- Oficjalny nabór wniosków rozpoczęliśmy 1 lutego – mówi Magdalena Makary, pracownik Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. - Będą one teraz gromadzone przez miesiąc. Wszystkie zgłoszenia następnie przeanalizujemy, a potem zostanie podjęta decyzja o przyznaniu wybranym osobom takiej formy wsparcia. Nie ma zatem znaczenia kolejność zgłoszeń.
240 godzin na odpoczynek
Opieka wytchnieniowa stanowi jedną z form pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dzięki niej mogą oni - chociaż na chwilę - odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy, pójść do lekarza itd. Aby w Zamościu z takiej pomocy skorzystać, należy zgłosić się do miejscowego Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Na wsparcie w tym roku może liczyć 61 osób.
Osoby zakwalifikowane do programu zostaną zastąpione w swoich obowiązkach przez 240 godzin w roku (opiekunowie pojawią się w miejscu zamieszkania niepełnosprawnych). Co ważne, uczestnik programu ma możliwość samodzielnego wskazania kogoś, kto będzie świadczyć usługę wytchnieniową. Nie może to być jednak nikt z członków rodziny osoby niepełnosprawnej, ani np. jej opiekun prawny. Na jakie mogą liczyć wynagrodzenie?
- Opiekunowie otrzymają 40 zł brutto za godzinę pracy – mówi Magdalena Makary. - MCPR przeprowadzi także konkurs na podmiot wykonujący tego typu usługę. On także będzie organizował odpowiednich opiekunów w ramach opieki wytchnieniowej.
Osoby zainteresowane taką formą wsparcia powinny zgłosić się do zamojskiego MCPR (ul. Lwowska 57). Nabór będzie prowadzony do 28 lutego, a realizacja całego programu potrwa do końca grudnia 2022 r. Nie tylko jednak w Zamościu taka pomoc jest organizowana.
Różne formy pomocy
W tegorocznej edycji ministerialnego programu „Opieka wytchnieniowa” Lublinowi udało się np. pozyskać 4 mln zł (także z Funduszu Solidarnościowego). Wsparcie będzie realizowana w formie dziennej, czyli w miejscu zamieszkania osób wymagających opieki oraz w ramach świadczenia całodobowego: dla dorosłych w Środowiskowym Ośrodku Wsparcia „Kalina” w Lublinie, a dla dzieci i młodzieży w miejscowym Zespole Ośrodków Wsparcia.
- O terminach naboru wniosków i realizacji usług będziemy informować po podpisaniu umowy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim – mówi Izolda Boguta z Biura Prasowego w prezydenta Lublina.
Z różnych form wsparcia, w zależności od potrzeb, opiekunowie osób niepełnosprawnych skorzystają też w innych miastach regionu.
- Działania w ramach opieki wytchnieniowej realizujemy już od kilku lat. Bierzemy udział także w tegorocznej edycji programu – mówi Anna Dziadosz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju. - W tym roku planujemy, iż opieką dzienną, w miejscu zamieszkania, zostanie objętych w naszym mieście 16 osób.
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?