Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz zapobiec rozwojowi cukrzycy? Ruszaj się więcej. Rób tyle kroków dziennie, a obniżysz ryzyko prawie o połowę. Jaki dystans pokonać?

Monika Góralska
Monika Góralska
Nie tylko spacer i chodzenie, ale też nordic walking, bieganie czy wchodzenie po schodach to rodzaje aktywności fizycznej, które pozwolą nam osiągnąć odpowiednią liczbę kroków dziennie.
Nie tylko spacer i chodzenie, ale też nordic walking, bieganie czy wchodzenie po schodach to rodzaje aktywności fizycznej, które pozwolą nam osiągnąć odpowiednią liczbę kroków dziennie. beatleoff/123rf.com
Więcej ruchu to mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Natomiast określona liczba kroków dziennie zmniejsza to ryzyko nawet o 44 proc. Takie wnioski płyną z badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy odkryli, że nie tylko chodzenie, ale również jakakolwiek aktywność fizyczna znacznie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Na cukrzycę obecnie choruje już ponad 422 mln osób na całym świecie i 3 mln Polaków, a liczba ta stale rośnie. Sprawdź, ile kroków dziennie najlepiej robić, aby do nich nie dołączyć i nie dopuścić do rozwoju cukrzycy.

Spis treści

Jakakolwiek aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 422 mln osób na całym świecie. Większość z nich, bo aż 90-95 proc. ma cukrzycę typu 2. Ten rodzaj cukrzycy pojawia się głównie u osób po 45. roku życia, ale obecnie coraz częściej wykrywany jest już u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.

W cukrzycy typu 2 organizm jest odporny na działanie insuliny lub produkuje jej zbyt mało. Insulina przenosi cukier z krwiobiegu do komórek. Organizm ​​nie otrzymuje więc odpowiedniej ilości energii, jaką daje mu glukoza, a jej poziom we krwi niebezpiecznie wzrasta, co może doprowadzić do zaburzeń pracy serca, niewydolności nerek czy problemów ze wzrokiem. Cukrzyca typu 2 wynika, oprócz skłonności genetycznych, głównie ze stosowania niezdrowej diety i niskiej aktywności fizycznej.

W celu zbadania związku pomiędzy rozwojem cukrzycy typu 2 a aktywnością fizyczną naukowcy z Uniwersytetów Medycznych m.in. w Nashville, Bostonu, Nowego Jorku i Michigan w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane pochodzące z przenośnych urządzeń ubieralnych, czyli elektronicznych opasek fitness. Wnioski z analizy tych danych zostały opublikowane w „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” Towarzystwa Endokrynologicznego.

– Zbadaliśmy związek między aktywnością fizyczną a cukrzycą typu 2 za pomocą innowacyjnego podejścia, wykorzystując dane z urządzeń ubieralnych [typu opaski fitness itp., przyp. red] z elektroniczną dokumentacją medyczną. Odkryliśmy, że osoby, które spędzały więcej czasu na jakimkolwiek rodzaju aktywności fizycznej, miały mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Nasze dane pokazują, jak ważne jest codzienne poruszanie się, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy – powiedział autor badania, Andrew S. Perry, MD, Vanderbilt University Medical Center w Nashville, Tenn.

Ile kroków dziennie robić, żeby nie mieć cukrzycy?

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 5677 uczestników biorących udział w programie All of Us Research Program National Institutes of Health w latach 2010-2021. Program zbiera dane z urządzeń ubieralnych od uczestników wyrażających zgodę na ich przekazywanie. Średnia wieku wynosiła 51 lat, a uczestników obserwowano przez ok. 4 lata. Wzięto pod uwagę również wiek, płeć i rasę. Większość uczestników, bo aż 75 proc. stanowiły kobiety.

Osoby ze średnią dzienną liczbą kroków 10,7 tys. były o 44 proc. mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż osoby, które wykonywały 6 tys. kroków na dzień. We wnioskach autorzy napisali:

Dłuższy czas na jakimkolwiek rodzaju aktywności fizycznej był związany z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 niezależnie od wieku, płci, BMI czy czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Oznacza to, że nawet wykonując pracę w pozycji siedzącej możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę jeśli „nadrobimy” brak ruchu jakąkolwiek aktywnością fizyczną, dzięki której uzyskamy 10 tys. kroków dziennie.

Ile to 10 tys. kroków dziennie i jak je osiągnąć?

10 tys. kroków to dystans 6-7 km. Zależy to jednak od długości kroków, ponieważ u kobiet zwykle jest ona krótsza niż u mężczyzn. Przeciętnie mężczyzna wykonuje krok o długości ok. 75 cm. Tę liczbę należy pomnożyć przez 10 000, co da wynik 7,5 km. Kobieta natomiast robiąc kroki o długości 60 cm już po przejściu 6 km osiągnie liczbę 10 tys. kroków.

Piesze pokonanie dystansu 6-7 km zajmuje ok. 2 godziny. Oczywiście nie musimy robić tyle kroków na raz. Wystarczy więc 2 razy dziennie wybrać się na godzinny spacer lub jogging. Warto również zmienić codzienne nawyki i zamiast jeździć windą chodzić po schodach, wysiąść o kilka przystanków wcześniej i przejść się pieszo lub zamiast samochodu wybrać rower, a w czasie pracy robić przerwy na przejście się po kawę czy na obiad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz zapobiec rozwojowi cukrzycy? Ruszaj się więcej. Rób tyle kroków dziennie, a obniżysz ryzyko prawie o połowę. Jaki dystans pokonać? - Strona Zdrowia

Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto