Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwarancja zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń. Jest porozumienie między związkowcami i zarządem LW Bogdanka

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Grzegorz Jadwiżuk, przedstawiciel strony społecznej ZZ Górników Bogdanka
Grzegorz Jadwiżuk, przedstawiciel strony społecznej ZZ Górników Bogdanka Iwona Burdzanowska
Podwyżki, wypłata premii i pięcioletnia gwarancja zatrudnienia – to elementy umowy społecznej zawartej między związkami zawodowymi i zarządem Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Pod porozumieniem podpisały się wszystkie związki działające w spółce.

- To jest wynik kompromisu. Dobry kompromis jest wtedy, kiedy żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona. Myśmy też chcieli więcej. Wydaje nam się, że wynegocjowaliśmy wszystko co było możliwe - przyznaje Grzegorz Jadwiżuk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w LW „Bogdanka”.

Umowa przewiduje: wzrost stawek wynagrodzenia zasadniczego o 4,5 proc. od 1 lipca, wypłatę premii za pierwszy kwartał w wysokości 2500 zł brutto (z czego 1000 zł zostało wypłaconych na koniec marca, trwa wypłata pozostałej kwoty), 0,5-procentowy wzrost składki na pracownicze programy emerytalne, podwyżkę kwoty talonu na posiłek regeneracyjny tzw. flaps (z 19 do 21 zł) i pięcioletnią gwarancję zatrudnienia (dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, posiadającego co najmniej 3 lata stażu w Grupie Kapitałowej LW Bogdanka).

Podczas konferencji po podpisaniu porozumienia prezes Bogdanki przypomniał, że górnictwo w Polsce czeka transformacja a Bogdanka będzie podążała swoją drogą.

- To wymaga od nas odpowiedzialności. To wymaga od nas patrzenia w przyszłość. Nie tą najbliższą, która swoją perspektywą sięga 2-3 lat, ale mówimy tutaj o kilkunastoletniej perspektywie i roli Bogdanki. Naszym celem, jak również przy zaangażowaniu ministra Artura Sobonia, jest miejsce Bogdanki jako w dalszym ciągu silnego filara gospodarczego Lubelszczyzny, a tym samym stabilnego pracodawcy dla okolicznych miejscowości - mówi Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

- Porozumienie jest zapisane tak, aby zagwarantować pracownikom spokój, bezpieczne, dobrze płatne miejsca pracy. Bogdanka jest z tego znana – zastrzega Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za transformację górnictwa.

Porozumienie w Bogdance ma związek z przygotowywaną transformacją górnictwa w Polsce. Na poziomie krajowym podpisanie umowy społecznej poprzedziły wielomiesięczne negocjacje przedstawicieli rządu i związków zawodowych. Porozumienie zostało zawarte w maju tego roku.

W dokumencie znajdują się zapisy dotyczące m.in. pomocy publicznej dla likwidowanych kopalń, subwencjonowania redukcji wydobycia i osłon socjalnych dla zwalnianych górników.

- W tych instrumentach pomocy publicznej LW Bogdanka dzisiaj udziału nie bierze. Jest firmą, która na rynku potrafi sobie dzisiaj radzić – przyznaje wiceminister Soboń. Wydobycie węgla w polskich kopalniach ma się zakończyć do 2049 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gwarancja zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń. Jest porozumienie między związkowcami i zarządem LW Bogdanka - Kurier Lubelski

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto