całkowity,
- tlenek węgla (CO),
- nieorganiczne związki chloru oznaczone jako HCL,
- nieorganiczne związki fluoru oznaczone jako HF,
- tlenki azotu jako NOx,
- dwutlenek siarki (SO2),
- metale ciężkie zaliczane do klasy I (kadm, rtęć, tytan), II (arsen, kobalt, nikiel, selen), III (ołów, chrom).

W odniesieniu do zanieczyszczeń emitowanych przez domowe kominy szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi niosą tlenki azotu (głównie NO i NO2), dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO), a także drobny pył zawierający związki metali ciężkich (zwłaszcza toksycznego ołowiu i kadmu).

– Za ich szkodliwością przemawia także fakt, że są one emitowane z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub ewentualnie małych lokalnych kotłowni. W sytuacji takiej uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, czego efektem jest lokalny wzrost substancji zanieczyszczających w powietrzu atmosferycznym – tłumaczą przedstawiciele Straży Miejskiej we Włodawie.

Jak takie spaliny szkodzą ludziom i środowisku? :
- Trudności w oddychaniu, a u roślin zanik chlorofilu, czego widocznym efektem jest zamieranie blaszek liściowych.
- Prowadzi do suchych i mokrych opadów kwaśnych deszczy.
- Kumulując się w glebie, powoduje jej zakwaszenie i zasolenie.
- Wpływa na korozję metali.
- Tlenki azotu są przyczyną podrażniania i uszkodzenia płuc. Zawartość 280 mikrogramów NO2/m3 prowadzi do śmiertelnego zapalenia płuc, a około 47 mikrogramów NO2/m3 do bronchitu.
- Tlenek węgla jest trujący dla ludzi i zwierząt. Wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu. Oddziałuje także na centralny układ nerwowy.
- Pył odkładając się w glebie powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi. Przyspiesza powstawanie trójtlenku siarki (SO3), który w powietrzu atmosferycznym tworzy z parą wodną aerozol kwasu siarkowego.

Pył, który wytwarzają spalający śmieci jest niezwykle szkodliwy. W wyniku samorzutnych reakcji chemicznych z emitowanych pyłów powstają inne związki, które należą do grupy związków rakotwórczych.

– Tak często praktykowane przez ludzi spalanie materiałów, takich, jak: drewno meblowe, zawierające chlorowane fenole – czyli substancje do jego konserwacji oraz pozostałości farby i lakierów, które z kolei zawierają metale ciężkie (głównie I klasy, np. rtęć); torb plastikowych z polietylenu czy papieru bielonego nieorganicznymi związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych o dodatkowej zawartości różnego rodzaju metali ciężkich – powodują one powstawanie tych szczególnie groźnych dla zdrowia ludzi związków! – wyjaśniają włodawscy strażnicy.

W przypadku przyjęcia przez organizm człowieka wysokich dawek dioksyn, ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach. Niestety, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

ZASADY KONTROLI

Strażników miejskich i pracowników magistratu musimy wpuścić do domu. Inaczej grozi nam kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Straż Miejska może przeprowadzać kontrole posesji. Kontrolujący są uprawnieni do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza oraz od 6 – 22 na pozostały teren.

Podczas każdej interwencji dotyczącej podejrzenia spalania odpadów w piecach grzewczych na terenie firm i prywatnych posesji, funkcjonariusze straży miejskiej są upoważnieni bez wcześniejszej zapowiedzi o zamiarze przeprowadzenia kontroli wskazanych obiektów.

Kontrole takie już ruszają we Włodawie. – W ramach kontroli szczególną uwagę będziemy zwracać na rodzaj zgromadzonego do celów grzewczych paliwa. Właściciele posesji będą informowani o obowiązującym zakazie spalania odpadów w piecach i o szkodliwości takiego działania – wyjaśniają włodawscy strażnicy.

W trakcie podejmowania interwencji mogą być pobierane próby popiołu z pieców które zostaną poddane analizie.

Jak rozpoznać czy w piecu spalane są odpady komunalne?
Dym wydobywający się z komina w kolorze bladopomarańczowym lub w różnych odmianach czerwieni świadczy
o wrzucaniu do pieca różnego rodzaju śmieci (plastiki, puszki, obierki, stare ubrania).

Jeżeli dym z komina jest w kolorze czarnym albo białym może to oznaczać, iż w piecu spalane są węgiel albo drewno. Może to też świadczyć o spalaniu opon.

Zobaczcie również filmik nakręcony na potrzeby województwa podkarpackiego

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosunku do osób odpowiedzialnych stosowane będą sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach / „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”/.

Za palenie odpadami w piecu grozi od 20 do nawet 500 zł mandatu.

Postępowanie o ukaranie sprawcy, w przypadku nieprzestrzegania przepisów prawa może być również prowadzone na wniosek straży miejskiej przez sąd w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

W przypadku kwestionowania obecności strażnika miejskiego na posesji podczas prowadzonej interwencji lub utrudniania wykonywania czynności służbowych funkcjonariuszowi publicznemu przysługuje funkcjonariuszowi wzmożona ochrona prawna wynikająca z treści kodeksu karnego, a tym samym osobom utrudniającym wykonywanie tych czynności, w zależności od okoliczności zdarzenia, można przypisać zarzut z art. 222 § 1 k.k., art. 224 § 1 k.k., i art. 226 § 1k.k.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto