Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkwie i cmentarze Roztocza. Nadal wyczuwa się tam klimat dawnej, wielokulturowej Rzeczpospolitej

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Cerkiew w Nowym Bruśnie
Cerkiew w Nowym Bruśnie Bogdan Nowak
Warto do tych miejsc pojechać. Roztoczańskie cerkwie i cmentarze bez wątpienia należą do najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych w Polsce i całej Europie. Odwiedziliśmy je ostatnio w Nowym Bruśnie, Radrużu, Hucie Różanieckiej, Woli Wielkiej oraz m.in. w miejscowości Prusie. To już województwo podkarpackie, ale nadal na malowniczym Roztoczu.

Owe zabytkowe świątynie pochodzą z różnych czasów. Niektóre są murowane, inne drewniane. Starą cerkiew w Hucie Różanieckiej można już niestety oglądać jedynie w ruinie. Inne świątynie (np. w Radrużu) są zadbane i często odwiedzane przez turystów. Wszystkie mają w sobie jakąś dziwną, trudną do opisania kresową magię oraz unikatową atmosferę prawosławia. Wyczuwa się tam także klimat dawnej, wielokulturowej Rzeczpospolitej.

Takie są również pobliskie nekropolie. Obok siebie spoczęli na nich przedstawiciele różnych nacji i wyznań. Charakterystyczne są tam piękne, bruśnieńskie krzyże mogilne, które powstawały w ludowych warsztatach w Bruśnie i okolicy. Są one "znakiem rozpoznawczym" zamojskiego pogranicza, okolic Horyńca Zdroju czy powiatu lubaczowskiego. Zachwycające na tych nekropoliach są także rzeźby przedstawiające biblijne postacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto