Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełżec. Palmy sięgające pod niebiosa. To nie tylko lokalna tradycja

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bełżeckie palmy to prawdziwe dzieła sztuki
Bełżeckie palmy to prawdziwe dzieła sztuki GOK w Bełżcu
Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu organizuje powiatowy konkurs na najpiękniejszą, najbardziej misterną i efektowną palmę wielkanocną. Powstają w ten sposób prawdziwe dzieła sztuki. Tak jest co roku. Niektóre z wykonanych palm mają nawet kilkanaście metrów wysokości! Teraz znów ich przybędzie.

W produkcję palm włączają się co roku panie z kół gospodyń wiejskich. Do roboty zabiera się podobno również miejscowy Legion Maryi, ale także uczniowie i przedszkolaki. Pomagają im strażacy z OSP. Powstają w ten sposób prawdziwe, wielobarwne dzieła sztuki. Materiały do ich wyrobu gospodynie gromadzą zwykle jeszcze jesienią. To m.in. gałązki tuj, bukszpanu, suszki kwiatów, traw i ziół oraz kłosy zboża.

Powstaną z nich tradycyjne, misterne i barwne kompozycje. Jak tłumaczą okoliczni mieszkańcy, takie palmy można wić lub pleść, to zależy od zastosowanej „technologii”. Dlaczego muszą mieć one tak pokaźne rozmiary? Jedni tłumaczą, że taka tradycja przywędrowała do Bełżca aż z Podhala (a tam przygotowują jeszcze dłuższe palmy), inni mówią, że w ten sposób można odpowiednio chwalić Boga, a taka benedyktyńska praca przypomina modlitwę na różańcu. A im jest dłuższa, tym Stwórca jest bardziej zadowolony.

Z wielkością palm związane są wydarzenia, które przeszły do lokalnej legendy. Kiedyś np. śmiało wnoszono je do bełżeckiej świątyni. Jednak gdy potłuczono nimi (niechcący) żarówki w miejscowym kościele, ludzie nie ośmielali się już tego robić. Palmy na jakiś czas podczas produkcji skrócono. Potem jednak tradycja upomniała się o swoje.

- To dobrze, tak trzeba. W ten sposób duchowo przygotowujemy się do świąt – tłumaczy pani Irena, jedna z bełżeckich gospodyń.

Konkurs na palmy wielkanocną został właśnie ogłoszony. Prace można zgłaszać do GOK w Bełżcu w kilku kategoriach. To: palmy wysokie tradycyjne, wykonane grupowo. Nie mogą mieć one więcej niż siedem metrów wysokości i muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Drugą kategorię stanowią palmy wysokie, oryginalne. Także można je przygotować w grupach. Z regulaminu konkursu wynika, że muszą być one wyższe niż siedem metrów. Dopuszcza się w ich wykonaniu nowoczesne materiały (np. wstążki) oraz ozdoby florystyczne.

Można także przygotować palmy średnie (o wysokości od 3,5 do 7 m) czy małe (do 1,5 m). Ich prezentacja będzie w gminie ważnym wydarzeniem. Wykonane na różne sposoby dzieła należy dostarczyć 10 kwietnia na plac przed kościołem parafialnym w Bełżcu (o godz. 10). Tam konkurs zostanie rozstrzygnięty. Jury weźmie wówczas pod uwagę m.in. estetykę, staranność wykonania palm oraz pomysłowość twórców. Wykonawcy najpiękniejszych dzieł w swoich kategoriach dostaną nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto