Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cud lubelski. 73. rocznica wydarzeń, kiedy Matka Boża zapłakała

Redakcja
Łukasz Kaczanowski / archiwum
W niedzielę (3 lipca) obchodzimy 73. rocznicę Cudu lubelskiego. W lipcu 1949 r. wierni zauważyli łzy na obrazie Matki Boskiej w lubelskiej archikatedrze.

- Cud lubelski różni się od innych wydarzeń z okresu Polski Ludowej uznawanych przez wiernych za nadprzyrodzone. Nie był indywidualnym, cyklicznym objawieniem. Nie wiązały się z nim żadne orędzia. Ponadto, nie wywołał konfliktu ani rozłamu w Kościele. Było to wydarzenie jednorazowe, adresowane do przybywających wiernych, a nie do jednej wybranej osoby. Najistotniejsza różnica dotyczy miejsca zdarzenia – jest nim kościół, a nie prywatny dom czy łąka, oraz osób, które pierwsze dostrzegły zmiany. Były to osoby konsekrowane, co automatycznie w świadomości podnosi wiarygodność tego wydarzenia – czytamy w streszczeniu właśnie wydanej książki Marioli Błasińskiej „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową”.

Matka Boża płacze

3 lipca 1949 roku wierni zgromadzeni w lubelskiej katedrze stwierdzili, że widzą łzy na obrazie Matki Bożej, a informacja o tym błyskawicznie obiegła miasto.

- Na czole, policzkach i części nosa ukazały się krwawe plamy. Usta zaczęły się wykrzywiać coraz bardziej, a cała twarz przybrała tak bolesny wyraz, że nie wiedziałem, co się ze mną dzieje i czułem jedno, że muszę krzyczeć, bo inaczej serce mi pęknie – tak potem to wydarzenie opisywał jeden ze świadków.

Do archikatedry zaczęły ściągać tłumy, zjeżdżali z całej Polski. Na pojedynczych zdjęciach z tamtego czasu można zobaczyć, że wierni zajmują nie tylko plac przed świątynią, ale też stoją na ulicy. Władza ludowa była przerażona. Wstrzymano sprzedaż biletów komunikacji publicznej do Lublina, a przed miastem ustawiono patrole milicji, których zadaniem było zatrzymywanie zmierzających do Lublina.

6 lipca 1949 r biskup lubelski Piotr Kałwa w liście do wiernych pisał: - Z natury rzeczy badanie takich zjawisk wymaga dłuższego czasu, muszą bowiem wydać swoją opinię fachową o tych zjawiskach przedstawiciele różnych gałęzi wiedzy ludzkiej, każdy na swoim odcinku.

Obraz Matki Bożej wstępnie przebadano, ale na dogłębne sprawdzenie cudu władza się nie zgodziła. Za to zaczęto represjonować wiernych.

17 lipca doszło do starć między wiernymi a uczestnikami kontrmanifestacji. Byli to pracownicy lubelskich zakładów, których ściągnięto do centrum Lublina grożąc im zwolnieniem z pracy. Na wiecu trzymali transparenty z takimi hasłami jak „Nikt nas nie cofnie do średniowiecza” czy „Lublin nie chce być ciemnogrodem”.

UB aresztowała ludzi, którzy zbierali się przed kościołem. W książce Błasińskiej znajduje się relacja pani Marii, którą UB wtrąciło do celi w swojej siedzibie przy ul. Chopina. Siedziała razem z innymi kobietami a po latach opowiadała, że od czasu do czasu do celi zaglądał funkcjonariusz i pytał: - „Cudaki" jeszcze tu jesteście – jeszcze Matka Boska nie wypuściła was?
W sumie aresztowano około 500 osób.

W 1988 r. odbyła się koronacja tegoż obrazu Matki Bożej Płaczącej.

Uroczystości rocznicowe Cudu Lubelskiego rozpoczną się w niedzielę (3 lipca) o godz. 19 mszą św. na placu Katedralnym.

- Następnie uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewska, Lubartowska, łącznik na wysokości ul. Kowalskiej do ul. Świętoduskiej, ul. Świetoduska, ul. Krakowskie Przedmieście (deptak), plac Łokietka, ul. Królewska na plac Katedralny – informuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza. I zapowiada: - Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym. Dla komunikacji miejskiej wyznaczono objazdy.

Przejście procesji jest planowane w godz. 20.30 – 22.

W tym czasie trasy zmieni dziewięć linii autobusowych i trolejbusowych. Chodzi o linie: 1, 4, 6, 17, 22, 23, 39, 156, 160.

Tędy pojadą autobusy i trolejbusy

Linie: 1, 6, 17 (w obu kierunkach): Zamojska – pl. Wolności – Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja – al.
Solidarności – al. Tysiąclecia

Linia 4 (w obu kierunkach przejazdu): Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al.
Tysiąclecia

Linia 22 (w kierunku Bramy Krakowskiej): kurs z godz. 20.43 z przystanku Pliszczyn – szkoła 02 zostaje skrócony do przystanku Dworzec Gł. PKS 02

Linia 23. W kierunku Felina: al. Solidarności – al. Tysiąclecia – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna.
W kierunku Kupiecka IKEA: bez zmian

Linia 39 (w obu kierunkach): Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja – al. Solidarności – al.
Tysiąclecia

Linie 156, 160. W kierunku Choin: Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – al. Tysiąclecia – Lubartowska.
W kierunkach Felin/os. Poręba: Lubartowska – Ruska – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cud lubelski. 73. rocznica wydarzeń, kiedy Matka Boża zapłakała - Kurier Lubelski

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto