Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Tyszowce. Stare grodzisko w Czermnie nadal pełne tajemnic

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Grodzisko w Czermnie
Grodzisko w Czermnie Bogdan Nowak
W Lesie Tyszowieckim istnieją 143 stare kurhany. O niektórych wiedziano wcześniej, inne dopiero zostały zlokalizowane. Przeprowadzono także wykopaliska podczas których odkryto wiele cennych zabytków. Na grodzisku w Czermnie zakończono pierwszy etap badań prowadzonych przez Instytut Archeologii UMCS na miejscowym, obszernym stanowisku nr 2.

Ma to duże znaczenie. Czermno uważa się za jeden z najważniejszych, wczesnośredniowiecznych kompleksów osadniczych w naszym kraju. Jest utożsamiane z dawną stolicą Grodów Czerwieńskich – Czerwieniem. W jego skład wchodziło niegdyś duże, wybudowane w połowie X wieku – pod polskim panowaniem – grodzisko o widocznych do dziś wałach (mają one wysokość 6 metrów). O tym co się tam niegdyś działo dowiadujemy się z badań archeologicznych, które co jakiś czas są na tym stanowisku wznawiane.

Grodzisko było badane m.in. w 1952 r. przez ekipę archeologiczną pod kierunkiem prof. Konrada Jażdzewskiego, a potem (w latach 1974-79) pod kierunkiem doktora Jana Gurby. Na jego majdanie oraz na podgrodziach odnaleziono ślady murowanych budowli, które uznano za pozostałości świątyń. W sąsiedztwie odkryto m.in. cmentarz szkieletowy oraz wiele zabytków m.in. bizantyjsko-ruskich. Stwierdzono także, iż obok grodziska (zwanego „zameczkiem”) funkcjonowało rozległe, obwałowane podgrodzie oraz kilka otwartych osad. Były one połączone groblami i solidnymi, drewnianymi pomostami.

Nadal dochodzi tam do fascynujących odkryć, które są szeroko komentowane w krajowej i zagranicznej prasie. Niedawno zakończyły się kolejne badania. Były one prowadzone przez Instytut Archeologii UMCS na stanowisku nr 2 (opisywanym jako umocnione podgrodzie o powierzchni ok. 5 ha), dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tych pracach poinformował na swojej stronie internetowej Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ich zakres był duży. Przeprowadzono badania georadarowe oraz tzw. naloty dronem na wybrany teren. Z wykorzystaniem nowych danych wykonano także numeryczny model terenu. Efekt? Odkryto lub potwierdzono istnienie w miejscowym Lesie Tyszowieckim 143 kurhanów (mogą kryć w sobie szczątki dawnych mieszkańców tych ziem). Nie tylko. Wykonano także prace wykopaliskowe w południowej części stanowiska nr 2 (przebadano ponad 31 mkw terenu). Udało się wówczas odnaleźć wiele fragmentów średniowiecznej ceramiki, bransolety szklane, wędzidła wykonane z rogu, paciorki, przęśliki, noże, zawieszki itd.

To dopiero pierwszy etap tych interesujących badań. Kolejny zaplanowano w przyszłym roku.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto