Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Stary Brus. Wiatrak w skansenie w Holi wypiękniał po remoncie

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Odnowiony wiatrak w Holi pięknie prezentuje się obecnie  w zimowym krajobrazie.
Odnowiony wiatrak w Holi pięknie prezentuje się obecnie w zimowym krajobrazie. UG. Stary Brus
Wiatrak - koźlak z 1934 r. znajdujący się w skansenie w Holi, w gminie Stary Brus, został odnowiony i można go już oglądać. Prace trwały kilka miesięcy. Jeszcze przed świętami inwestycja została oficjalnie odebrana przez konserwatora zabytków.

Na ten remont wiatrak, który jest wizytówką skansenu w Holi i corocznego Jarmarku Holeńskiego, czekał od dawna.

- Znalezienie wykonawcy robót nie było łatwe. Z ministerstwa kultury najpierw otrzymaliśmy na wykonanie niezbędnych prac 50 tysięcy złotych, ale potencjalni wykonawcy oczekiwali co najmniej dwukrotnie większego wynagrodzenia. Dlatego zrezygnowaliśmy z ministerialnej dotacji, by złożyć nowy wniosek na większą kwotę i to się udało - mówi wójt gminy Stary Brus Paweł Kołtun.

Na początku roku 2022 Gmina Stary Brus otrzymała 100 tysięcy dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków”. Gmina dołożyła kolejne 20 tysięcy zł. Pieniądze te zostały wykorzystane m.in. na poprawę dachu i ścian zewnętrznych, wymianę schodów, podestu i balustrad oraz odbudowanie skrzydła wiatraka. Po kilkumiesięcznej przerwie wiatrak znów można podziwiać, w nowej odsłonie.

Skansen w Holi powstał w 1988 r. i od tego czasu systematycznie wzbogaca swoje zasoby i propaguje historię oraz współczesność etnografii pogranicza polsko-ukraińskiego Chełmszczyzny i Podlasia.

W skansenie w Holi, gromadzone są obiekty budownictwa ludowego. Oprócz wiatraku "koźlaka" z początku XX wieku z Wołoskowoli, znajduje się chałupa z końca XIX w. z Wyryk, stodoła z XIX w. ze wsi Kostomłoty, kuźnia z Zahajek, ule „kołody” z Holi, kapliczka przydrożna z XIX w. z Wyryk oraz krzyże z przełomu XIX i XX w. z Holi i Opola.

W pobliżu skansenu znajduje się zabytkowa cerkiew prawosławna pw. św. Antoniego Peczerskiego z 1702 r. Wewnątrz cerkwi mieści się zabytkowy ikonostas. Obok cerkwi drewniana dzwonnica z XVIII w.

Każdego roku, pod koniec lipca, w niedzielę odbywa się impreza folklorystyczna „Jarmark Holeński”. Ma on na celu kultywowanie tradycji ludowych i poznanie sztuki ludowej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto