Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centra onkologiczne lepsze niż oddziały dzienne

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Nie ma szans na oddział dzienny dla pacjentów onkologicznych w Chełmie. Władze regionu zapewniają jednak, że nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

O utworzenie oddziału dziennego chemioterapii dla pacjentów onkologicznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie zwróciła się w sierpniu do marszałka Jarosława Stawiarskiego radna sejmiku Ewa Jaszczuk (Polska 2050).

– Choroby nowotworowe to jeden z największych problemów współczesnej medycyny – przypomina radna Ewa Jaszczuk.

Potwierdzają to dane Krajowego Rejestru Nowotworów, z których wynika, że choroby onkologiczne to obecnie druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Rocznie diagnozuje się nowotwory u 170 tys. osób, a ze zdiagnozowaną chorobą onkologiczną żyje około miliona osób. Część z nich to pacjenci z ziemi chełmskiej i okolic, którzy – jak twierdzi radna Jaszczuk - są zmuszeni jeździć na chemioterapię do Lublina lub Zamościa, co jest nich dodatkowych utrudnieniem w walce z groźną chorobą.

- Długotrwałe leczenie onkologiczne jest szczególnie dotkliwe finansowo dla osób o niższym statusie materialnym. O ile podstawowe leki są zazwyczaj refundowane, to już koszty związane z transportem, specjalistyczną dietą, zaopatrzeniem higienicznym i ortopedycznym potrafią przekraczać możliwości finansowe chorych i ich najbliższych – tłumaczy Ewa Jaszczuk, która zwróciła się w tej sprawie z interpelacją do marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego.

Ale na utworzenie oddziału dziennego chemioterapii w Chełmie się nie zanosi. Dlaczego? Według władz chełmskiego szpitala oraz marszałka Stawiarskiego byłoby niespójne ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i nie dawałoby pacjentom możliwości korzystania z kompleksowych metod terapeutycznych.

Chodzi o zapisy znajdujące się w Narodowej Strategii Onkologicznej, która zakłada, że leczenie pacjentów nowotworowych opiera się na centrach onkologicznych, które mają zapewnić chorym równy dostęp do koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w obszarze onkologii.

- W takim kierunku są opracowywane i wdrażane zmiany organizacyjne na poziomie krajowym. Jest to związane ze specyfiką przebiegu chorób onkologicznych, których kwalifikacje do kolejnego etapu leczenia poprzedzone są szeregiem badań i konsultacjami lekarzy specjalistów – wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację radnej Ewy Jaszczuk, Jarosław Stawiarski. I dodaje: - Efektem proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego jednolitego modelu kompleksowej diagnostyki i leczenia nowotworów, który będzie opierał się na skoordynowanych działaniach jednego ośrodka, zapewniającego wymaganą infrastrukturę do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach opieki kompleksowej oraz wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, planujący i koordynujący cały proces leczenia. Obejmują one ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, lecznictwo szpitalne i rehabilitację.

Marszałek przypomina też, że w zakresie leczenia pacjentów onkologicznych szpital w Chełmie współpracuje m.in. z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, a pacjenci mają zapewnione leczenie w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej, która jest dedykowana osobom, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy oraz chorym w trakcie leczenia onkologicznego.

- Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej – zapewnia marszałek Stawiarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centra onkologiczne lepsze niż oddziały dzienne - Kurier Lubelski

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto