Kto skorzysta, a kto straci na Polskim Ładzie? Podatkowe zawiłości wyjaśnią eksperci

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Według wojewody celem zmian jest „uporządkowanie zasad i wprowadzenie elementów sprawiedliwości 
społecznej”. Na zdjęciu Lech Sprawka z Piotrem Waszakiem i Arturem Krukowskim
Według wojewody celem zmian jest „uporządkowanie zasad i wprowadzenie elementów sprawiedliwości społecznej”. Na zdjęciu Lech Sprawka z Piotrem Waszakiem i Arturem Krukowskim Małgorzata Genca
Udostępnij:
– Dla 17 milionów obywateli obowiązujące od nowego roku zmiany podatkowe będą związane z korzyścią albo będą dla nich neutralne – przekonuje wojewoda lubelski Lech Sprawka.

– Nie da się zrobić remontu domu bez niedogodności – uważa wojewoda Lech Sprawka, który w ten sposób nawiązał do zamieszania jakie wywołały na początku stycznia zmiany dotyczące rozwiązań podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

– Na starcie okazało się, że zrozumienie wszystkich niuansów ustaw zmieniających system podatkowy było niewystarczające. Stąd potrzeba pewnych korekt – dodał przypominając interwencję rządu, która sprowadza się do wyrównania wynagrodzeń dla niektórych grup zawodowych w lutym.

Podczas poniedziałkowej (17.01) konferencji prasowej wojewoda przekonywał, że dla około 17 mln obywateli obowiązujące od nowego roku zmiany podatkowe będą związane z korzyścią albo będą dla nich neutralne.

– Zmiany w systemie podatkowym dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz podwyższenia 32-procentowego progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. są korzystne dla wszystkich podatników – zapewnił Lech Sprawka. Ale przyznał też, że brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od dochodu może spowodować większe obciążenia podatkowe przedsiębiorców.

Według wojewody celem takich zmian jest „uporządkowanie zasad i wprowadzenie elementów sprawiedliwości społecznej”.

– Gdyśmy przeanalizowali udział osób najwięcej zarabiających i ich partycypację w składkę zdrowotną w stosunku do pozostałej, biedniejszej części społeczeństwa to okazałoby się, że system służby zdrowia finansują najmniej zarabiający – przekonywał Sprawka.

Aby ułatwić przedsiębiorcom obliczanie należnych składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza uruchomić na swojej stronie specjalny kalkulator.

– Jest intuicyjny, dzięki czemu każdy przedsiębiorca będzie mógł łatwo wyliczyć składki – zapewnia Piotr Waszak, dyrektor lubelskiego oddziału ZUS. Kalkulator ma być dostępny po 21 stycznia.

Jak mówił dyrektor Waszak 96 procent emerytów i rencistów zyska na Polskim Ładzie. Chodzi o ponad 8,2 mln osób w całym kraju, które otrzymują świadczenia do 4920 zł brutto. Kolejne prawie 4 procent emerytów i rencistów zarabiających do 12,8 tys. zł nie poniesie negatywnych konsekwencji zmian. Na Polskim Ładzie stracą natomiast osoby, które otrzymują wyższe emerytury.

– To mniej niż 460 osób w całym kraju, czyli 0,005 proc. wszystkich emerytów i rencistów – podał Piotr Waszak.

I zapowiedział też, że ci, którzy otrzymali w styczniu niższe emerytury otrzymają wyrównanie w lutym. Dotyczy to prawie 13 tys. osób z całego województwa, a łączna kwota tej dopłaty sięgnie 1,3 mln zł.

– Jesteśmy przekonani, że takie działania pozwolą na zniwelowanie tego pierwszego wrażenia, że Polski Ład nie przyniósł korzystnych efektów – oświadczył dyrektor lubelskiego ZUS.

Upowszechnianiem wiedzy na temat zmian związanych z Polskim Ładem zajmuje się Krajowa Administracja Skarbowa.

– To bezprecedensowa akcja informacyjna – przyznał Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Jak podkreślił infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (działa pod numerem 801 055 055 dla telefonów stacjonarnych i 22 330 03 30 dla telefonów komórkowych) zarejestrowała od początku roku ok. 34 tys. połączeń, a w każdym z 22 działających na terenie województwa lubelskiego urzędów skarbowych wydłużone zostały godziny dyżurów ekspertów, którzy codziennie do godz. 19 przyjmują interesantów w sprawie nowych rozwiązań podatkowych.

– Urzędy skarbowe w całym regionie są gotowe do udzielenia wszelkiej pomocy w tym zakresie zarówno osobom fizycznym jak i przedsiębiorcom – zapewnił dyrektor IAS w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Kto skorzysta, a kto straci na Polskim Ładzie? Podatkowe zawiłości wyjaśnią eksperci - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie