Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkia to „królowa cienia”. Jej kolorowe liście wyglądają pięknie i są jadalne! Sprawdź, jak uprawiać hosty w ogrodzie i na balkonie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zobacz, jak wyglądają różne funkie i jak o nie zadbać.
Zobacz, jak wyglądają różne funkie i jak o nie zadbać. Katarzyna Laszczak
Funkia to roślina, na którą powinniśmy postawić, jeśli mamy w ogrodzie cieniste zakątki. Hosty, jak brzmi inna nazwa tych roślin, mają przede wszystkim ozdobne liście, ale ich wybór jest tak duży, że przyprawia o zawrót głowy. Niektóre odmiany mają też atrakcyjne kwiaty. W dodatki liście funkii są nie tylko ozdobne, ale też jadalne. Radzimy, jak uprawiać hosty w ogrodzie i jak je wykorzystać.

Spis treści

Funkia, znana też jako hosta gości w naszych ogrodach od dawna. Jednak kiedyś sadzono głównie odmianę o zielono-białych liściach średniej wielkości. Obecnie mamy do wyboru setki odmian. Ocenia się, że powstało ich już około 1000, a hodowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. I choć nie wszystkie są dostępne w Polsce, to i tak wybór jest olbrzymi.

Funkia, czyli hosta. Co to za roślina?

Funkie (Hosta) pochodzą ze wschodniej Azji, gdzie początkowo były uprawiane jako… warzywo (w Japonii te rośliny były doceniane już 1300 lat temu!). Z czasem zauważono również ich urodę i zaczęły powstawać różne mieszańce i odmiany o ozdobnych kolorowych liściach. Bo hosty zachwycają przede wszystkim właśnie liśćmi. Są one osadzone na długich ogonkach i tworzą okazałe kępy. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana, bo waha się od kilkunastu centymetrów do nawet ponad 1 metra. Zróżnicowany jest też kolor i forma blaszek liściowych – od niemal niebieskich, poprzez białe, żółte i kremowe paskowania, po złotawe, a nawet białe liście (takie ma odmiana White Feather, trzeba jednak widzieć, że białe funkie są tak wybarwione tylko wiosną, w ciągu sezonu zielenieją).
Dodatkowo liście funkii mogą być faliste, pomarszczone lub gładkie (choć i takie są mocno żebrowane). Niektóre odmiany tworzą też ładne kwiaty. Wyrastają one na gładkich łodygach (tzw. głąbikach) spomiędzy liści, a mają kształt wydłużonych dzwonków. Najczęściej są jasnoliliowe, białe, różowe, niektóre przyjemnie pachną.

Jak uprawiać funkie?

Funkie są łatwe w uprawie, ale nie w każdych warunkach urosną. Przede wszystkim trzeba im zapewnić żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Doskonale sprawdzi się dodatek kompostu lub ziemi liściowej. Funkia lubi stanowiska, które nie są mocno nasłonecznione. Nazywa się je „królowymi cienia”, choć w rzeczywistości ich preferencje są zróżnicowane i wiążą się z kolorem liści. Jednak żadna nie zniesie palącego słońca. Najbardziej zacienionych miejsc potrzebują hosty o niebieskawych liściach, w cieniu trzeba sadzić także białe i kremowe odmiany (są wrażliwe na poparzenie przez słońce). Natomiast funkie o różnokolorowych wzorach na liściach potrzebują jaśniejszych miejsc, żeby się dobrze wybarwić.

Pamiętaj po podlewaniu funkii

Ponadto trzeba pamiętać, że funkie lubią wilgotną ziemię! Dlatego jeśli dłużej nie pada, trzeba je podlewać. W cieniu ziemia wprawdzie przesycha wolniej, ale w końcu i tak to robi. A w suchym podłożu funkie nie będą rosły. Warto też zwrócić uwagę na to, że rośliny o dużych liściach tracą przez nie więcej wody, a jednocześnie działają jak parasol osłaniający podłoże przed deszczem. Dlatego okazałe kępy host trzeba podlewać obficie i jak najbliżej podłoża.

Funkie możesz mieć również w donicy

Jeśli mamy ocieniony balkon lub wychodzący na północ, możemy też uprawiać funkie w donicach na balkonach i tarasach. Warto wybierać mniejsze odmiany, ale i tak musimy zapewnić im odpowiednio duży pojemnik z żyzną, próchniczą ziemią. Pamiętajmy też, że musi być on solidnie zabezpieczony przed mrozem.

Gdzie najlepiej posadzić funkie?

Funkie można sadzić pod drzewami i wysokimi krzewami, dobrze się poczują w pobliżu oczek wodnych.

Z czym sadzić funkie?

Funkie pięknie wyglądają w towarzystwie żurawek, brunner, niezapominajek, paproci, tawułek. Ładnie też wyglądają z serduszkami i dobrze wypełniają miejsce po nich, gdy zaschną latem. Z roślin jednorocznych funkie hosty warto sadzić, np. z kolorowymi niecierpkami.

Czy funkie są wieloletnie?

Funkie to byliny, czyli rośliny wieloletnie, a stare odmiany należą też do wyjątkowo trwałych. Mogą rosnąć kilkanaście lat w jednym miejscu.

Jak zimują funkie?

Hosty starszych i mniej wyszukanych odmian są w pełni odporne na mróz, natomiast o bardziej ozdobne i delikatne, warto zadbać. Miejsce, gdzie rosną, można wyściółkować gałązkami iglaków. Jeśli hosty rosną pod drzewami liściastymi, możemy po prostu pozostawić na nich opadłe liście.
Warto wiedzieć, że funkie nie spieszą się z wyrastaniem po zimie, dlatego nie martwmy się, jeśli wczesną wiosną nie zauważymy ich liści. Najczęściej „ruszają” około kwietnia.

Czy obcinać na zimę liści funkii?

Liście host lepiej ściąć przed zimą – robi się to, gdy całkiem pożółkną lub zwarzy je mróz. Pozostawianie ich sprzyja rozwojowi niektórych chorób tych roślin.

Kiedy sadzić funkie?

Sadzonki funkii najczęściej kupuje się w doniczkach – takie rośliny można sadzić przez cały sezon. Jednak przy sadzeniu latem, musimy pamiętać o podlewaniu!

Jak rozmnożyć funkie?

Funkie najłatwiej rozmnaża się przez podział. Rozrośniętą kępę należy wykopać, podzielić na mniejsze, z pąkami liściowymi. Najlepiej robić to wiosną, gdy rośliny zaczynają wschodzić.

Funkie mają jadalne liście

Warto też wiedzieć, że funkie mają jadalne liście. Najsmaczniejsze są młode, które można jeść jak szpinak, po zblanszowaniu, a nawet używać do zawijania farszu, na wzór gołąbków. Starsze tracą smak, jędrność i są łykowate. Teoretycznie jadalne są wszystkie, jednak w przypadku bardziej ozdobnych odmian, lepiej zachować pewną ostrożność – nie wszystkie muszą mieć dobry smak. Ponadto, jeśli kupiliśmy je jako rośliny ozdobne, to mogły być uprawiane z zastosowaniem środków ochrony roślin, które nie są przeznaczone do spożycia. Jeśli chcemy spróbować liści funkii, poczekajmy, aż zadomowią się w naszym ogrodzie (oczywiście sami też nie stosujmy do nich „chemii”).

Funkie kontra ślimaki

Funkie niezbyt często chorują, a najczęściej problem w ich uprawie stanowi zbyt suche podłoże labo mocne słońce. Jest jednak jeden wyjątek. To ślimaki, które z upodobaniem je pożerają. Jeśli mamy problem z tymi mięczakami, możemy rozważyć sadzenie funkii w podwyższonych donicach lub wypróbowanie tych sposobów na ślimaki.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Funkia to „królowa cienia”. Jej kolorowe liście wyglądają pięknie i są jadalne! Sprawdź, jak uprawiać hosty w ogrodzie i na balkonie - RegioDom.pl

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto