Dodatkowe pół miliarda złotych dla lubelskiej wsi

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
pixabay.com
Udostępnij:
Parlament Europejski zdecydował o wydłużeniu okresu realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W okresie przejściowym Lubelszczyzna otrzyma ponad 100 mln euro dodatkowych funduszy.

- To potężne środki, które wzbogacą lubelską wieś i dzięki którym będziemy ją zmieniać – komentuje Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego.

Głównym celem PROW na lata 2014-2020 jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi, działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

- Działania PROW służą podniesieniu warunków i standardów życia mieszkańców, poprawie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rolniczej. Dlatego są one tak ważne, zarówno z punktu widzenia rozwoju regionu lubelskiego, jak również korzystnego wpływu na ochronę środowiska – podkreśla Zdzisław Szwed.

Mimo, że okres obowiązywania programu formalnie się kończy, do decyzją władz UE wydłużono okres jego wdrażania. Jak wyjaśnia Ewa Szałachwiej, dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oznacza to, że nabory wniosków będą prowadzone do końca 2022 roku. Tym samym rozliczenie tego programu nastąpi do końca czerwca 2025 roku. – W celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich kontynuowane będą działania przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, a także odnowy i rozwoju wsi w zakresie infrastruktury technicznej – tłumaczy dyrektor Szałachwiej.

100 mln euro to po aktualnym kursie prawie pół miliarda złotych.

- To duża pomoc dla Lubelszczyzny, zwłaszcza, że potrzeby w zakresie infrastruktury publicznej wciąż są bardzo duże - podkreśla szefowa departamentu rolnictwa w urzędzie marszałkowskim.

Dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową (ponad 32 mln euro) oraz na scalanie gruntów (23 mln euro). - Województwo lubelskie jest jednym z najgorszej skanalizowanych regionów w kraju. Mamy więc co robić. Poza tym będziemy kontynuować scalanie gruntów, bo w naszym regionie to się sprawdziło – wyjaśnia Zdzisław Szwed.

18 mln euro z tej puli ma też trafić na budowę i przebudowę dróg lokalnych, kolejne 12 na wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, a 15 mln euro na nowe działanie związane z zarządzeniem zasobami wodnymi.

- W tym przypadku pomoc przyznawania będzie inwestycje w zakresie budowy lub przebudowy urządzeń wodnych i hydrotechnicznych – precyzuje dyrektor Ewa Szałachwiej.

PROW to jeden z najważniejszych programów służących rozwojowi obszarów wiejskich. Do tej pory samorząd województwa wydał na ten cel 200 mln euro. W ramach tej kwoty scalono ponad 35 tys. ha gruntów rolnych i leśnych, wybudowano i przebudowano 162 drogi gminne i powiatowe o łącznej długości ponad 400 km, a także wybudowano lub przebudowano prawie 300 km wodociągów, ponad 225 km kanalizacji i ponad 3 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo w ramach inicjatywy Leader zostało utworzonych ponad 600 firm, łącznie utworzono ponad 2 tys. nowych miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Dodatkowe pół miliarda złotych dla lubelskiej wsi - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie