Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Chłopaka 2023: jak świętować go w szkole? Nie tylko upominki. Oto pomysły, które gwarantują wszystkim świetną zabawę

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Dzień Chłopaka to dobra okazja do wspólnego wyjścia ze szkoły. Jak świętować ten dzień w klasie?
Dzień Chłopaka to dobra okazja do wspólnego wyjścia ze szkoły. Jak świętować ten dzień w klasie? freepik.com
Dzień Chłopaka 2023 obchodzimy 30 września i chociaż w roku szkolnym 2023/2024 będzie to sobota, warto wykorzystać tę okazję i zorganizować w swojej klasie wyjątkowe zajęcia. Dzień Chłopaka to doskonała okazja do zintegrowania klasy. W sieci możemy znaleźć mnóstwo pomysłów na drobne upominki dla chłopców. Co poza tym możemy zrobić w szkole, by uczcić święto chłopców? Przedstawiamy pomysły, które wprowadzą wszystkich w doskonały nastrój i zagwarantują świetną zabawę.

Spis treści

Dzień Chłopaka 2023: czy warto świętować w szkole?

Każda okazja do świętowania jest dobra. Wrzesień to trudny miesiąc, wszyscy po wakacjach wracają do szkół, by przez następne 10 miesięcy ciężko pracować, dlatego też dobrze jest zakończyć go w dobrych nastrojach.

Uczniowie uwielbiają chwile, w których mogą oderwać się od sprawdzianów i kartkówek, od standardowych lekcji, dlatego warto podjąć wyzwanie i zorganizować niecodzienny Dzień Chłopaka w swojej klasie.

Chłopak przebrany nie będzie pytany

Zasady są proste: chłopcy tego dnia zakładają jakąś niecodzienną rzecz. Możemy ustalić z uczniami, co to będzie, na przykład: krawat, kapelusz, mucha, jakiś konkretny kolor stroju.

Ponieważ to święto chłopców, tego dnia to oni mają się wyróżniać. Ci z nich, którzy zdecydują się wziąć udział w zabawie i przyjdą do szkoły ubrani zgodnie z ustalonymi zasadami, nie będą tego dnia pytani przez nauczycieli oraz będą zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek.

A może wspólne wyjście?

Wiele klas w Dzień Chłopaka postanawia opuścić szkolne mury i wybiera się na wycieczkę. Co wybrać? Możliwości jest dużo, wszystko zależy od preferencji.

  • Kino: we wrześniu w repertuarze polskich kin pojawia się kilka produkcji wartych uwagi: dla młodszych klas: Kosmici w mojej szkole, O psie, który jeździł koleją, dla starszych uczniów: Siła naszych marzeń, Georgie ma się dobrze;
  • Jednodniowa wycieczka integracyjna: w Polsce wiele miejsc oferuje jednodniowe wycieczki połączone z różnego rodzaju warsztatami (wybierzmy zgodnie z zainteresowaniami naszych uczniów), grami terenowymi, zakończone ogniskiem - to na pewno pomoże uczniom oderwać się od codzienności;
  • Teatr: choć sama myśl o wyprawie do teatru dla wielu uczniów nie jest interesująca, możemy zorganizować bardzo ciekawą wycieczkę do teatru, wiele miejsc po obejrzeniu sztuki oferuje wejście za kulisy czy spotkanie z aktorami.

Gra terenowa

Przygotujcie zabawne zadania do wykonania.
Przygotujcie zabawne zadania do wykonania. freepik.com

Gry terenowe doskonale sprawdzają się w większych i mniejszych miastach. Najbardziej popularne chyba podchody bawią i małych, i dużych. Możemy wymyślić zabawne zadania, dzięki którym cała grupa będzie się dobrze bawiła. Nie zapomnijmy o nagrodach!

Zadania, które można wykorzystać:

  • ułóżcie piosenkę/wiersz, w którym pojawią się imiona wszystkich chłopców z klasy;
  • narysujcie portret swojej klasy;
  • zapiszcie nazwiska pięciu autorów lektur;
  • zapiszcie nazwiska pięciu utalentowanych mężczyzn w różnych dziedzinach (sport, muzyka, malarstwo, teatr/kino).

Zadań może być naprawdę wiele. Ogranicza was tylko wyobraźnia. Do tej aktywności możemy zaprosić również rodziców, a podchody zakończyć pizzą czy innym lubianym przez dzieci daniem.

Gry planszowe i słodki poczęstunek

Gry planszowe i nie tylko można wykorzystać do obchodów Dnia Chłopaka w klasie.
Gry planszowe i nie tylko można wykorzystać do obchodów Dnia Chłopaka w klasie. freepik.com

Jeżeli nie możemy poświęcić całego dnia na świętowanie, może wystarczy jedna godzina lekcyjna? Możemy przynieść wcześniej upieczone ciasteczka i wspólnie wybrać grę, w którą zagramy. Może rozgrywka chłopcy kontra dziewczynki?

Te gry sprawdzą się w grupach:

  • Taboo (istnieje specjalna wersja dla dzieci),
  • 5 sekund,
  • Tajniacy (do tego nie potrzebujemy nawet fizycznie gry),
  • Kalambury,
  • Gorące krzesła.
Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Teczka Pedagoga (@teczka_pedagoga)

Klasowe wybory

Trofeum może również symboliczne
Trofeum może również symboliczne AxxLC/pixabay.com

Przygotujmy statuetki/medale lub inny rodzaj nagrody i kategorie, w których każdy chłopiec z klasy będzie zwycięzcą. Zwróćmy uwagę na dziedziny, w których nasi uczniowie są dobrzy, które sprawiają im przyjemność i wyróżnijmy ich tego dnia.

Jakie mogą być to kategorie? Wszystko zależy od preferencji chłopców, na przykład:

  • Najlepszy sportowiec;
  • Klasowy żartowniś;
  • Złota rączka;
  • Komputerowy wymiatacz;

Listę kategorii, zwycięzców i nagrody warto przygotować wcześniej, a w Dzień Chłopaka wyłącznie nagrodzić zwycięzców. Dobrze jednak, żeby nauczyciel sam tego nie przygotowywał, warto zrobić to we współpracy z dziewczynkami. To dla nich również będzie dobra zabawa i integracja.

Świętowanie różnych okazji w klasie dobrze jest uzgodnić wcześniej z rodzicami i uczniami tak, by okazje do zabawy nie stały się źródłem nerwów i nieporozumień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Chłopaka 2023: jak świętować go w szkole? Nie tylko upominki. Oto pomysły, które gwarantują wszystkim świetną zabawę - Strefa Edukacji

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto